O czym pamiętać podczas wyjazdu do krajów muzułmańskich?

123rf.com

Podczas wakacji odwiedzamy często mniej znane regiony świata, których kultura bardzo różni się od tego, co obowiązuje w Polsce. Warto pamiętać, że nasze zasady i obyczaje mogą nie być mile widziane w innym miejscu. Określonych zachowań wymaga m.in. pobyt w krajach muzułmańskich. Przed wyjazdem warto więc dowiedzieć się więcej o panujących tam zasadach.
Podczas wizyty w mieszkaniu

reklama

Jeżeli zostaniesz zaproszony do kogoś do mieszkania, postaraj się uszanować jego właściciela i domowników – dom powinien być obdarzony respektem. Przy wejściu zdejmij buty. Zwróć uwagę na to, jak siedzisz – nie wyciągaj przed siebie nóg, siadaj na podobnym poziomie jak inni. Nie kładź rąk na stół, nie opieraj się o meble w pokoju lub o ściany. Ważny jest nawet twój cień – nie powinien on padać na inną osobę. Uważaj także na to, żeby nie trzymać lewej ręki za plecami. Pamiętaj również o tym, że w kulturze muzułmańskiej najbardziej nieczystą częścią ciała są stopy a szczególnie podeszwy. Dlatego nie wskazuj na nic stopą i siadaj tak, żeby podeszwa nie była widoczna. Nieco inne zasady niż u nas obowiązują też przy jedzeniu posiłków – pozostawienie odrobiny dania będzie oznaką szacunku dla gospodarza.

Sprawy religii

W krajach muzułmańskich zachwycają bogato zdobione meczety. Jeżeli zamierzasz odwiedzać świątynie, pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Wybierz skromny i luźny, niedopasowany do sylwetki strój, który osłoni ciało aż za kolana i za łokcie. Kobiety powinny także zakryć włosy – nieraz chusty można kupić przed meczetami odwiedzającymi często przez turystów. Przy wejściu do meczetu należy zdjąć obuwie. Jeżeli wewnątrz świątyni modlą się osoby, pamiętaj o tym, aby uszanować ich skupienie. Nie przechodź bezpośrednio przed nimi, nie hałasuj, nie rób zdjęć, zwłaszcza kobietom. W meczetach możesz także spotkać osoby bezdomne, dlatego niech nie zdziwi cię ich widok.

Kontakty z mieszkańcami

Gdy rozmawiasz, pamiętaj o tym, aby utrzymywać ze swoim partnerem kontakt wzrokowy, nie unikaj jego wzroku, ale też nie wpatruj się w niego nachalnie. Niemile widziany jest pośpiech się i spoglądanie na zegarek – takim zachowaniem możesz urazić swojego rozmówcę. W krajach muzułmańskich czas nie jest postrzegany tak samo jak na Zachodzie.

Podróżowanie

W krajach muzułmańskich kobiety powinny spacerować wspólnie z innymi kobietami i także razem z nimi zasiadać do stołu. Kontakty z mężczyznami nie są mile widziane, ale w miejscowościach turystycznych ta zasada nie jest rygorystycznie przestrzegana. Przy podróżowaniu autobusem natomiast można zauważyć, że kobiety zasiadają po stronach od okna. Strona od przejścia jest zarezerwowana dla mężczyzn.

źródło: www.pansamolocik.pl