Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
20 sierpnia 2015 in Styl Życia by redakcja

Kieszonkowe dla dziecka

Dawanie dziecku kieszonkowego otwiera przed rodzicem wiele możliwości. Odpowiednio do wieku i świadomości dziecka pozwala wytłumaczyć, jak działają finanse osobiste.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Miesięczna „wypłata”, drobna tygodniówka lub regularny przelew na młodzieżowe konto 
w banku… Kluczowe nie są same jednak środki, ale budowanie dobrych nawyków finansowych przez tłumaczenie, jak działa budżet domowy, dlaczego dziecko dostaje pieniądze, na czym polega oszczędzanie, 
co stanie się, kiedy pieniądze wyda wcześniej itp. Dziecko powinno samodzielnie wydawać pieniądze i uczyć się na własnych błędach. Co warto wyjaśniać przy okazji wypłaty kieszonkowego?

Zarządzanie budżetem – określona kwota każdego miesiąca bądź tygodnia to budżet, wokół którego dziecko planuje swoje wydatki. Nie może wyjść poza tę kwotę, bo inaczej zabraknie pieniędzy do kolejnego dnia „wypłaty” od rodzica. Prosta kalkulacja pozwoli na nauczenie rozsądnego wydawania pieniędzy w skali miesiąca.

Planowanie większych wydatków – duże zakupy to takie, których wysokość przekracza kwoty kieszonkowego. To wydatek, który trzeba zaplanować i np. odkładać część kieszonkowych przez kilka tygodni bądź miesięcy. Wystarczy podzielić kwotę zakupu i pokazać dziecku mechanizm – ile pieniędzy w jakim czasie dziecko musi odkładać, aby spełnić swój cel.

Oszczędzanie długoterminowe – warto pokazać, że 10 procent kieszonkowego odkładane do skarbonki lub na konto oszczędnościowe w skali roku może osiągnąć wynik X zł oraz dodatkowe odsetki. Regularny nawyk oszczędzania to bardzo cenna umiejętność, która będzie procentować w dorosłym życiu.

Podstawy produktów finansowych – kieszonkowe możemy przelewać na konto młodzieżowe, dostępne w wielu bankach od 13 roku życia, do którego dziecko otrzyma kartę i dostęp do bankowości elektronicznej. Takie rozwiązanie pozwala poznać podstawowe funkcjonalności banku. A dodatkowo rodzice mają pełną kontrolę nad wydatkami i dostęp do rachunku.

Odpowiedzialność i samodzielność – dając dziecku pieniądze i swobodę ich wydawania, okazujemy mu zaufanie i uczymy odpowiedzialności za własne działania. Rodzice tłumaczą zasady i odpowiadają na pytania dziecka, a ono samo na małych kwotach może uczyć się samo.

Pożyczka – jeśli dziecko chce szybciej coś kupić, ale brakująca kwota jest większa, możemy zaproponować dziecku pożyczkę i wyliczyć odsetki. Pieniądze w postaci rat mogą być odliczane od kieszonkowych lub spłacane w określonym terminie – to pozwala wytłumaczyć mechanizm działania pożyczki, a dziecko odczuwa osobiście, jak spłacanie rat wraz z odsetkami uszczupla jego budżet.

Materiał przygotowany przez ekspertów wonga.com w ramach autorskiej kampanii, mającej na celu edukację finansową i cyfrową Polaków, kapitalni.org


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI