Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
26 maja 2014 in Styl Życia by redakcja

Młoda polska mama według statystyk

Statystyczna mama, która wita na świecie swojego pierwszego potomka, ma dziś 27 lat i wyższe wykształcenie. Niemal 8 na 10 maluchów rodzi się w związku małżeńskim, nierzadko przed pierwszą rocznicą ślubu rodziców.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Statystyczny maluch poznaje swoją mamę w lipcu. Okres wakacyjny to zresztą sezon, kiedy rodzi się najwięcej dzieci w Polsce – duża liczba porodów przypada bowiem także na wrzesień oraz sierpień. Z kolei najmniej maluchów pojawia się na świecie w listopadzie oraz grudniu.

Być może rodzicom po latach trudno będzie sobie przypomnieć, w jakim dniu tygodnia po raz pierwszy ujrzeli synka lub córkę. Przykładowo w 2012 roku, według danych GUS, najmniej dzieci rodziło się w weekendy, w szczególności w niedzielę (10,9% wszystkich porodów wg średniej liczby urodzeń dla danego dnia). Najwięcej dzieci przychodziło na świat we wtorki (16,1%).

Kim jest moja mama?

Obecnie pierwsze dziecko w rodzinie przychodzi na świat wtedy, gdy jego mama ma 27 lat. A jeszcze kilkanaście lat temu, w 2000 roku, wiek ten wynosił średnio 23,7 lat. Niemal połowa mam, w momencie urodzenia pierwszego potomka, ma już na koncie dyplom ukończenia szkoły wyższej (45,5%). Nowonarodzone dziecię może się również spodziewać tego, iż w niedalekiej przyszłości jego mama wróci do pracy – obecnie 7 na 10 kobiet, które zostają mamami, ma własne źródło dochodu.

Statystycznie niemal 8 na 10 dzieci przychodzi na świat po ślubie rodziców, z czego najwięcej maluchów rodzi się jeszcze przed pierwszą rocznicą ślubu. Do rzadkich nie należą jednak sytuacje, gdy przyszła mama staje przed ołtarzem będąc w ciąży – przykładowo w 2012 roku, 13,2% maluchów urodziło się przed upływem 9 miesięcy od ślubu.

Warto dodać, że wg raportu Centrum im. Adama Smitha, w ciągu 20 lat na wychowanie dziecka rodzice wydadzą średnio 176 tys. zł, czyli miesięcznie jest to koszt ok. 730 zł.

Gdzie się poznaliśmy?

Według statystyk najwięcej dzieci przychodzi na świat w szpitalu na terenie woj. mazowieckiego, gdzie – w porównaniu do danych z pozostałych regionów Polski – rodzi się co siódme. Proporcjonalnie najmniej porodów odnotowuje się w woj. opolskim.

Zaraz po porodzie, maluch waży najczęściej od 3 do 3,5 kg. Istnieje mała szansa, że mama będzie tuliła w ramionach ponad 5kg bobasa – w 2012 roku było tak w przypadku 0,13% wszystkich noworodków.

Według GUS, maluch przebywa w brzuszku mamy najczęściej od 37 do 41 tygodni. Spóźnialskich jest mało, gdyż zaledwie 1,8% dzieci przychodzi na świat po wskazanym terminie, natomiast 6% niemowląt rodzi się wcześniej, w okresie od 32 do 36 tygodnia ciąży. – Ciąża fizjologiczna trwa 10 miesięcy księżycowych, czyli 280 dni, co daje nam średnio 40 tygodni. Od tego terminu odliczamy plus minus 2 tygodnie. Wyliczenie to opiera się na założeniu, że kobieta miesiączkuje regularnie, a zapłodnienie nastąpiło dokładnie w 14. dniu cyklu – wyjaśnia pediatra dr Izabela Rogozińska, ekspert marki JELP.

Jak nazwała mnie moja mama?

Dziewczynki, które przyszły na świat w 2013 roku miały największą szansę, by otrzymać kolejno następujące imiona: Lena, Julia, Zuzanna. Tymczasem najczęściej nadawanymi imiona męskimi były: Jakub, Kacper i Filip.

Co ciekawe, na przestrzeni ostatnich 20 lat, na podium najczęściej wybieranych imion męskich w Polsce królowały po sobie jedynie dwa – Mateusz (najpopularniejsze imię nadawane w latach 1994-1999) oraz Jakub (2000-2013). Trendy zmieniały się częściej, gdy rodzicom przyszło wybierać imię dla dziewczynki. Od 1994 roku na czoło rankingu wysuwały się kolejno: Karolina (1994-1997), Aleksandra (1998-1999), Natalia (2000), Julia (2001-2012) i Lena (2013).

Dane zostały opracowane przez markę JELP


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI