Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
8 września 2015 in Styl Życia by redakcja

Nowe prehistoryczne znalezisko koło Stonehenge

W Wielkiej Brytanii odkryto pozostałości prehistorycznego monumentu. Znalezisko znajduje się w pobliżu słynnego Stonehenge.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Uczestnicy The Stonehenge Hidden Landscapes Project, prowadzonego wspólnie przez uniwersytet w Birmingham i Insytut Ludwiga Boltzmanna w Wiedniu, poinformowali o odkryciu znacznych pozostałości z okresu prehistorycznego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, m.in. georadaru, natrafiono na ślady około 90 kamieni zakopanych w ziemi na głębokości prawie metra. Bryły mogły oryginalnie mieć aż 4,5 wysokości. Do odkrycia doszło w południowo-zachodniej Anglii, w pobliżu Stonehenge. Stonehenge należy do najbardziej znanych skupisk z epoki neolitu albo brązu. W 1986 budowla została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wcześniej w tym samym miejscu znaleziono już okrągłą strukturę o średnico 500 m. Vincent Gaffney, jeden z szefów projektu, powiedział w rozmowie z BBC, że dotychczas zakładano, iż chodzi jedynie o szerokie usupisko i rów, ale, jak się okazuje, poniżej znajduje się dodatkowa budowla w kształcie litery „C”, powstała ok 4,5 lat temu.

Wolfgang Neubauer, drugi z prowadzących badania, nazywa odkrycie „fantastycznym”. Wysuwa także przypuszczenie, że brakujące w odkrytej strukturze kamienie, których łącznie mogło być aż 200, zostały zużyte do budowy Stonehenge. Prace prowadzone w okolicy od kilku lat dowiodły istnienia osady, w której mieszkali budowniczy menhiru, teraz może się okazać, skąd pochodził surowiec. Zdaniem naukowca znalezisko każe na nowo zintepretować historię Stonehenge, którego powstanie – a zwłaszcza sposób transportu i ustawienia olbrzymich, ciężkich bloków – wciąż owiane jest tajemnicą.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI