1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Jak śpią Polacy?

fot.123rf
fot.123rf
Ile naprawdę śpi statystyczny Polak, jak postrzega sen, w jakich śpi warunkach i czy dba o prawidłową higienę snu? Odpowiedzi na te pytania znalazły się w najnowszym badaniu zrealizowanym przez TNS na zlecenie marki Dormeo Polska. Z danych wynika, że choć większość z nas śpi zazwyczaj wystarczająco długo (około 7-8 godzin), to aż 2/3 Polaków cierpi na różnego rodzaju zaburzenia snu, a ponad połowa często odczuwa w ciągu dnia znużenie i senność. Problem leży zatem nie w ilości, a w jakości naszego snu. W głównej mierze wpływa na to częsty stres, problemy ze zdrowiem, niekomfortowe warunki spania, a także nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny snu.

„Sposobem na bardziej produktywne, inspirujące i wesołe życie jest spanie” – oto słowa Arianne Huffington, współzałożycielki jednego z największych na świecie portali newsowych i pisarki, która podczas jednej z konferencji TED opowiadała, jak sen bezpośrednio przekłada się na sukces osobisty. Biorąc pod uwagę fakt, że statystyczny człowiek przesypia około 1/3 całego życia – jakość naszego snu powinna być dla nas szczególnie istotna. Wpływa bowiem na niemal każdy aspekt naszego funkcjonowania i samopoczucie w ciągu dnia.

Kiedy my odpoczywamy w bezruchu, nasz organizm ciężko pracuje: mózg porządkuje zebrane informacje w ciągu dnia, analizuje myśli, a układ hormonalny zarządza metabolizmem, apetytem, systemem nerwowym… Podczas snu regenerują się wszystkie nasze tkanki, a układ odpornościowy nabiera sił, aby lepiej radzić sobie z bakteriami i wirusami, z którymi zderza się każdego dnia. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością godzin przeznaczonych na sen – zadbajmy o jego jakość.

Niewyspany Polak?

Od kilku lat docierają do nas alarmujące dane na temat zwiększającego się odsetka osób, które regularnie niedosypiają bądź cierpią na bezsenność. Owszem, śpimy krócej niż jeszcze 10 lat temu, ale jednocześnie jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie.

Jak pokazują najnowsze badania, zdecydowana większość Polaków przesypia 7-8 godzin na dobę – co mieści się w zalecanej przez większość ekspertów normie. Zarówno w tygodniu, jak i w weekend tyle czasu na sen przeznacza 53 proc. z nas. Co 10 osoba może sobie pozwolić na więcej niż 8 godzin snu w ciągu doby, a 30 proc. respondentów, w tym głównie osoby pracujące jako managerowie, przedsiębiorcy i freelancerzy, zadeklarowało, że przesypia średnio ok. 5-6 godzin.

Większość Polaków (74 proc.) przyznaje, że sen jest dla nich cenny i każdą jego godzinę starają się wykorzystać jak najlepiej. Sen postrzegamy przede wszystkim jako połączenie przyjemności z biologiczną koniecznością.

Jakość snu

Jak wynika z badań, ponad połowa Polaków jest zazwyczaj zadowolona z jakości swojego snu. Przeciwnego zdania jest 46 proc. osób, którym dobry sen zdarza się rzadko lub bardzo rzadko.

W ramach tej grupy 4 proc. przyznało, że nigdy nie odczuło satysfakcji z jakości snu. Może to świadczyć o przewlekłych zaburzeniach snu i utrzymującej się niekiedy latami bezsenności. Co ciekawe zarówno osoby zadowolone, jak i niezadowolone ze snu przyznają jednocześnie, że często czują się zmęczone i niewyspane zaraz po przebudzeniu (44 proc.), a w ciągu dnia odczuwają znużenie i senność (55 proc.). Do tego dochodzą problemy z zaśnięciem, budzenie się w środku nocy i brak komfortu podczas snu. Ogólnie, do różnych problemów ze snem przyznaje się 2/3 Polaków. Jaki z tego wniosek?

