Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
18 sierpnia 2015 in Styl Życia by redakcja

Które kraje są najbardziej przyjazne imigrantom?

Najbardziej przyjaźni wobec obcokrajowców są Filipińczycy, a najmniej życzliwi Francuzi. Międzynarodowy zespół naukowców przebadał młodych ludzi z różnych kultur, aby sprawdzić, czym jest humanitaryzm i który kraj może się nim pochwalić.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Jakie kraje są najbardziej przyjazne imigrantom? Jak kształtować życzliwą postawę wobec obcych i członków własnej grupy? Na te pytania odpowiedzi szukał zespół naukowców z całego świata, w tym polscy studenci i naukowcy z Uniwersytetu SWPS. Pod naukową opieką prof. Ireny Heszen, psychologa Uniwersytetu SWPS, przebadanych zostało 50 studentów z Polski. Ogółem w projekcie brało udział 876 młodych ludzi z 25 krajów zróżnicowanych kulturowo. – Naszym celem była weryfikacja ujęcia orientacji humanitarnej, która w międzynarodowym projekcie badawczym GLOBE jest uznana za podstawową właściwość kultury – mówi prof. Irena Heszen.

Badania międzynarodowego zespołu pokazały, że tak zwany humanitaryzm przejawia się nie tylko w trosce o innych, altruizmie i uprzejmości, ale również jest silnie związany z ugodowością, konformizmem, a nawet brakiem tolerancji wobec odmienności kulturowych. Wymienione właściwości badane były przy pomocy osobnych skal. Kluczowe w badaniu okazało się nie podejście do członków własnej grupy, ale nastawienie wobec obcych. Wyniki badania potwierdziły ścisły związek między orientacją humanitarną a stosunkiem do osób przyjezdnych.

Jak twierdzą badacze, przedstawiciele kultur wysoce humanitarnych mogą być zarówno przyjaźni, jak i wrodzy. – Właściwa dla postawy humanitarnej przyjacielskość i gotowość do pomagania innym ma charakter warunkowy. Jeśli osoby nie spełniają norm społecznych obowiązujących w kulturze danego kraju, mogą spotkać się nawet z wrogim traktowaniem – dodaje prof. Irena Heszen.

Wyniki są zadziwiające, ponieważ wbrew powszechnej opinii, wśród krajów o wysokiej orientacji humanitarnej znalazły się Filipiny, Indonezja, Indie, Egipt i Irlandia. Natomiast niską ocenę zyskały Francja, Niemcy, Singapur, Węgry i Grecja. Spośród 25 krajów Polska znalazła się na 10 pozycji.

Jak wpływać na rozwój postawy humanitarnej? – Badanie pokazało, że im wyższy dochód krajowy brutto na osobę, tym mniejsza tolerancja wobec obcych. Atrakcyjna z ekonomicznego punktu widzenia wydaje się więc możliwość wpływania na postawy poprzez obniżanie świadczeń społecznych. Jednak dla poparcia tej kontrowersyjnej tezy potrzebne są bardziej pogłębione badania – tłumaczy prof. Irena Heszen.

Badanie przeprowadzono w ramach projektu „Human Orientation as a New Cultural Dimension of the GLOBE. A Validation Study of the GLOBE Orientation in 25 Countries”.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI