Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

wikimedia_commons_Adrian Grycuk
wikimedia_commons_Adrian Grycuk
15 października 2014 in Styl Życia by Anna Theiss

Modne miejsca w Warszawie. Mit placu Zbawiciela

Warszawski plac Zbawiciela, mekka hipsterów i miejsce tworzenia się nowych miejskich mód, staje się tematem dla kultury. Na warsztat biorą go przede wszystkim kabareciarze, którzy z wdziękiem komentują dynamikę życia stolicy.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Kilka barów, restauracji, kawiarni, na środku stragan z kwiatami. I o wiele więcej – miejsce narodzin nowej klasy kreatywnej, skupisko lokali, do których young professionals przenieśli życie zawodowe i towarzyskie. O tym, co znaczy ten plac i toczące się w nim życie, podczas ostatnich kilku odcinków opowiedzieli aktorzy i twórcy kabaretu Pożar w Burdelu. Na placu Hipstera w świecie wykreowanym przez Pożar działa Duszpasterz Hipsterów – przemawiający przez mikrofon z charakterystycznym pogłosem Andrzej Konopka, wybitny w tej roli. Jego kazania to komentarze do historycznych rocznic, wydarzeń politycznych, z użyciem modnych kategorii, kojarzonych z bywalcami placu Zbawiciela. To m.in.: gender, rewolucja, freelancer. Satyra Konopki jest wymierzona w punkt i staje się trafnym, humorystycznym barometrem, który wyczuwa zmiany w tym, co jest trendem, a co przestaje nim być, jednocześnie stając się zabawne.

W ostatnim czasie do tego „pożarowego” komentarza dotyczącego tego, czym jest plac Zbawiciela, dołączył program „Co leci w sieci” emitowany w TVP2 (niedziela, 20:00). Aktorzy teatru Montownia, występujący w programie – m.in. Rafał Rutkowski i Marcin Perchuć – brawurowo dekonstruują mit placu Zbawiciela. Ostrze inteligentnej satyry kierują w stronę instalacji „Tęcza” Julity Wójcik, którą zawłaszczają róże grupy społeczne – od hipsterów, przez varsavianistów, po kiboli.

Jeszcze kilka lat temu „plac Zbawiciela zobrazowany w kulturze” kojarzył się przede wszystkim z filmem Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze – przejmującym obrazem o transformacji społecznej. Dzisiaj wiele jego odcieni i wiele jego historii doczekuje się błyskawicznej riposty ze strony kabareciarzy – i tak tworzą się świetne opowieści.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI