Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
10 sierpnia 2015 in Styl Życia by Olga Kozierowska

Jak zdobyć wymarzoną pracę?

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to pierwszy ważny krok. Najpierw jesteś podekscytowana i pełna nadziei, po kilkuminutowej euforii przychodzi jednak niepewność, a w głowie buzują pytania: „Czy dam radę?”, „Co będzie, jak źle wypadnę?”

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Otóż, nic nie będzie! Jak nie ta praca, to inna. Lepiej nie wyolbrzymiać znaczenia zaproszenia na rozmowę i tym samym pożegnać się z dodatkowym stresem generowanym przez nasze myśli i nastawienie. Szukanie pracy to proces, a umiejętność zrobienia na rekruterze dobrego wrażenia też przychodzi z czasem. Oczywiście, łatwiej mają urodzeni oratorzy, których nie peszą wystąpienia publiczne. Inni muszą się naprawdę dobrze przygotować i nieco poćwiczyć. Bo tak jak w przypadku większości projektów, 80 proc. sukcesu to przygotowanie! Zatem przemyśl wszystko w najdrobniejszych szczegółach.

Najpierw plan

Zacznij od siebie. Sporządź listę trudnych pytań, które mogą paść podczas rozmowy, i dobrze zastanów się nad odpowiedziami. Na pytanie o słabe strony nie zaczynaj wymieniać całej listy, odpowiedz raczej, że skupiasz się na rozwoju mocnych stron lub że zamiast słabych stron posiadasz obszary do rozwoju… Gdy padnie pytanie o twoje mocne strony, nie szukaj odpowiedzi na suficie, jąkając się i uciekając wzrokiem, bo wtedy nikt ci nie uwierzy, że to właśnie są twoje najcenniejsze kompetencje. Mów pewnie, krótko, patrząc w oczy rozmówcy. Zapytana o swój największy sukces, opowiedz o nim, używając języka korzyści, pokazując mierzalne wyniki realizacji danego zadania. Operuj faktami, przywołaj przykład owocnej współpracy zespołowej. Nie unikaj też mówienia o swojej porażce, o ile takie pytanie padnie. Pamiętaj, by wskazać, czego cię to nauczyło, jak postąpiłabyś w podobnej sytuacji teraz, bogatsza o doświadczenie i wiedzę.

Podczas rozmowy o pracę istotne jest też, by nie udawać kogoś innego tylko dlatego, że dane kompetencje są wymagane na potencjalnym stanowisku pracy. Niespójność zostanie zauważona szybciej, niż ci się wydaje. Jeżeli podkreślisz, że ważna jest dla ciebie komunikacja w pracy i umiejętność rozwiązywania konfliktów, a rekruter przeprowadzi z tobą tzw. scenkę rodzajową, co teraz jest dość modne, od razu zorientuje się, czy te kompetencje, którymi się tak chwalisz, posiadasz. Dlatego pamiętaj – wiarygodność to klucz do zbudowania dobrej relacji z osobą rekrutującą i do pozostania w grze.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI