1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Plusy i minusy nawigacji w samochodzie

123rf.com
123rf.com
Coraz częściej słyszy się historie o kierowcach, którzy ślepo ufając nawigacji pakowali się w niezłe tarapaty. Pewien Brytyjczyk tak długo jechał wskazaną trasą aż zawiesił samochód na siatce oddzielającej drogę od stromego klifu. Cudem uniknął śmierci, bo używając systemu GPS...wyłączył rozum!

GPS TEŻ SIĘ CZASEM MYLI

I o tym właśnie często zapominamy. Świat stał się praktycznie uzależniony od systemów GPS i nawet nie mamy pojęcia jak wiele normalnych codziennych czynności kontrolowanych jest z kosmosu. Komisja Europejska szacuje, że 6-7 procent PKB, czyli około 800 miliardów euro w samej Unii Europejskiej, zależy od działania systemów nawigacji satelitarnej. Strach pomyśleć co mogłoby się stać, gdyby satelity któregoś pięknego dnia odmówiły posłuszeństwa! Kierowcy na dużo mniejszą skalę borykają się z różnego rodzaju usterkami, które potwierdzają tylko jedną tezę - do nawigacji trzeba zastosować metodę ograniczonego zaufania. Jednym z problemów są nieaktualne mapy, na których zwyczajnie nie naniesiono nowych dróg. Ostatnio w Polsce zbudowano kilka nowych odcinków autostrad, których nawet w Google nie sposób odnaleźć. Wiele pomyłek zdarza się jednak z naszej winy. Źle wpisany adres to jeden z nich. Wielu osobom zdarzyło się odnaleźć w zupełnie innym miejscu na Ziemi tylko dlatego, że ślepo podążali za wskazówkami nawigacji. Pamiętajmy o tym, że to jednak my jesteśmy mądrzejsi od urządzenia i ono ma służyć nam a nie odwrotnie.

KŁOPOTY Z KONCENTRACJĄ

Wciąż najpoważniejszym grzechem użytkowników nawigacji w samochodach jest niefrasobliwe korzystanie z urządzenia. Ustawianie parametrów powinno odbywać  się podczas postoju, nigdy w czasie jazdy. To czynność podobna do rozmawiania przez telefon komórkowy i wciąż duża grupa kierowców jest w tej kwestii kompletnie niereformowalna. Momenty, w których odrywamy wzrok od drogi mogą mieć prawdziwie dramatyczny finał. Podczas jazdy z nawigacją powinniśmy oduczyć się patrzenia na ekran. Prowadzenie powinno odbywać się wyłącznie za pomocą komunikatów głosowych a mapa służy wyłącznie potwierdzeniu w jakim jesteśmy punkcie, jeśli mamy wątpliwości. Samo urządzenie powinno być zamontowane z dala od ważnych linii wzroku po to, żeby nie kusiło nas ciągłe spoglądanie na ekran.

Z NAWIGACJĄ BEZPIECZNIEJ

Najnowsze badania wykazują jednak, że mądre używanie systemów nawigacji zwiększa bezpieczeństwo na drogach. Po pierwsze mamy możliwość korzystania z wielu komunikatów ostrzegających przed niebezpieczeństwami na drodze takimi jak blokady, czy przejazdy kolejowe. Ponadto nie błądzimy, więc pewniej i skuteczniej przemieszczamy się po drogach. Jednym z najbardziej stresogennych czynników za kierownicą są korki a dobra nawigacja pomaga nam przedrzeć się przez zatłoczone ulice. GPS stał się nieodłącznym elementem współczesnej motoryzacji i z pewnością już niebawem będzie w standardowym wyposażeniu każdego samochodu. Warto jednak zachować spokojną ocenę sytuacji i - tak na wszelki wypadek - wozić ze sobą poczciwą mapę z papieru!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze