Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
28 listopada 2014 in Styl Życia by redakcja

Las: najlepszy odpoczynek od miasta

Nie musisz czekać na to do emerytury, rezygnować z wygód miejskiego życia czy pracy, wchodź do lasu dosłownie i metaforycznie, najczęściej jak to możliwe. Po oddech, po siłę, po spokój, po prawdę o sobie. Tak jak nasze bohaterki z zachwytem obserwuj naturę i ludzi wokół. To najpiękniejszy rodzaj medytacji.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

W starożytnych Indiach las był domem pustelników i anachoretów. Miejscem duchowej kontemplacji w celu osiągnięcia ostatecznej wolności, oświecenia. Oddalony od miast i ludzi, pozwalał mnichom na zwrócenie się do wewnątrz. Na modlitwę, medytację i pracę nad sobą. Skąpo ubrani, jedząc tylko to, co znajdą w lesie, i posiadając jedynie najpotrzebniejsze rzeczy, dążyli do przezwyciężenia pragnień materialnych i potrzeb ciała. Często oddawali się praktykom ascetycznym, odmawiając sobie jedzenia lub wystawiając się przez kilka dni na rażące słońce, chłód czy deszcz. Wszystko w imię pogłębiania świadomości, kontroli umysłu oraz doskonalenia siebie. Właśnie temu służy leśne odosobnienie. Dla wielu kobiet las jest miejscem, do którego uciekają od świata i w którym odnajdują siebie.

Zwolnić i odpocząć

Grażyna Dobroń, dziennikarka radiowej Trójki, zdecydowała się na duże zmiany. Odejście z pracy – na swoich warunkach – podkreśla, i przeprowadzka w góry, gdzie buduje dom. – Nowe życie, nowy świat to duże wyzwanie dla 60-latki – przyznaje. – Nie wiem, co to będzie, ale mam dobre myśli i otwarte serce – dodaje. Dlatego kiedy nachodzą ją chwile zwątpienia, przypomina sobie: „przecież sama wybrałaś”. Nowe życie zaczyna w Borowicach, małej wsi w Karkonoszach, na terenie objętym ochroną Natura 2000. Okolicę zna dobrze i często do niej wraca, bo uwielbia tamtejsze góry i chodzi po nich już od kilkunastu lat. Raz z przyjaciółkami, raz sama. – Przestrzeń i samotność dobrze na mnie działają – tłumaczy. – Wokół szczyty, przyroda, potęga i ja sama w tym wszystkim.

W Karkonoszach ładuje baterie i zwalnia. Celebruje dzień, zachwyca się przyrodą. W miejscu, gdzie będzie stał jej dom, ma za plecami ścianę lasu, a przed sobą drzewostan i góry. Są też dziewięćsiły, 100-letnia lipa, z którą jest po imieniu, a blisko wodospad i źródło św. Anny o potężnej sile zdrowotnej. Przez najbliższe 10 lat planuje zwiedzać okolicę, obserwować ludzi, rozmawiać. – W mojej wsi żyje na stałe około 400 mieszkańców. Chcę poznać ich życiorysy. Chcę, by mieli ze mnie jakiś pożytek. Może czegoś ich nauczę, a coś wyniosę od nich – mówi. Dlatego gdy jest na miejscu, każdemu, kogo spotka, mówi, że niedługo będą sąsiadami. Ma też w planach kurs techniki Bowena, popularnej na Zachodzie pracy na powięziach. Przede wszystkim jednak jedzie tam, by zwolnić, odpocząć i poświęcić czas sobie. Swój leśny czas chce też przeznaczyć na rozwój osobisty i duchowy. – Człowiek nieustannie powinien dążyć do poznania siebie – powtarza za niemieckim mistykiem i teologiem Mistrzem Eckhartem i przywołuje jego słowa: „Im bardziej przestajemy być sobą, tym prawdziwiej się sobą stajemy”.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI