1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Jak wrócić do pracy po urlopie?

fot.123rf
fot.123rf
Wizja powrotu do pracy po długim urlopie nie należy do tych najbardziej oczekiwanych. Pękająca w szwach skrzynka mailowa, niecierpiące zwłoki rozmowy i tematy… A w tym wszystkim my, myślami daleko od świata klientów, współpracowników, dokumentów i organizacyjnego porządku. Pochłonięci wspomnieniami miejsc, w których przebywaliśmy, przeprowadzonych rozmów i doświadczonych pozytywnych emocji. W takim oto cudownym i relaksującym kontekście przydarza się przysłowiowy poniedziałek...

Właściwie dzień jak co dzień, tyle że już PO naszym długo wyczekiwanym URLOPIE. Nasze miejsce pracy, nasze 8 godzin i nasze standardowe dobrze znane zadania, no może nieco spiętrzone… Mimowolnie stajemy się świadkami spotkania dwóch rzeczywistości – tej wyjątkowej, bo wakacyjnej i tej codziennej związanej z pracą zawodową. Bezpośrednio rzecz ujmując, jest wysoce prawdopodobne, że zderzenie wywoła w nas dyskomfort.

Dyskomfort będzie mniejszy, jeśli zatroszczymy się o siebie i zadbamy o własne emocje związane z powrotem do pracy. Jak to zrobić? Poniżej kilka podpowiedzi dotyczących udanego pourlopowego START-u:

Spokój

Wejdź pewnie do biura. Długo cię nie było i firma dała sobie radę. Poradzi sobie również w ciągu najbliższych kilku dni, podczas których ze spokojem będziesz wracać do pełnej efektywności. Nie próbuj odpowiedzieć na wszystkie maile i załatwić wszystkich spraw, bo nie jest to możliwe, a taka próba wywoła w tobie stres i frustrację. Ze spokojem dokonaj przeglądu zadań i przygotuj harmonogram ich realizacji. Wykonaj te zadania, które są jednocześnie pilne i ważne.

Trwałość

Pozwól przyjemnym doznaniom czasu urlopowego trwać w tobie. Pielęgnuj wspomnienia poprzez częste ich przywoływanie. Pamięć o tym, co piękne (a zapewne po wakacjach jest w tobie mnóstwo wyjątkowych wrażeń i emocji) pozwoli ci utrzymywać pozytywny nastrój i dobrą energię, które sprzyjają zawodowej aktywności i efektywności. By wakacyjne doznania pozostały w tobie jak najdłużej, podziel się nimi z bliskimi współpracownikami, opowiedz im o miejscach i przygodach, które stały się twoim udziałem. Utrwalisz wspomnienia, a przy okazji staniesz się inspiracją dla innych.

Adaptacja

Badania pokazują, że przeciętnie potrzebny jest mniej więcej tydzień, by po dłuższej nieobecności wrócić do normalnego funkcjonowania. Nie obwiniaj się za brak idealnej koncentracji i pełnej efektywności. Nie oczekuj od siebie więcej niż wymagałbyś od innych, np. pełnej gotowości do ambitnych i poważnych wyzwań w chwilę po przekroczeniu progu firmy. Wywołasz tym w sobie jedynie niepotrzebną frustrację i wcale nie przyczynisz się do poprawy wyników firmy. Rób tyle, ile możesz i na tyle, na ile możesz, a to z pewnością wystarczy.

Radość

Ciesz się tym, co było, czasem teraźniejszym i tym, co nadejdzie. Czas wakacyjnego odpoczynku skończył się i zostają w tobie cenne wspomnienia. Obecnie, wypoczęty i pozytywnie naładowany po udanych wakacjach, jesteś lepiej zmotywowany, bardziej kreatywny, a tym samym twoja praca będzie mieć większą wartość dla organizacji, w której jesteś zatrudniony. Owocna praca da ci satysfakcję, dlatego dostrzeż swoje działanie. Ciesz się również przyjemnościami, które ci towarzyszą i nadal będą towarzyszyć w codziennym życiu: spotkania z przyjaciółmi, kino i teatr, dobra książka, a także sport tak łatwo wyzwalający hormony szczęścia. Dostrzegaj drobne życiowe przyjemności, a one odwdzięczą się, zapewniając ci radość i przyjemny nastrój.

Terminowość

Myśl optymistycznie a jednocześnie konkretnie. Sterta zadań wystrzeli w górę, jeśli do długiej nieobecności dołożysz pobłażanie sobie w okresie adaptacji. Dokonuj przeglądów zadań, sporządzaj plany ich realizacji i, co najważniejsze, działaj. Pracuj z rozmysłem i systematycznie po to, by już za chwilę mieć satysfakcjonujące poczucie własnego zaangażowania i cieszyć się efektami własnej pracy.

Wakacje zawsze się kończą, co może wywoływać w nas poczucie nostalgii i smutku. Dbając o wspomnienia i pielęgnowanie w pamięci wspaniałych chwil, pełniej z nich korzystajmy, czyniąc tym samym nasze życie bogatszym i szczęśliwszym. Im więcej pozytywnych emocji w nas, tym większe jest nasze zaangażowanie w wyzwania stawiane przez życie, również zawodowe, i tym lepsze są osiągane przez nas efekty. A funkcjonowanie na wysokim poziomie to ważne źródło życiowej satysfakcji. I właśnie tej satysfakcji nam życzę! Niech nasz START po resecie będzie udany. Niech owoce naszej pracy będą wartościowe dla nas i innych.

Tekst Dorota Kołodzicka

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze