Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój

123rf.com
29 września 2016 in Styl Życia by redakcja

Jakich emocji dostarczają parki rozrywki?

Wiele atrakcji w jednym miejscu, śmiech, radość i dobra zabawa to pierwsze skojarzenia, które przychodzą do głowy, kiedy myślimy o parkach rozrywki. Gromadzą kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt różnorodnych atrakcji, każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednak to rollercoastery są najbardziej obleganymi miejscami w parkach rozrywki. Dlaczego przyciągają, aż takie rzesze fanów?

Zabawa na rollercoasterach porównywana jest do uprawiania sportów ekstremalnych. Dostarczają one niezwykłych emocji i duży zastrzyk adrenaliny, która uruchamia w  organizmie szereg reakcji fizjologicznych. Wybuch gorąca na całym ciele, rozszerzone źrenice, nagły przypływ adrenaliny, która dostarcza dawki mocnych wrażeń. W ułamku sekundy odczuwamy ciarki, przyspieszone bicie serca i napięcie mięśni. Zabawa zaczyna się już w długiej kolejce, im dłużej czekamy na upragniony zjazd, tym większe zadowolenie później czujemy.

Szalonym przejażdżkom towarzyszy uczucie lęku i pobudzenia jednocześnie. Chwilowy strach dostarcza nam wielu niezapomnianych przeżyć, ponieważ aktywności związane z podejmowaniem ryzyka zwiększają wydzielanie się w organizmie norepinefryny i epinefryny, czyli substancji chemicznych odpowiedzialnych za przeżywanie stanu euforii. Kiedy emocje już opadną odczuwalny jest stan pozytywnego zadowolenia.

W parkach rozrywki wyłączamy myśli i poddajemy się emocjom. Zapominamy o problemach, obowiązkach i dniu codziennym. Dobrze się bawimy i nie myślimy o przyszłości. Jesteśmy tu i teraz. Wynika to z chęci oderwania się od codziennego, ustabilizowanego życia oraz z potrzeby oswajania własnych uczuć.

Takie miejsca nastawione są również na przeżywanie emocji u najmłodszych. Różnorodne strefy tematyczne są przepełnione postaciami z bajek, aby dzieci mogły je głaskać i przytulać, co powoduje u maluchów wydzielanie endorfin czyli tzw. hormonów szczęścia.

W Polsce jest kilka miejsc, dla poszukiwaczy wrażeń m.in. Wesołe Miasteczko w Chorzowie, Łódzki Park Rozrywki czy Łeba Park. Ostatnio jednym z najbardziej popularnych obiektów jest Energylandia mieszcząca się w Zatorze, w okolicach Krakowa i Katowic.

 


Wiosenne trendy w manicurze z Indigo Nails: konkurs

Zadbane dłonie i ładne paznokcie to powód do dumy i niepodważalny atut każdej kobiety. Elegancki manicure, tak samo jak biżuteria czy makijaż, doda nam pewności ...

Przetrwać rozwód. Zwyciężanie w pokoju według Bruce’a Lee

Z czym kojarzy ci się Bruce Lee? Większość ludzi łączy tę słynną postać z technikami sztuk walki. A jednak pozory mogą mylić. Bruce Lee był ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI