1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jeździec, słoń i ścieżka, czyli trzy kroki do skutecznej zmiany pracy

37877084 - freelancer during the work in home office
37877084 - freelancer during the work in home office
Nie lubię poniedziałków, nie mam już do tego siły, byle do weekendu, nikt mnie nie docenia – jeśli zdarza ci się często powtarzać te słowa, to znaczy, że czas zmienić pracę. Jak się do tego zmotywować, by nie skończyło się tylko na narzekaniu? Jak znaleźć energię do tego, by zacząć działać? Jak pokonać strach, szczególnie jeśli to pierwsza zmiana pracy? Metody skutecznej zmiany zawodowej zdradza trenerka Marta Skiba.

Jak skutecznie wprowadzać zmianę?

i w książce Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić posługują się w metaforą jeźdźca ujeżdżającego słonia. Jeździec symbolizuje nasz rozum, naszą racjonalną stronę. Słoń to nasze emocje. Ścieżka, którą podążają jeździec i słoń to nasze otoczenie.

Dlaczego część zmian nie udaje się wprowadzić w życie mimo silnych postanowień? Bo mimo przeświadczenia, że zmiana jest potrzebna, słoń może nie mieć siły, by ruszyć z miejsca. Bo jeździec może nie wiedzieć, w którym kierunku ruszyć i bezradnie kręci się w miejscu. I wreszcie  ścieżka czasem jest zbyt skomplikowana i trudna do przejścia.

Rozterki jeźdźca

Za pomocą tej metafory łatwo wytłumaczyć schemat, który często powielają osoby bez skutku zmieniające prace. Jeździec to nasz rozum. Analizuje, zbiera informacje, rozważa. Planuje i wyznacza kierunek działania. Problem z jeźdźcem jest taki, że zazwyczaj ma tendencje do zbytniego roztrząsania i tracenia czasu na analizowanie danych, zanim przejdzie do działania.

Jeśli nie wiemy, jakiej pracy szukać, aplikujemy na setki różnych ofert, co zazwyczaj nie przynosi skutków, bo w oczach rekruterów nasza motywacja nie jest wiarygodna. Może być też tak, że bez końca poprawiamy nasze cv, ale nie podejmujemy żadnych działań.

Opór słonia

Słoń reprezentuje emocje: duże, silne, nieprzewidywalne i często mało racjonalne. Może dawać energię potrzebną do działania, ale może też bojkotować działania. Jeśli ktoś od 10 lat nie zmieniał pracy, może po prostu bać się oceny i skonfrontowania z obecnym rynkiem pracy, i z lęku nie będzie przechodził do aktywnego szukania pracy.

 

Meandry ścieżki

Ścieżka, którą kroczy jeździec ze słoniem, to nic innego jak sytuacja i otoczenie, w którym się znajdujemy. Jeżeli np. nikt z naszych bliskich nie wspiera nas w zmianie pracy i słyszymy od nich, że „po co ryzykować”, „lepsze stare i znane, niż nowe i niepewne”, to trudniej nam zmotywować się do działania.

Przejdź do działania – wykonaj trzy kroki, które zmienią twoje myślenie w działanie:

  1. Wskaż kierunek jeźdźcowi
Stwórz „pocztówkę ze stacji docelowej”

Zmiana przychodzi łatwiej, kiedy wiesz, dokąd zmierzasz i dlaczego warto osiągnąć ten cel. By rozpocząć działania potrzebujemy inspirującego celu w konkretnej postaci – wyrazistego obrazu przyszłości, wskazującego coś, co da się osiągnąć. Ten cel wskazuje kierunek, a jednocześnie motywuje, bo jest inspirujący.

Ćwiczenie:

Poświeć kilkanaście minut na analizę poniższych pytań.

Wyobraź sobie siebie w pracy, w której jesteś spełniona zawodowo? Co to za miejsce? Co widzisz w otoczeniu, w którym pracujesz? Co jest za oknem? Na czym polega ta praca? Jak wygląda idealny dzień z twojej przyszłości zawodowej – co robisz? Z kim pracujesz, jacy to luzie? Co sprawia ci satysfakcję w tej pracy ? Co myślisz i co czujesz w tej pracy? Jakie emocje dominują? Jaki to rok? A gdyby podkręcić tę wizję o 150 proc., to co w niej może się jeszcze pojawić?

Zachęcam, by taką pocztówkę sobie wizualizować – np. narysować, stworzyć prezentację, spisać itd.

Gdy stworzysz już swoją pocztówkę ze stacji docelowej, zaplanuj działania, które musisz wykonać. Zastanów się, jaki będzie twój pierwszy krok w kierunku realizacji tej wizji. Od czego zaczniesz? Jeszcze raz spójrz na metę/pocztówkę, a potem ruszaj w drogę.

  1. Pokonaj opór słonia
Zmiany mogą być przerażające, gdy myślimy o nich „w całości” (pamiętasz, co czułaś, gdy musiałaś się zabrać np. za pisanie pracy magisterskiej?), gdy jednak podzielimy je sobie na kawałki, mogą okazać się całkiem łatwostrawne. Aby pokonać opór słonia, zmniejsz zmianę – podziel sobie zadania do wykonania na kawałki, np. w tym tygodniu określam sobie jakiej pracy szukam, w kolejnym aktualizuje cv i nawiązuję kontakt z osobami, które mogą mi pomóc itd.

Opór słonia pokonają też pozytywne emocje – nadzieja, radość, duma z siebie i swoich osiągnięć. Jeśli wykonałaś ćwiczenie z tworzeniem „pocztówki ze stacji docelowej”, to te emocje powinny już się pojawić, jeśli nie zrobiłaś ćwiczenia, to wróć do niego.

Przypomnij sobie swoje dotychczasowe osiągnięcia, sukcesy na poszczególnych etapach drogi zawodowej – przypomnij sobie, dzięki jakim twoim zasobom, udało ci się zrealizować te osiągniecia.

  1. Uprość sobie ścieżkę
Ścieżka to otoczenie, w którym działasz, ale i ludzie, którymi się otaczasz. Pomyśl, które działania możesz zautomatyzować, np. zamiast tylko rozsyłać cv, załóż swój profil na portalach rekrutacyjnych i daj się znaleźć rekruterom. Może w twoim otoczeniu też są ludzie, którzy myślą o zmianie pracy? Może masz możliwość wzięcia udziału w warsztacie dla osób szukających pracy lub zapisania się na sesję coachingu grupowego poświęconego zmianie zawodowej? Stwórz sobie grupę wsparcia – wymieniajcie się doświadczeniami, motywujcie wzajemnie do działania!

 

O autorce

Marta Skiba - trenerka biznesu, coach, socjolog. Współwłaścicielka firmy szkoleniowej . Przez lata trenerka wewnętrzna i konsultantka w firmach z branży doradztwa personalnego. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu planowania kariery, rekrutacji, autoprezentacji i wystąpień publicznych. Doświadczenie coachingowe wykorzystuje prowadząc coaching kariery, podczas którego wspiera osoby poszukujące pracy lub stojące przed trudnymi decyzjami zawodowymi. Prowadzi również coachingi zespołowe dla zespołów menedżerskich, zespołów specjalistów oraz grup projektowych a także coachingi grupowe.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze