1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Jak wybrać nowy samochód?

Mnogość opcji wyboru nowego samochodu, możliwość dokładnego dopasowania pojazdu do cech kierowcy i przeznaczenia eksploatacyjnego powoduje, że podjęcie decyzji, jaki nowy samochód kupić, nie jest już tak proste jak kiedyś. Nawet w obrębie tego samego producenta i takiej samej kwoty istnieje wiele modeli o różnym charakterze i przeznaczeniu. Każdy z nich występuje wielu wersjach nadwoziowych, silnikowych i wyposażeniowych przeznaczonych często do zupełnie różnej eksploatacji.

Wstępna selekcja

Wybór nowego samochodu najlepiej zacząć od przeszukania rynku i wyszczególnienia aut spełniających postawione wymagania i dostępnych za określoną wcześniej kwotę zakupu. Pomocne w tym będą dostępne w Internecie wyszukiwarki nowych pojazdów, które po wpisaniu preferencji i przedziału kwoty zakupu przygotują za nas listę aut.

Kolejnym krokiem powinno być bezpośrednie porównanie interesujących samochodów i konkretnych wersji. Jeżeli zrobimy to przed wizytą w salonie danej marki, to łatwiej będzie dopytać sprzedawcę w kwestiach, które są dla nas niejasne. Pomocne w tym będą artykuły i testy, które znaleźć można w prasie motoryzacyjnej lub na tematycznych portalach internetowych.

Wizyta w salonie sprzedaży

W salonie powinniśmy dokładnie obejrzeć interesujący nas model. Zdarza się, że odbiór auta jest zupełnie inny, w zależności czy widzimy go na zdjęciach czy na żywo. Taka wizyta to dobry moment na zajęcie miejsca za kierownicą i dokładne oględziny wnętrza i bagażnika.

Kolejnym krokiem powinna być jazda próbna. Daje ona możliwość oceny komfortu jazdy i sposobu prowadzenia, dlatego warto zapisać się na jazdę testową wszystkimi modelami, które znajdują się w obrębie naszych zainteresowań. Najczęściej można ją odbyć od razu podczas wizyty w salonie, jednak gdy szukamy mniej popularnej wersji silnikowej czy nadwoziowej warto umówić się indywidualnie. Dobrze jest gdy jazda próbna odbywa się w podobnej konfiguracji, która nas interesuje. Pozwoli to bezpośrednio ocenić pracę silnika czy korzyści z zastosowanych nowych technologii.

Niestety nie wszędzie jest taka możliwość, bo odbycie jazdy próbnej autami z nowinkami technicznymi takimi jak napęd hybrydowy czy elektryczny zazwyczaj bywa utrudnione. Wyjątkiem jest tutaj Toyota, która w każdym salonie umożliwia jazdę próbną modelami w wielu konfiguracjach, także modelami hybrydowymi. Pozwala to zorientować się, czy odpowiada nam konkretny wariant i tym samym dokonać słusznego wyboru.

Porównanie kosztów

O zakupie nowego samochodu decydują względy praktyczne – jego przestronność czy wygoda podróżowania, ale także koszty. Te ostatnie można podzielić na te widoczne od razu, jak cena zakupu oraz na widoczne w dalszej perspektywie – koszty eksploatacji. Na koszty eksploatacji wpływa kilka najważniejszych czynników jak awaryjność, koszty serwisu, ochrona gwarancyjna i zużycie paliwa.

To ich suma, wpływająca na codzienny koszt przejazdu, ma największe znacznie z perspektywy kupującego. Podejmując decyzję o zakupie, należy zastanowić się, czy wybrany model i konkretna jego wersja będą mieściły się w założonym limicie kosztów i nie generowały nadspodziewanych wydatków.

Wybrana wersja a sposób eksploatacji

W kwestii awaryjności warto spojrzeć np. na niezależne rankingi awaryjności oraz na poziom skomplikowania konstrukcji. Duże znaczenie ma tutaj rodzaj układu napędowego w wybranym przez nas modelu. Silniki Diesla są oszczędne i świetnie radzą sobie w trasie, jednak źle znoszą miejską eksploatację i przy takiej jeździe często obciążają użytkownika awariami i dodatkowymi kosztami.

Na drugim biegunie są najbardziej uniwersalne silniki benzynowe, które jednak zużywają najwięcej paliwa, często znacznie przekraczając deklaracje producenta podawane w katalogach. Jeśli sporo jeździmy w mieście, to dobrym wyborem może okazać się auto hybrydowe, które jest oszczędne, komfortowe i jednocześnie trwałe. Niezależnie od dokonanego wyboru wersji warto sprawdzić, co w interesującym nas modelu może się zepsuć i ile będzie kosztowała naprawa.

Warunki gwarancji i utrata wartości

Przed kosztami awarii, w pierwszym okresie eksploatacji, będzie nas chronić gwarancja. Warto jednak dokładnie porównać jej warunki. Może się okazać, że długi okres gwarancyjny jednej marki może obejmować wiele wyłączeń na poszczególne elementy auta i na przebieg, do którego gwarancja obowiązuje. Dlatego warto szukać wśród oferty firm, które mają rzetelną gwarancję na dobrych warunkach.

W ogólnym rozrachunku kosztów warto wziąć pod uwagę także spodziewaną cenę odsprzedaży, czyli to, ile będzie wart nasz samochód za kilka lat. Na to wpływa popularność na rynku wtórnym, opinie o modelu i jego awaryjności. Pomocne będzie porównanie cen analogicznych, starszych modeli aut danej marki w odniesieniu do ceny zakupu auta nowego.

Decyzja, jaki nowy samochód kupić, nie jest prosta, ale warto podjąć ją świadomie, by być w pełni zadowolonym z nowego pojazdu i aby jego eksploatacja nie zrujnowała domowego budżetu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze