Pierwsza kobieta w Polsce

1123rf.com

Musi być miła i uprzejma, otwarta na potrzeby ludzi, działać charytatywnie, wspierać męża… mimo tego, że często uważana jest za bohaterkę drugiego planu musi działać rozważnie.
Od jesieni w Polsce zmieni się nie tylko prezydent, ale także Pierwsza Dama, będzie nią Agata Duda. O roli Pierwszej Damy w programie Świat się kręci rozmawiała Danuta Waniek, Szefowa Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i Elżbieta Jakubiak, Szefowa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Obie Panie w studio gościł Maciej Kurzajewski.

reklama

Współcześnie coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na działalność Prezydenta, ale również jego żony. To ona towarzyszy mu we wszystkich podróżach zagranicznych, ale także każdego dnia, a jeśli wierzyć powiedzeniu, że mężczyzna jest głową rodziny, a kobieta jej szyją to ma ogromny wpływ na losy kraju. Jak tę rolę widzą Szefowe Kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego?

Dla Danuty Wałek, Szefowej Kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego funkcja Pierwszej Damy to nie jest rola narzucona, a sposób sprawowania to kwestia indywidualna: (…) jeżeli chodzi o Agatę Dudę to myślę, że ma wszelkie warunki ku temu żeby rzeczywiście pełnić tę rolę w sposób atrakcyjny, być może ciekawy. Widać w niej osobowość, urodę, wykształcenie, więc zależy dużo od tego co będzie się starała „wlać” w pojęcie Pierwszej Damy, czym będzie się chciała zająć. To jest decyzja samej prezydentowej. Tutaj nie można jej nic narzucać. (…) To od niej zależy jak rozumie tę rolę i jak ją poprowadzi. (…).

Podobnego zdania jest Szefowa Kancelarii Lecha Kaczyńskiego: Trudno dzisiaj cokolwiek doradzać, ponieważ musi to być decyzja osobista. Na pewno Pierwsza Dama ma tyle obowiązków, że my dzisiaj nie potrafimy sobie tego wyobrazić (…). Dla mnie, Maria Kaczyńska, z którą miałam przyjemność współpracować, była wzorem Pierwszej Damy. Dlatego jeżeli mogłabym dzisiaj radzić nowej Pierwszej Damie to myślę, że może spojrzeć na wizerunku poprzednich Dam – każda z nich była wspaniała (…).

Czy Agata Duda ma szansę zawładnąć sercami Polaków?

Moim zdaniem Agata Duda już odegrała ogromną rolę na etapie kampanii. My Polacy, czekaliśmy na kogoś takiego – wykształconego, nowoczesnego wizerunkowo. Nie odczuwa dystansu do mediów, umie z nich korzystać. Dzisiejsza Polska oczekuje takiej Pierwszej Damy, czyli aktywnej, a jednocześnie takiej, która ma odpowiedni dystans do samej siebie i można powiedzieć po pierwszych wystąpieniach wpisuje się w oczekiwania Polaków. – mówiła Elżbieta Jakubiak.

Swoją opinią podzieliła się również Danuta Waniek: Myślę, że w trakcie kampanii zaznaczała swoją obecność zawsze tam gdzie była potrzebna, nie narzucała się. Robiła bardzo dobre i sympatyczne wrażenie. Wydaje mi się, że fani Andrzeja Dudy od razu ją polubili – widzieli kobietę, która potrafi szybko nawiązać kontakt, uwieść tych, którzy na nią patrzą i jej słuchają. To już jest duży walor żeby wystartować w ten sposób.

Zagranicą za największe ikony i przykład stawia się Michelle Obamę – z jednej strony reprezentującą ogromną klasę, ale także z dystansem do samej siebie i otwartością – i Carlę Bruni, która przeszła metamorfozę od modelki do wspaniałej żony Nicholasa Sarkozy’ego. Każda z nich wybrała inną metodą do pełnienia tej roli. Podobnie jest w Polsce – każda z poprzednich Pierwszych Dam w inny sposób piastowała swój urząd – Danuta Wałęsa usunęła się w cień męża; Jolanta Kwaśniewska działa charytatywnie i uczyła nas savoir-vivre; Maria Kaczyńska pozostanie w naszej pamięci jako społeczniczka, wrażliwa na krzywdę słabszych; Anna Komorowska była dobrym duchem Pałacu Prezydenckiego, zawsze ciepła i otwarta na innych. Jaka będzie Agata Duda? Na odpowiedź musimy jeszcze chwilę poczekać, ale pozostaje mieć nadzieję, że wyciągnie naukę z działalności każdej z poprzednich Pierwszych Dam.