Najlepsze karnawałowe imprezy w Europie

53868917 - barcelona, spain - february 4, 2016: spanish carnaval at barcelona in evening time. catalonia, spain

Pióra, cekiny, wymyślne kostiumy, głośna muzyka i mnóstwo innych atrakcji – to najbardziej kochamy w karnawale. I nie trzeba lecieć do Rio, by tego wszystkiego doświadczyć. W Europie każda impreza ma inną formę, przyciąga klimatem i autentycznością. Którą wybrać?
23 lutego – 5 marca: Karnawał w Santa Cruz

Materiały prasowe: r.pl/iStock Uliczne parady na Teneryfie swoim rozmachem i wielkością ustępują jedynie tym w Rio de Janeiro. Podobnie jak w brazylijskiej stolicy, na Wyspach Kanaryjskich przygotowania do karnawału trwają niemal cały rok. Z wyprzedzeniem ogłaszany jest też motyw przewodni imprezy, by każdy mógł się przygotować – w tym roku będą to Karaiby!

Obchody w Santa Cruz to z pewnością największy karnawał w Europie. W pierwszym tygodniu najważniejszym wydarzeniem są wybory Królowej Karnawału. Kandydatki prezentują się na scenie we wspaniałych kostiumach – tak wymyślnych i bogato zdobionych, że ich waga potrafi przekraczać 100 kg! Gdy poznamy już nową królową, rozpoczyna się parada zapowiadająca karnawał. Fiesta trwa całą dobę i jest niezwykle kolorowa. Przebierają się wszyscy. W ciągu kolejnych dni muzyka i tańce opanowują całe miasto. To szaleństwo ma nawet nazwę – karnawałowe imprezowanie na ulicach określa się mianem Mogollones.

Karnawał tradycyjnie kończy się wielką paradą – Coso. Główną atrakcją są platformy na których jadą całe grupy taneczne, które ciężko pracowały nad przygotowaniem strojów i tanecznych układów. Efekt zawsze jest zachwycający. Dzień później odbywa się „Pogrzeb Sardynki”, symbolizującej ducha karnawału. Papierowa ryba obwożona jest na platformie, a następnie, gdy uczestnicy dotrą do placu Espana, zostaje spalona. Temu wydarzeniu towarzyszy płacz i lament wdów, wdowców i płaczek – można wziąć udział w tym spektaklu, przyda się żałobny tren lub czarna suknia (żałobne stroje obowiązują także panów).

11 – 28 lutego: Karnawał w Wenecji

Materiały prasowe: r.pl/iStock

Nie można mówić o karnawale w Europie nie wspominając o najstarszej ulicznej zabawie tego typu. Karnawał w Wenecii jest silnie zakorzeniony w historii i tradycji. Zwyczaj zakładania kolorowych kostiumów i zabawy w maskach sięga XI wieku, kiedy to przysłonięte twarze miały niwelować różnice społeczne i służyć wspólnej zabawie, na czas której wszyscy stawali się równi. Dziś tradycja zyskała nawet regulację prawną – za złamanie nietykalności przebierańców w maskach przewidziane są surowe kary.

Karnawał rozpoczyna się od spektakularnego pochodu, który wyrusza spod Arsenału i prowadzi wzdłuż Zatoki Świętego Marka aż do bazyliki. Zgromadzeni tam widzowie mogą podziwiać widowiskowy Lot Anioła, który na linach zjeżdża z dzwonnicy San Marco na balkon Palazzo Ducale, inaugurując tym samym początek zabawy. Do stałych punków programu należą m.in. pochód panien zwanych Mariami, połączony z wyborami najpiękniejszej Wenecjanki i oczywiście konkursy masek, które odbywają się codziennie.

Pamiętajmy, że Wenecja to także malownicze kanały, gdzie również odbywają się pokazy. Słynna już parada wodna na Kanale Grande, to okazja do podziwiania wspaniałych łodzi, którymi sterują przebrani w historyczne kostiumy i maski Wenecjanie – mówi Piotr Wilk z biura podróży Rainbow.

O północy, gdy rozpoczyna się Środa Popielcowa, dzwon na Bazylice św. Marka ogłasza koniec karnawału. Wszyscy przebierańcy zdejmują wtedy maski.