Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
29 września 2016 in Styl Życia by redakcja

Jakich emocji dostarczają parki rozrywki?

Wiele atrakcji w jednym miejscu, śmiech, radość i dobra zabawa to pierwsze skojarzenia, które przychodzą do głowy, kiedy myślimy o parkach rozrywki. Gromadzą kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt różnorodnych atrakcji, każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednak to rollercoastery są najbardziej obleganymi miejscami w parkach rozrywki. Dlaczego przyciągają, aż takie rzesze fanów?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Zabawa na rollercoasterach porównywana jest do uprawiania sportów ekstremalnych. Dostarczają one niezwykłych emocji i duży zastrzyk adrenaliny, która uruchamia w  organizmie szereg reakcji fizjologicznych. Wybuch gorąca na całym ciele, rozszerzone źrenice, nagły przypływ adrenaliny, która dostarcza dawki mocnych wrażeń. W ułamku sekundy odczuwamy ciarki, przyspieszone bicie serca i napięcie mięśni. Zabawa zaczyna się już w długiej kolejce, im dłużej czekamy na upragniony zjazd, tym większe zadowolenie później czujemy.

Szalonym przejażdżkom towarzyszy uczucie lęku i pobudzenia jednocześnie. Chwilowy strach dostarcza nam wielu niezapomnianych przeżyć, ponieważ aktywności związane z podejmowaniem ryzyka zwiększają wydzielanie się w organizmie norepinefryny i epinefryny, czyli substancji chemicznych odpowiedzialnych za przeżywanie stanu euforii. Kiedy emocje już opadną odczuwalny jest stan pozytywnego zadowolenia.

W parkach rozrywki wyłączamy myśli i poddajemy się emocjom. Zapominamy o problemach, obowiązkach i dniu codziennym. Dobrze się bawimy i nie myślimy o przyszłości. Jesteśmy tu i teraz. Wynika to z chęci oderwania się od codziennego, ustabilizowanego życia oraz z potrzeby oswajania własnych uczuć.

Takie miejsca nastawione są również na przeżywanie emocji u najmłodszych. Różnorodne strefy tematyczne są przepełnione postaciami z bajek, aby dzieci mogły je głaskać i przytulać, co powoduje u maluchów wydzielanie endorfin czyli tzw. hormonów szczęścia.

W Polsce jest kilka miejsc, dla poszukiwaczy wrażeń m.in. Wesołe Miasteczko w Chorzowie, Łódzki Park Rozrywki czy Łeba Park. Ostatnio jednym z najbardziej popularnych obiektów jest Energylandia mieszcząca się w Zatorze, w okolicach Krakowa i Katowic.

 


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI