Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot. 123rf.com
fot. 123rf.com
14 września 2011 in Kobieta za kółkiem by Joanna Zientarska

Kobieta za kierownicą – Mity i rzeczywistość

Od początku historii motoryzacji kobiety jeździły samochodami i nikogo to wtedy nie dziwiło. Pierwsze auto wyjechało z szopy tylko dlatego, że Pani Berta Benz nie mogła patrzeć, jak pojazd skonstruowany przez męża obrasta kurzem, i odważyła się ruszyć w pierwszą podróż.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Samochód zarezerwowany dla mężczyzn

Płeć piękna intensywnie uczestniczyła w rajdach i wyścigach samochodowych na początku XX wieku i wiele kobiet osiągało doskonałe wyniki. Do dziś nie umiem określić, kiedy doszło do przełomu i nagle okazało się, że samochód to zabawka zarezerwowana dla mężczyzn. Z pewnością w Polsce zadecydowała o tym sytuacja ekonomiczna – przez wiele lat nie wszyscy mogli sobie pozwolić na luksus posiadania czterech kółek, więc to mężczyzna uzurpował sobie prawo pierwszeństwa w użytkowaniu auta. Wielka szkoda, że przy okazji przypięto nam łatkę „niesprawnych technicznie”. To opinia wielce szkodliwa, bo rodzi głębokie kompleksy i – co za tym idzie – niepewność i stres za kierownicą.

Kobiecy styl jazdy

Nie należy się sprzeczać z faktem, że kobiecy styl jazdy różni się od męskiego. Mamy inaczej skonstruowane postrzeganie rzeczywistości, co przekłada się na sposób prowadzenia samochodu. Jedną z najważniejszych cech jest wrodzona umiejętność dbania o najbliższe otoczenie. Legendarny rajdowiec, Rauno Aaltonen, powiedział mi kiedyś, że kobiety mają instynkt unikania zbędnego ryzyka, co jego zdaniem jest kluczową kwestią decydującą o sukcesie za kierownicą. Tam, gdzie u mężczyzn w grę wchodzi ego i rywalizacja, kobieta zachowuje spokój i nie daje się ponieść emocjom. Psychologowie określają sprawę jasno – kobiety są bardziej skoncentrowane na czynności wykonywanej w danej chwili, mają większą od mężczyzn podzielność uwagi, bo niemal całe swoje dorosłe życie nauczyły się wykonywać kilka czynności jednocześnie. Panie mają jednak większy problem z odnalezieniem się w przestrzeni, co mężczyznom przychodzi niemal bez trudu. Stąd problemy z czytaniem mapy i trafieniem z powrotem na dobrą drogę. Faktem jest również, że kobietom brakuje odwagi i pewności siebie, co czasem może prowadzić do trudnych sytuacji na drodze.

Twarde statystyki

W 2010 roku 77% wszystkich wypadków drogowych spowodowali mężczyźni, którzy byli też sprawcami aż 89% wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że odsetek kobiet-kierowców jest mniejszy, co nie zmienia faktu, że kobiety powodują aż cztery razy mniej wypadków niż mężczyźni! Statystycznie rzecz ujmując, Panie powodują wypadek raz na 6,7 milionów przejechanych kilometrów, a Panowie raz na 4,7 milionów kilometrów. Kobiety częściej niż mężczyźni przestrzegają przepisów ruchu drogowego i rzadziej przekraczają dozwoloną prędkość. Bierze się to stąd, że dla mężczyzny szybka jazda jest elementem kreowania swojego wizerunku. Z badań wynika, że co dziesiąta kobieta czerpie radość z brawurowej jazdy, natomiast aż co trzeci mężczyzna cieszy się, gdy na liczniku widzi dużo powyżej 100 km/h! Źródeł odmiennych postaw za kierownicą prawdopodobnie można szukać w różnych rolach społecznych, co jednak absolutnie nie może być okolicznością łagodzącą.

Czas na zmiany

Największym grzechem kobiet za kierownicą jest niepewność i poczucie niższości w kwestii umiejętności za kierownicą. Ten niepotrzebny kompleks potężnie wpływa na psychikę kobiet-kierowców i najwyższy czas to zmienić. Pomimo faktu, że w badaniach większość Panów wciąż odpowiada, że za kółkiem radzi sobie lepiej niż Panie – niezależnych kobiet w samochodach wciąż przybywa. Może przez najbliższych kilka lat uda się przełamać niepotrzebne uprzedzenia, które stały się pretekstem do niewybrednych żartów. Kobiety potrzebują nabrać pewności siebie, a temu na pewno nie sprzyja stereotyp “baby za kółkiem”.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI