Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Koniec mężczyzn?

fot.123rf
7 marca 2017 in Styl Życia by Anita Zuchora
Na świecie trwa dyskusja na temat kondycji mężczyzn. Kryzys męskości jest odmieniany przez wszystkie przypadki, ale pojawiają się też bardziej radykalne diagnozy: koniec patriarchatu czy wręcz zapowiedź końca mężczyzn.

Aby przekonać się, że kryzys męskości to sprawa oczywista, wystarczy zapytać, czym jest męskość. „Trudność w sformułowaniu odpowiedzi na to pytanie to pierwszy najogólniejszy i najważniejszy aspekt tego zagadnienia. Kiedyś odpowiedź była prosta, wyznaczona przez jasno określone standardy dotyczące tożsamości i ciała, sposobu myślenia i stylu życia, a także ról społecznych”, pisze w swojej książce „Kryzys męskości w kulturze współczesnej” socjolog, prof. Zbyszko Melosik. Dzisiaj dawne podziały na to, co męskie i co kobiece, straciły aktualność. Nie ma jednego obrazu czy definicji męskości. Funkcjonują różne, czasem sprzeczne. A kulturowy niepokój mężczyzn narasta. Coraz silniejsza pozycja kobiet i zacieranie się różnicy między rolami pełnionymi przez przedstawicieli obu płci tylko go utrwalają. Jak twierdzi socjolog Łukasz Skoczylas z UAM, „kryzys męskości jest postrzegany jako utrata przez mężczyzn ich psychicznej i charakterologicznej esencji lub, w wersji bardziej przychylnej obecnym przemianom – jako poczucie tożsamościowego zagubienia i niepewności charakteryzujące dużą część współczesnych mężczyzn”.

Co na to mężczyźni? Wydaje się, że rozdarci między tęsknotą za stereotypowym, ale niepasującym do współczesności modelem męskości, a przeczuciem, że świat wymaga od nich nowego zdefiniowania własnej tożsamości, stracili impet. Przyczajeni czekają na jakieś rozwiązanie. – Przez wieki czuli się lepsi od kobiet i o tę lepszość nie musieli z nimi rywalizować. W tym poczuciu wspierała ich cała kultura – mówi psycholożka Hanna Samson w swojej książce „Zabić twardziela”. – Wielu mężczyznom trudno pogodzić się z tym, że sytuacja się zmieniła. Boją się zrezygnować z dominacji. Siłę kobiet odbierają jako zamach na ich dobre samopoczucie, męskość, wiarę w siebie. Czują się zagrożeni. Zamiast wyruszyć na poszukiwanie własnej tożsamości, usztywniają się i próbują bronić starego porządku.

Mężczyzna w defensywie

– Przechodzimy teraz przez niezwykły i bezprecedensowy okres, w którym dynamika władzy między mężczyznami a kobietami gwałtownie się zmienia. W wielu miejscach, gdzie ma to największe znaczenie, kobiety przejmują całkowitą kontrolę – mówiła na konferencji TED (www.ted.com) amerykańska dziennikarka Hanna Rosin, autorka głośnej, wydanej w 2012 roku książki „The End of Men. And the Rise of Women”. W swoim wystąpieniu przywołała najnowsze dane dotyczące sytuacji na amerykańskim rynku pracy: dzisiaj na dwóch mężczyzn, którzy kończą studia, przypadają trzy kobiety. W tym roku po raz pierwszy kobiety stanowią większość wśród amerykańskich pracowników. I zaczynają dominować w wielu branżach: medycynie, prawie, bankowości, księgowości. Ponad 50 procent kadry kierowniczej to dzisiaj kobiety. A wśród 15 zawodów, prognozowanych jako najbardziej rozwijające się w następnej dekadzie, tylko dwa nie są przez nie zdominowane. Zdaniem dziennikarki globalna ekonomia staje się polem, na którym kobiety odnoszą więcej sukcesów niż mężczyźni, i te zmiany gwałtownie wpływają na kulturę – nie tylko na to, jakie kręci się komedie romantyczne, ale także na kształt związków małżeńskich i relacji, na życie towarzyskie czy nowy zestaw superbohaterów.

Można przytoczyć więcej danych dotyczących Ameryki. Mężczyźni żyją tam średnio siedem lat krócej niż kobiety, które są od nich relatywnie zdrowsze. Kobiety stanowią 55 proc. obecnych absolwentów college’ów i kontrolują ponad 80 proc. osobistych dochodów rodzin. Mężczyźni są ofiarami 65 proc. przestępstw i 75 proc. zabójstw (stanowią 90 proc. sprawców morderstw, 80 proc. pijanych kierowców i 80 proc. samobójców). Wykonują również wszystkie „najgorsze” i najbardziej niebezpieczne zawody, w konsekwencji są ofiarami 94 proc. wypadków w pracy. Kobiety niemal automatycznie wygrywają procesy dotyczące opieki nad dzieckiem. Podobna – niekorzystna dla mężczyzn – sytuacja występuje wśród młodzieży: to chłopcy mają więcej problemów w szkole niż dziewczęta (które na każdym szczeblu edukacji osiągają lepsze wyniki w nauce), to wśród nich jest więcej narkomanów i uzależnionych od alkoholu. Podobny mechanizm wynika z badań rynku w Niemczech w ostatnim okresie znacznie więcej mężczyzn traci pracę, a kobiety mają większe możliwości znalezienia zatrudnienia.

Strony: 1 2 3 4 5


Uwaga konkurs! Wiosenna metamorfoza z Mincer Pharma

Sekretem młodego wyglądu naszej cery jest kwas hialuronowy. Czy wiesz jednak, że może on występować w czterech formach, co dodatkowo wpłynie na młody wygląd twojej ...

Rodzina przy biurku

Zakup mebli to sprawa, którą często w rodzinie rozważa się bardzo długo i równie długo szuka się odpowiednich modeli. Muszą się podobać przyszłym użytkownikom, być ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI