Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
2 marca 2015 in Styl Życia by redakcja

O czym pamiętać podczas wyjazdu do krajów muzułmańskich?

Podczas wakacji odwiedzamy często mniej znane regiony świata, których kultura bardzo różni się od tego, co obowiązuje w Polsce. Warto pamiętać, że nasze zasady i obyczaje mogą nie być mile widziane w innym miejscu. Określonych zachowań wymaga m.in. pobyt w krajach muzułmańskich. Przed wyjazdem warto więc dowiedzieć się więcej o panujących tam zasadach.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Podczas wizyty w mieszkaniu

Jeżeli zostaniesz zaproszony do kogoś do mieszkania, postaraj się uszanować jego właściciela i domowników – dom powinien być obdarzony respektem. Przy wejściu zdejmij buty. Zwróć uwagę na to, jak siedzisz – nie wyciągaj przed siebie nóg, siadaj na podobnym poziomie jak inni. Nie kładź rąk na stół, nie opieraj się o meble w pokoju lub o ściany. Ważny jest nawet twój cień – nie powinien on padać na inną osobę. Uważaj także na to, żeby nie trzymać lewej ręki za plecami. Pamiętaj również o tym, że w kulturze muzułmańskiej najbardziej nieczystą częścią ciała są stopy a szczególnie podeszwy. Dlatego nie wskazuj na nic stopą i siadaj tak, żeby podeszwa nie była widoczna. Nieco inne zasady niż u nas obowiązują też przy jedzeniu posiłków – pozostawienie odrobiny dania będzie oznaką szacunku dla gospodarza.

Sprawy religii

W krajach muzułmańskich zachwycają bogato zdobione meczety. Jeżeli zamierzasz odwiedzać świątynie, pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Wybierz skromny i luźny, niedopasowany do sylwetki strój, który osłoni ciało aż za kolana i za łokcie. Kobiety powinny także zakryć włosy – nieraz chusty można kupić przed meczetami odwiedzającymi często przez turystów. Przy wejściu do meczetu należy zdjąć obuwie. Jeżeli wewnątrz świątyni modlą się osoby, pamiętaj o tym, aby uszanować ich skupienie. Nie przechodź bezpośrednio przed nimi, nie hałasuj, nie rób zdjęć, zwłaszcza kobietom. W meczetach możesz także spotkać osoby bezdomne, dlatego niech nie zdziwi cię ich widok.

Kontakty z mieszkańcami

Gdy rozmawiasz, pamiętaj o tym, aby utrzymywać ze swoim partnerem kontakt wzrokowy, nie unikaj jego wzroku, ale też nie wpatruj się w niego nachalnie. Niemile widziany jest pośpiech się i spoglądanie na zegarek  – takim zachowaniem możesz urazić swojego rozmówcę. W krajach muzułmańskich czas nie jest postrzegany tak samo jak na Zachodzie.

Podróżowanie

W krajach muzułmańskich kobiety powinny spacerować wspólnie z innymi kobietami i także razem z nimi zasiadać do stołu. Kontakty z mężczyznami nie są mile widziane, ale w miejscowościach turystycznych  ta zasada nie jest rygorystycznie przestrzegana. Przy podróżowaniu autobusem natomiast można zauważyć, że kobiety zasiadają po stronach od okna. Strona od przejścia jest zarezerwowana dla mężczyzn.

źródło: www.pansamolocik.pl


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI