Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
12 grudnia 2014 in Styl Życia by Joanna Olekszyk

Minimalizm w polskim wydaniu

Czujesz, że idea minimalizmu jest ci bliska, ale nie potrafisz wprowadzić jej w życie? Jak udowadnia blogerka Anna Mularczyk-Meyer, nasz dzisiejszy materializm można tłumaczyć względami historycznymi.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Skąd pomysł na tytuł książki – „Minimalizm po polsku”?

Od czytelników mojego bloga otrzymywałam sygnały, że brakuje im polskiego kontekstu w publikacjach o minimalizmie, dostępnych na rynku i w Internecie. Bo choć Dominique Loreau czy Leo Babauta piszą barwnie i ciekawie, to obyczajowość japońska czy amerykańska, na jakiej bazują, daleka jest od naszej codzienności. Dla mojego pokolenia bardzo istotny był okres PRL-u i późniejszy przełom, te doświadczenia wpłynęły na nasz stosunek do posiadania, konsumpcji, ale też życia jako takiego. Wiele przyzwyczajeń wynosimy z domu, w tym wypadku domu PRL-owskiego niedostatku, wiecznej tęsknoty za lepszym. Późniejsze przemiany gospodarcze otworzyły nas z kolei na nadmiar, niespotykany dotąd wybór, co jeszcze bardziej wykrzywiło to podejście. Brakuje nam narzędzi, by radzić sobie w konsumpcyjnym świecie, wszystkiego uczymy się na błędach.

Przez bardzo długi okres naszej historii byliśmy zmuszeni do ciągłego ograniczania się w każdej dziedzinie życia i tęskniliśmy za dostatkiem.

Myślę, że niepewność jutra, także ta materialna, wykracza daleko poza okres PRL-u, to doświadczenie kilku ostatnich stuleci w Polsce. W ten sposób wykształciła się słynna polska cecha – zapobiegliwość. Lubimy i potrafimy zabezpieczać się na „ciężkie czasy”, robić zapasy i przygotowywać rozwiązania awaryjne. Z jednej strony to przydatna cecha, a z drugiej – wypacza stary dobry rozsądek.

Ja na przykład mam problem z odmówieniem sobie kolejnej książki. Kiedyś sobie obiecałam, że nie będę oszczędzać na książkach, bo wcześniej musiałam…

Każdy, kto doświadczył jakiegoś niedoboru, tym bardziej jeśli trwał długo i nie wynikał z jego decyzji, odczuwa potrzebę zrekompensowania sobie tego braku. To zupełnie naturalna reakcja. Aby zacząć walczyć z nadmiernym gromadzeniem zapasów czy kupowaniem kolejnych książek, których nie mamy nawet czasu przeczytać, musimy dojść do momentu, w którym ta sytuacja zaczyna nas uwierać. Bo wtedy będziemy mieli motywację do zmiany. I zaczynać od małych kroków, powoli zmieniać przyzwyczajenia. To trochę tak jak z przejściem na dietę. Lepiej odzwyczajać się od słodyczy czy innych niekorzystnych dla samopoczucia pokarmów powoli, niż powiedzieć kategorycznie: „od poniedziałku nie zjem ani grama czekolady”. W przypadku książek można zacząć od wyznaczenia sobie limitu egzemplarzy, które kupuję w miesiącu, w roku itd. Ideałem jest oczywiście, by nie trzeba było tego robić, by zmniejszenie naszych potrzeb nastąpiło naturalnie. Czyli kupuję w miarę jak czytam, a jak przeczytam, to przekazuję dalej, znajomym lub bibliotece.

Ale jedną sprawą jest powstrzymać się przed kupieniem czegoś nowego, a inną – coś oddać lub wyrzucić. To drugie jest o wiele trudniejsze.

Nie chodzi o to, by pozbywać się rzeczy, które są istotne. To, do czego zachęcam, to nauczyć się rozgraniczać, jakie rzeczy są nam potrzebne – nawet jeśli nie z czysto użytecznego względu, to dlatego, że poprawiają nam humor czy ozdabiają mieszkanie – a jakie są bezużyteczne czy wręcz przywołują niemiłe wspomnienia. Radość, jaka płynie z dzielenia się z innymi, to cudowne doświadczenie. W czasach PRL-u robiliśmy to bardzo spontanicznie. Słynna szklanka cukru, pożyczona od sąsiada, za którą odwdzięczaliśmy się na przykład szklanką soli. Teraz chcemy mieć wszystko dla siebie. Robi mi się smutno, gdy rozmawiam z kimś i słyszę, że ma za dużo ciuchów, ale nie potrafi się z nimi rozstać. Ale coraz częściej ktoś mi mówi, że się przemógł i przekonał, jaka to satysfakcja zobaczyć, że ktoś w rzeczy, którą od nas dostał, chodzi i świetnie wygląda. To najlepsze lekarstwo na chęć chomikowania i gromadzenia.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI