Kompetencje dobrego handlowca

fot.123rf

Zapewne każdy z nas niejednokrotnie mógł poczuć się jak handlowiec. W zasadzie od dziecka staramy się przekonać innych do swoich racji, przegłosować pomysł czy „sprzedać” siebie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Jak jednak stać się sprzedawcą zawodowym? Kto się do tego nadaje? Przedstawiciel handlowy powinien posiadać zespół charakterystycznych cech, które pomogą mu osiągać sukces zawodowy.
Podstawą udanej sprzedaży jest znakomity pośrednik, który potrafi w skuteczny sposób przekonać potencjalnego klienta do zakupu produktu. W dzisiejszych czasach nie wystarczy już posiadanie technicznego wykształcenia i wiedzy, handlowiec to przede wszystkim osoba wytrwała i uprzejma, dysponująca ekonomicznym zmysłem.

Kim jest handlowiec?

Handlowiec, czy inaczej profesjonalny sprzedawca, to osoba pośrednicząca w sprzedaży artykułów bądź usług konkretnych firm. Przeważnie posiada on wykształcenie stosowne do branży, dla której pracuje. – Najczęściej spotykani handlowcy to inżynierowie czy technicy ściśle związani z konkretnym segmentem. Ważne jest, aby współczesnego handlowca nie mylić z domokrążcą. Profesjonalny doradza doskonale zna się na branży, którą reprezentuje, jest nie tylko specjalistą, ale również świetnym mówcą – wyjaśniają eksperci Monster Polska. Doskonale znają techniki sprzedaży, sposoby skutecznego prezentowania produktu oraz posiadają rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Handlowcy reprezentują różne branże, między innymi zaawansowane technologie, telekomunikację, konsulting, urządzenia techniczne, służbę: zdrowia, elektrotechniczną czy też budowlaną. Jednym słowem – istnieje ogromna różnorodność branż, w ramach których można zostać zawodowym handlowcem.

Cechy dobrego handlowca

Przedstawiciel handlowy powinien stale pracować nad sobą – pogłębiać zarówno swoją wiedzę w konkretnej dziedzinie, jak również umiejętności komunikacyjne. Trzeba pamiętać, że handlowcy bezustannie mają kontakt z klientem, dlatego rozwijanie kompetencji miękkich jest równie ważne. Jaki zestaw umiejętności powinien posiadać dobry przedstawiciel handlowy?