- Być może nie do końca zdajemy sobie sprawę, czym tak naprawdę powinien być efektywny sen. Sądzimy, że jeśli śpimy odpowiednio długo, to nasze niewyspanie i zmęczenie w ciągu dnia ma inne podłoże – komentuje Sylwia Bąba, koordynator badania z TNS Polska.

Oglądanie telewizji przed zaśnięciem?

W badaniu zapytaliśmy Polaków, z czego ich zdaniem mogą wynikać sporadyczne lub częste problemy ze snem. Na pierwszym miejscu wskazywane były problemy ze zdrowiem. Tak odpowiedziało 40 proc. ankietowanych. Kolejnymi przyczynami były problemy lub stres w pracy (36 proc.), a także problemy rodzinne. Można zatem stwierdzić, że problemy ze snem przypisujemy zazwyczaj czynnikom psychologicznym.

Dużo mniejszą wagę przywiązujemy do przestrzegania zasad tzw. higieny snu, czyli dobrych nawyków, takich jak chociażby kładzenie się spać i wstawanie z łóżka o mniej więcej stałej porze. Najczęstszym przewinieniem Polaków jest oglądanie telewizji przed snem – aż 70% przyznaje, że zdarza im się to bardzo często lub często. Z kolei, co 4 osoba regularnie korzysta przed snem z telefonu bądź tabletu. Ma to niekorzystny wpływ na sen, ponieważ wydzielane przez urządzenia niebieskie promienie wywołują w mózgu reakcje zakłócające rytm okołodobowy.

Co może dziwić, stosunkowo rzadko łączymy problemy ze snem, z posiadaniem niewygodnego łóżka lub materaca. Taką odpowiedź wskazał jedynie co czwarty Polak. Jest to o tyle istotne, że jak pokazują dane, nawet połowa Polaków może spać w niekomfortowych warunkach. Jak się okazuje, na osobną sypialnię z dużym, wygodnym łóżkiem może pozwolić sobie 62 proc. ankietowanych. Pozostałe osoby łączą sypialnię z funkcją pokoju dziennego. Wśród ogółu badanych jedynie co czwarty Polak śpi na łóżku z ramą i materacem. Aż 55 proc. zamiast łóżka posiada rozkładane kanapy, wersalki czy różnego rodzaju narożniki.

Sen młodych rodziców

Aż 71 proc. młodych polskich rodziców i kobiet w ciąży przyznaje, że przez brak snu jest gorzej zorganizowana i ma problemy, by poradzić sobie ze wszystkim zadaniami w ciągu dnia.

Młodzi ludzie, którzy po raz pierwszy zostali rodzicami, zderzają się z faktem, że ilość ich snu przestała zależeć tylko od nich. Co to dla nich oznacza? Zaczynają odczuwać niedobór snu, pogarsza się ich nastrój, spada wydolność intelektualna, a stresująca niepewność powoduje rozdrażnienie i nerwowość, które nierzadko kończą się rodzinnymi sprzeczkami. Tę regułę potwierdzają wyniki badań – niemal ¾ ankietowanych rodziców przyznała, że zła jakość snu wpływa na ich relacje z bliskimi, są wtedy bardziej kłótliwi i szybciej się denerwują. Jak temu zaradzić? Znacznie poprawimy komfort życia, jeśli zaczniemy świadomie zarządzać naszym snem.

- Wysypiajmy się, kiedy tylko możemy! Nauczmy się wykorzystywać każdą wolną chwilę, wykorzystujmy czas drzemki dziecka w ciągu dnia. Jednakże nie zasypiajmy na fotelu, czy też na ramie łóżeczka naszej pociechy, tylko świadomie zadbajmy o jakość snu. Połóżmy się do naszego łóżka, przewietrzmy pokój. Stwórzmy jak najlepsze warunki snu. Taka drzemka zbawiennie wpłynie na nasz organizm, a także na naszą psychikę – radzi Szczepan Figat, fizjoterapeuta i ekspert marki Dormeo.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze