Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

jak wybrać nowy samochód Toyota
24 września 2014 in Styl Życia by redakcja

Jak wybrać nowy samochód?

Mnogość opcji wyboru nowego samochodu, możliwość dokładnego dopasowania pojazdu do cech kierowcy i przeznaczenia eksploatacyjnego powoduje, że podjęcie decyzji, jaki nowy samochód kupić, nie jest już tak proste jak kiedyś. Nawet w obrębie tego samego producenta i takiej samej kwoty istnieje wiele modeli o różnym charakterze i przeznaczeniu. Każdy z nich występuje wielu wersjach nadwoziowych, silnikowych i wyposażeniowych przeznaczonych często do zupełnie różnej eksploatacji.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Wstępna selekcja

Wybór nowego samochodu najlepiej zacząć od przeszukania rynku i wyszczególnienia aut spełniających postawione wymagania i dostępnych za określoną wcześniej kwotę zakupu. Pomocne w tym będą dostępne w Internecie wyszukiwarki nowych pojazdów, które po wpisaniu preferencji i przedziału kwoty zakupu przygotują za nas listę aut.

Kolejnym krokiem powinno być bezpośrednie porównanie interesujących samochodów i konkretnych wersji. Jeżeli zrobimy to przed wizytą w salonie danej marki, to łatwiej będzie dopytać sprzedawcę w kwestiach, które są dla nas niejasne. Pomocne w tym będą artykuły i testy, które znaleźć można w prasie motoryzacyjnej lub na tematycznych portalach internetowych.

Wizyta w salonie sprzedaży

W salonie powinniśmy dokładnie obejrzeć interesujący nas model. Zdarza się, że odbiór auta jest zupełnie inny, w zależności czy widzimy go na zdjęciach czy na żywo. Taka wizyta to dobry moment na zajęcie miejsca za kierownicą i dokładne oględziny wnętrza i bagażnika.

Kolejnym krokiem powinna być jazda próbna. Daje ona możliwość oceny komfortu jazdy i sposobu prowadzenia, dlatego warto zapisać się na jazdę testową wszystkimi modelami, które znajdują się w obrębie naszych zainteresowań. Najczęściej można ją odbyć od razu podczas wizyty w salonie, jednak gdy szukamy mniej popularnej wersji silnikowej czy nadwoziowej warto umówić się indywidualnie. Dobrze jest gdy jazda próbna odbywa się w podobnej konfiguracji, która nas interesuje. Pozwoli to bezpośrednio ocenić pracę silnika czy korzyści z zastosowanych nowych technologii.

Niestety nie wszędzie jest taka możliwość, bo odbycie jazdy próbnej autami z nowinkami technicznymi takimi jak napęd hybrydowy czy elektryczny zazwyczaj bywa utrudnione. Wyjątkiem jest tutaj Toyota, która w każdym salonie umożliwia jazdę próbną modelami w wielu konfiguracjach, także modelami hybrydowymi. Pozwala to zorientować się, czy odpowiada nam konkretny wariant i tym samym dokonać słusznego wyboru.

Porównanie kosztów

O zakupie nowego samochodu decydują względy praktyczne – jego przestronność czy wygoda podróżowania, ale także koszty. Te ostatnie można podzielić na te widoczne od razu, jak cena zakupu oraz na widoczne w dalszej perspektywie – koszty eksploatacji. Na koszty eksploatacji wpływa kilka najważniejszych czynników jak awaryjność, koszty serwisu, ochrona gwarancyjna i zużycie paliwa.

To ich suma, wpływająca na codzienny koszt przejazdu, ma największe znacznie z perspektywy kupującego. Podejmując decyzję o zakupie, należy zastanowić się, czy wybrany model i konkretna jego wersja będą mieściły się w założonym limicie kosztów i nie generowały nadspodziewanych wydatków.

Wybrana wersja a sposób eksploatacji

W kwestii awaryjności warto spojrzeć np. na niezależne rankingi awaryjności oraz na poziom skomplikowania konstrukcji. Duże znaczenie ma tutaj rodzaj układu napędowego w wybranym przez nas modelu. Silniki Diesla są oszczędne i świetnie radzą sobie w trasie, jednak źle znoszą miejską eksploatację i przy takiej jeździe często obciążają użytkownika awariami i dodatkowymi kosztami.

Na drugim biegunie są najbardziej uniwersalne silniki benzynowe, które jednak zużywają najwięcej paliwa, często znacznie przekraczając deklaracje producenta podawane w katalogach. Jeśli sporo jeździmy w mieście, to dobrym wyborem może okazać się auto hybrydowe, które jest oszczędne, komfortowe i jednocześnie trwałe. Niezależnie od dokonanego wyboru wersji warto sprawdzić, co w interesującym nas modelu może się zepsuć i ile będzie kosztowała naprawa.

Warunki gwarancji i utrata wartości

Przed kosztami awarii, w pierwszym okresie eksploatacji, będzie nas chronić gwarancja. Warto jednak dokładnie porównać jej warunki. Może się okazać, że długi okres gwarancyjny jednej marki może obejmować wiele wyłączeń na poszczególne elementy auta i na przebieg, do którego gwarancja obowiązuje. Dlatego warto szukać wśród oferty firm, które mają rzetelną gwarancję na dobrych warunkach.

W ogólnym rozrachunku kosztów warto wziąć pod uwagę także spodziewaną cenę odsprzedaży, czyli to, ile będzie wart nasz samochód za kilka lat. Na to wpływa popularność na rynku wtórnym, opinie o modelu i jego awaryjności. Pomocne będzie porównanie cen analogicznych, starszych modeli aut danej marki w odniesieniu do ceny zakupu auta nowego.

Decyzja, jaki nowy samochód kupić, nie jest prosta, ale warto podjąć ją świadomie, by być w pełni zadowolonym z nowego pojazdu i aby jego eksploatacja nie zrujnowała domowego budżetu.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI