Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
13 czerwca 2015 in Styl Życia, Zdrowie by Marta Sadkowska

Joga śmiechu

Śmiech. Rodzimy się z nim i zawsze możemy po niego sięgnąć, kiedy jest nam źle, nie musimy się go uczyć. Jest w nas, jeśli tylko się na niego zdecydujemy i pozwolimy sobie na luz.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Im jesteśmy młodsi, tym więcej i chętniej się śmiejemy. Badania dowiodły, że dzieci robią to stale – śmieją się około 400 razy dziennie! Jednak z czasem uśmiech powoli zanika i jako dorośli śmiejemy się już tylko około 20 razy w ciągu dnia, a niektórzy nawet mniej, i jest to śmiech płytki, krótkotrwały, często hamowany. Rzadko kiedy oddajemy się mu w pełni, z głębi ciała. A szkoda, bo korzyści dla organizmu płynące z serdecznego chichotu są ogromne. Od dawna naukowcy i lekarze mówią o jego nieocenionych walorach zdrowotnych i terapeutycznych. Oto kilka z nich:

Na poziomie fizycznym śmiech jest prawdziwym lekiem na całe zło: znosi ból, zwalcza choroby, dotlenia, poprawia krążenie i masuje wszystkie organy naszego ciała. Natychmiast poprawia samopoczucie i relaksuje, bo kiedy śmiejemy się, spada poziom hormonu stresu – kortyzolu, a uwalniają się endorfiny (hormony szczęścia). Podnosi się też odporność, bo pobudza się do działania system immunologiczny. Jest to zatem najtańszy i najszybszy sposób na podniesienie poziomu energii i poprawę samopoczucia, kiedy tylko tego potrzebujemy.

Są też profity dla naszej psychiki: śmiech uwalnia emocje, podnosi poczucie własnej wartości, zwiększa pewność siebie, budzi optymizm, poprawia zdolności komunikacyjne i wspiera umiejętności radzenia sobie z wszelkimi sytuacjami w życiu. Praktykowanie śmiechu ma też duży wpływ na wszelkie aspekty związane z życiem zawodowym. Podnosi kreatywność, koncentrację, możliwości szybkiego uczenia się, otwartość na nowe, zmieniające się sytuacje i warunki. Kiedy szczerze śmiejemy się, wzrasta nasza motywacja i wydajność pracy, spada napięcie i stres, szukamy rozwiązań zamiast się martwić.

Śmiech wpływa również bardzo korzystnie na relacje międzyludzkie. Zespoły, w których ludzie razem się śmieją, pracują lepiej i wydajniej, a potencjalne konflikty rozwiązywane są w zarodku. Dlatego umiejętność śmiania się z innymi, ale też z samego siebie jest tak ważna. Dla naszego zdrowia i zdrowia naszych relacji.

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI