Kobiety coraz częściej decydują się na ekstremalne podróże

fot.123rf

Ryzykowne, ekscytujące, często wręcz uzależniające. Podróże, których celem są ekstremalne doznania, stają się coraz bardziej popularne także wśród kobiet. Dlaczego płeć piękna stawia przed sobą wyzwania graniczące z ludzką wytrzymałością?

reklama

Co ciągnie kobiety do ekstremalnych doznań?

Liczne badania psychologiczne pokazały, że uprawianie ekstremalnych sportów uczy pokory i dodaje odwagi, pozytywnie wpływa na doświadczenia osobiste i pozwala przenieść je na inne obszary życia. Faktem jest także, że w chwili doświadczania ekstremalnych emocji w mózgu wydziela się dopamina, odpowiedzialna m. in. za poczucie szczęścia i optymizm. Od ekstremalnych podróży i związanych z nimi aktywności można się wręcz uzależnić! Nie dziwi więc rosnąca popularność nowego trendu, czyli turystyki ekstremalnej.

Czym jest turystyka ekstremalna?

Grono osób nastawionych na podróże pełne wysokiego ryzyka oraz fizycznego wysiłku stale rośnie. Według badań już 25 proc. Amerykanów to „aktywni podróżnicy”, natomiast aż 71 proc. Millenialsów (osób urodzonych w latach 80. i 90.) chciałoby na wakacje wybrać się na ekstremalną wyprawę. Turystyka aktywna lub ekstremalna stanowi idealne połączenie trzech elementów: aktywności fizycznej, doświadczania innych kultur oraz spotkania z naturą. Ten rodzaj podróżowania powiązany jest z coraz bardziej modnymi sportami ekstremalnymi, a więc dyscyplinami, które wymagają ponadprzeciętnych umiejętności i odwagi. Przyczyn popularności aktywnej turystyki dopatrywać się można we współczesnym stylu życia wielkomiejskiego społeczeństwa. Wiecznie zabiegani, w pośpiechu i natłoku obowiązków przyzwyczailiśmy się do codziennej dawki adrenaliny i niektórym ciężko zrelaksować się w tradycyjny, wakacyjny sposób – leżąc na plaży, zwiedzając zabytki czy popijając drinki przy basenie. Poszukujemy autentyczności, wyróżnienia i elitarności, a także ucieczki od nużącego życia przy biurku. Odpowiedzią jest właśnie aktywna turystyka, która łączy sportowy wysiłek z poznaniem odległych zakątków świata i emocjonalnymi przeżyciami.

Kobieta podróżująca inaczej

Przeprawa przez rwący nurt górskiej rzeki, nurkowanie z rekinami czy pokonanie Sahary quadami to wyzwania wymagające ogromnej odwagi. Osoby, które decydują się na tak wyszukaną rozrywkę, muszą być przygotowane na duży wysiłek fizyczny oraz skłonne do przełamywania własnych granic wytrzymałości. W Polsce, coraz więcej kobiet decyduje się na ryzykowną formę wypoczynku. Według Alicji Krawczyńskiej z Zingtravel.pl, serwisu z ofertami wyjazdów dla aktywnych, kobiety dbają o to, aby dobrze przygotować się do takich wypraw, a także lepiej radzą sobie z aklimatyzacją. Często mają lepszą kondycję fizyczną, a przede wszystkim nie szarżują, tak jak to często czyni męska część uczestników wyprawy. Aż 60 proc. uczestników jednego z organizowanych przez serwis wyjazdów na trekking na Toubkal, trudny i wymagający najwyższy szczyt Maroka, stanowiły kobiety. Branża turystyczna zaczyna wręcz dostosowywać swoje usługi do potrzeb kobiet. Uczestniczki survivalowych wyjazdów podkreślają, że chcą być niezależne i samowystarczalne, a także pragną przeżyć coś nowego. Z myślą o ich oczekiwaniach powstają na świecie firmy, które zajmują się organizacją aktywnych wycieczek wyłącznie dla pań.