Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
25 października 2016 in Styl Życia by redakcja

Jaką formę ruchu wybrać dla siebie?

Nie chcesz się pocić na siłowni? Nie dla Ciebie ciągłe podnoszenie poprzeczki? Nie lubisz słowa „sport”? Radość i spełnienie da ci ruch naturalny i spontaniczny, taki, nad którym nawet się nie zastanawiasz.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Kiedyś ruch był na stałe wpisany w naszą codzienność. Częściej chodziliśmy na piechotę niż jeździliśmy samochodem, w weekendy wybieraliśmy się na dancingi i długie spacery, na dodatek domowe obowiązki wymagały od nas mnóstwa zachodu – a to trzeba było iść po wodę do studni, a to własnoręcznie zagnieść ciasto, a to skopać ogródek. Dziś brakuje nam spontanicznego ruchu. Dlatego tak polubiliśmy sport i wszelki zaplanowany wysiłek. Oczywiście, nie wszyscy. Są wśród nas tacy, którzy kluby fitness omijają szerokim łukiem, w życiu nie rozmawiali z trenerem personalnym, a punkt o przebiegnięciu maratonu nigdy nie pojawił się na liście ich postanowień noworocznych. Lubią za to pochodzić sobie po górach czy podjechać do pracy na rowerze, a latem bez specjalnej rywalizacji pograć z ukochanym w badmintona. To zwolennicy ruchu naturalnego.

– Nazwałbym go sportem dla luzaków – mówi Szczepan Figat, fizjoterapeuta. – Tacy ludzie są zrównoważeni emocjonalnie, nie muszą sobie niczego udowadniać i z nikim nie chcą rywalizować. Wysiłek fizyczny ma być dla nich frajdą.

Taniec

Porusza całe ciało, ale i duszę. Badania potwierdzają, że ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie psychofizyczne. Może być medytacją, spontanicznym wyrazem emocji, a nawet terapią. Ważnym jego elementem jest muzyka, która koi nerwy, ale też poprawia samopoczucie. Nieważne, czy tańczysz spontanicznie, czy uczysz się układów i kroków. Taniec można też traktować jak trening – takim przykładem jest np. pole dance, czyli taniec na rurze. – To ciężka robota, sport dla dziewczyn, które są bardzo dobrze rozciągnięte i powoli budują siłę barków – mówi Szczepan Figat.

Taniec to radość i okazja do wyrażenia siebie, choć fizjoterapeuta ostrzega, że może też powodować przeciążenia kolan, stóp, łydek i ścięgien Achillesa oraz nadwerężenie kręgosłupa. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy zapominamy o właściwej postawie, zbytnio prostujemy kolana czy odkształcamy stopy w niewygodnym obuwiu. Dlatego jeśli tańczymy, róbmy to z gracją, płynnie, pięknie. I w zgodzie z tym, co nam w sercu gra.

Strony: 1 2 3


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

tytulowa_braun-1

Praktyczny prezent pod choinkę? List do Świętego Mikołaja

Drogi Święty Mikołaju! Nie wiem, czy nie uznasz tego za niegrzeczne zachowanie, ale piszę do Ciebie z zuchwałym apelem – nie lansuj się nadmiernie przy ...
km_tyt

Prezent dla kobiety. Przewodnik po świecie zmysłów.

Zastanawiasz się, co kupić w prezencie mamie, żonie, siostrze, córce, przyjaciółce? Sięgnij po uniwersalny i prosty klucz, którym będziesz kierować się przy wyborze – zmysły. ...
grafika-tytulowa

Prezent dla osoby, o której niewiele wiesz

Jaki prezent wybrać dla osoby, którą tak naprawdę słabo znasz? Nie wiesz, czym się interesuje, o czym marzy i co lubi. W takim wypadku bezpiecznym ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI