Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Na czym polega młodość ducha?

123rf.com
3 lipca 2016 in Styl Życia by redakcja
Blisko 70 proc. Polaków czuje się młodsza o co najmniej 10 lat. Jako młodsze duchem najczęściej deklarują się kobiety z wyższym wykształceniem, mające dzieci i pozostające w związkach.

Badanie zrealizowane  na zlecenie Tymbark z okazji 80-lecia marki pokazuje, że zadowolenie z życia Polaków nie zależy od ich wieku.  Ponad 80 proc. badanych czuje się młodziej niż wskazuje na to ich wiek, a 70 proc. czuje się młodziej o co najmniej 10 lat . Aż 78. proc. respondentów nazwałoby siebie osobą kochającą życie, a ponad połowa ma raczej optymistyczne podejście do życia – średni wskaźnik optymizmu wśród Polaków po 30. roku życia wynosi 3,5 (w skali 1-5).

„O subiektywnej jakości naszego życia decyduje wiele czynników, różnych w różnym wieku, u kobiet i mężczyzn, mieszkańców wielkich metropolii i wsi, przedstawicieli różnych zawodów z różnym wykształceniem. Zrealizowane na zlecenie marki Tymbark badania pokazują, że ważnymi aspektami są wiek, płeć, miejsce zamieszkania, sytuacja rodzinna i przyjaciele. Według teorii potrzeb, o szczęściu człowieka decyduje osiąganie przez niego tego, czego mu najbardziej brakuje. Polakom najbardziej brakowało pieniędzy i w miarę jak się bogacili przez ostatnie dwadzieścia kilka lat rosło ich zadowolenie z życia. Ale dzisiaj, gdy już potrzeby materialne są w miarę zaspokojone, na plan pierwszy wysuwać zaczynają się inne potrzeby — związane ze zdrowiem, stylem życia i dobrymi relacjami społecznymi. Można stwierdzić, że osoby szczęśliwe to te, którym się dobrze wiedzie w najważniejszych dla nich dziedzinach życia, ale też – trzeba dodać – że szczęśliwi mają znacznie większą szansę na powodzenie niż nieszczęśliwi. Szczęśliwsi są zdrowsi, żyją dłużej, mają więcej przyjaciół i łatwiej odnajdują drugą połowę. Warto zatem zachować pogodę ducha w każdym wieku”, mówi prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

Co oznacza młodość ducha?  Kobiety znacznie silniej (48%) niż mężczyźni (41%) rozumieją to pojęcie jako pozytywne nastawienie do życia. 45 proc. kobiet uważa, że jest to dzielenie się swoją radością i szczęściem z innymi, 43% z cieszeniem się małymi przyjemnościami. Z młodością ducha najmocniej identyfikują się Polacy po 60. roku życia – tak widzą siebie i chcą być postrzegani przez innych. Najstarsze pokolenie, silniej niż inne grupy wiekowe, upatruje źródła radości życia w relacjach z ludźmi, osoby w wieku 45-60 lat w życiu zawodowym, natomiast 30-latkowie przyznają, że związki intymne sprawiają im najwięcej radości.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI