Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
29 lipca 2016 in Styl Życia by redakcja

Nie tylko pokémony – co i dlaczego zbierają ludzie?

Szał łapania pokémonów psycholodzy tłumaczą ludzką skłonnością do zbierania, kolekcjonowania, gromadzenia. Ludzie kolekcjonują od zawsze, ale współczesne zbiory różnią się od tych, które miały na celu wzbogacenie się czy upamiętnienie zjawiska. Dzisiejsze zbieractwo po prostu dostarcza nam dużo frajdy.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

30 lat temu kolekcjonowało się znaczki pocztowe, 15 lat temu żetony z pokémonami z chipsów, dziś japońskie stworki łapie się do pokéballi za pomocą smartfona. Kolekcjonowanie to zajęcie wciągające i uzależniające – z każdym nowym elementem w kolekcji rośnie głód na kolejny. Gdy zbieramy przedmioty, których ilość jest określona, występuje bardzo silna motywacja, by, jak w haśle pokemonów Gotta catch ’em all, zdobyć je wszystkie. W przypadku Pokémon Go atrakcyjność kolekcjonowania wzmacnia użycie rzeczywistości rozszerzonej.

Kolekcjonerzy i zbieracze, angażując się emocjonalnie i fizycznie w poszukiwania przedmiotów pożądania, odrywają się od rzeczywistości. Jak każda pasja, kolekcjonowanie uatrakcyjnia życie, staje się źródłem radości, satysfakcji, czasami wręcz euforii – komentuje Wojciech Marciniak z portalu umiejętności Skilltrade.org. – Takie hobby ma też wymiar tożsamościowy – poprzez oryginalne zainteresowania ludzie próbują wyrazić swoją indywidualność, wyjątkowość, nieszablonowość – dodaje.

Przykładów oryginalnych kolekcji nie brakuje. Księga rekordów Guinnessa informuje o największej na świecie kolekcji pachołków drogowych (137 sztuk) należącej do Davida Morgana z Wielkiej Brytanii, o imponującym  zbiorze past do zębów z całego świata (2037 tubek) Vala Kolpakova z USA. Nancy Hoffman z USA zebrała 730 różnych pokrowców na parasolki a Niek Vermeulen z Holandii zgromadził 6290 papierowych torebek chorobowych z 1191 różnych linii lotniczych z prawie 200 krajów.

Z dziwnych zbiorów słyną również celebryci. Cameron Diaz może się pochwalić kolekcją kilkudziesięciu wiązanek ślubnych, które zbiera na weselach. Demi Moore przez lata uzbierała ponad trzy tysiące lalek Barbie. Tom Hanks jest znanym kolekcjonerem starych maszyn do pisania – jego zbiór liczy 230 egzemplarzy. Z kolei Angelina Jolie posiada kilkaset noży z całego świata.

Nie trzeba mieć jednak aż tak imponującej kolekcji, żeby dzielić się nią z innymi. – Zazwyczaj nie pielęgnujemy hobby tylko dla nas samych. Lubimy się dzielić tym, co robimy, i tym, co osiągnęliśmy, jak również sprawdzać postępy innych. Takie same zainteresowania łączą ludzi, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami czy umawiają na wspólne aktywności. Aspekt społeczny to drugi powód popularności Pokémon Go – tłumaczy Wojciech Marciniak.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI