Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
29 grudnia 2014 in Styl Życia by redakcja

Jak Włosi świętują Nowy Rok?

Powitanie Nowego Roku we Włoszech świętowane jest wyjątkowo uroczyście. To nie tylko huczne zabawy, ale przede wszystkim tradycyjne dania i zwyczaje, które pozostają. Co jada się i jak się bawi podczas włoskiej sylwestrowej nocy?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Noc sylwestrowa we Włoszech jest oczywiście czasem głośnych zabaw i spotkań. Towarzyszą im tradycyjne smakołyki, których trzeba spróbować co roku. Jak w  każdym innym kraju, tak i tu obecne są pewne zwyczaje i przesądy, które dotyczą również podawanych dań – mówi Agnieszka Landa, właścicielka warszawskiej restauracji Włoska Knajpa. – Soczewica, wieprzowina, granat, kieliszek ulubionego wina Nero d’Avola – bez tego mieszkańcy Italii wręcz nie wyobrażają sobie sylwestrowej nocy. Połączenie takich smaków z oryginalnymi zwyczajami czyni włoski Nowy Rok wspaniałym świętem.

Obowiązkową pozycją we włoskim sylwestrowym menu jest gulasz z soczewicy, czyli lenticchie. Tuż przed północą porcję takiej potrawki musi zjeść każdy mieszkaniec Włoch. Soczewica kształtem przypomina małe  monety, więc przygotowywane z niej dania mają przynieść biesiadnikom dostatek i bogactwo w nadchodzącym roku. Nieodłącznym elementem sylwestrowych dań jest także cotechino, czyli kiełbaska z surowego wieprzowego mięsa i słoniny, która oprócz dostatku ma zapewniać zdrowie.

Na świątecznych stołach można znaleźć również mnóstwo słodyczy, ciast i owoców. Jednym z najsłynniejszych deserów jest Panettone, babka pochodząca z Mediolanu z rodzynkami i kandyzowanymi skórkami cytrusów. O północy Włosi chętnie zjadają winogrona, po jednym owocu na każde uderzenie zegara. Szczęście w miłości i płodność ma z kolei przynieść dzielenie się z ukochaną osobą owocem granatu.Jednym z sylwestrowych zwyczajów Włochów jest też wyrzucanie przez okna starych przedmiotów wprost na ulicę − w ten sposób chcą pozbyć się pecha, aby zrobić miejsce szczęściu i powodzeniu.

Przepis na włoski gulasz z soczewicy z warzywami znajdziesz tutaj


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI