Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

1123rf.com
1123rf.com
29 maja 2015 in Styl Życia by redakcja

Pierwsza kobieta w Polsce

Musi być miła i uprzejma, otwarta na potrzeby ludzi, działać charytatywnie, wspierać męża… mimo tego, że często uważana jest za bohaterkę drugiego planu musi działać rozważnie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Od jesieni w Polsce zmieni się nie tylko prezydent, ale także Pierwsza Dama, będzie nią Agata Duda. O roli Pierwszej Damy w programie Świat się kręci rozmawiała Danuta Waniek, Szefowa Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i Elżbieta Jakubiak, Szefowa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Obie Panie w studio gościł Maciej Kurzajewski.

Współcześnie coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na działalność Prezydenta, ale również jego żony. To ona towarzyszy mu we wszystkich podróżach zagranicznych, ale także każdego dnia, a jeśli wierzyć powiedzeniu, że mężczyzna jest głową rodziny, a kobieta jej szyją to ma ogromny wpływ na losy kraju. Jak tę rolę widzą Szefowe Kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego?

Dla Danuty Wałek, Szefowej Kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego funkcja Pierwszej Damy to nie jest rola narzucona, a sposób sprawowania to kwestia indywidualna: (…) jeżeli chodzi o Agatę Dudę to myślę, że ma wszelkie warunki ku temu żeby rzeczywiście pełnić tę rolę w sposób atrakcyjny, być może ciekawy. Widać w niej osobowość, urodę, wykształcenie, więc zależy dużo od tego co będzie się starała „wlać” w pojęcie Pierwszej Damy, czym będzie się chciała zająć. To jest decyzja samej prezydentowej. Tutaj nie można jej nic narzucać. (…) To od niej zależy jak rozumie tę rolę i jak ją poprowadzi. (…).

Podobnego zdania jest Szefowa Kancelarii Lecha Kaczyńskiego: Trudno dzisiaj cokolwiek doradzać, ponieważ musi to być decyzja osobista. Na pewno Pierwsza Dama ma tyle obowiązków, że my dzisiaj nie potrafimy sobie tego wyobrazić (…). Dla mnie, Maria Kaczyńska, z którą miałam przyjemność współpracować, była wzorem Pierwszej Damy. Dlatego jeżeli mogłabym dzisiaj radzić nowej Pierwszej Damie to myślę, że może spojrzeć na wizerunku poprzednich Dam – każda z nich była wspaniała (…). 

Czy Agata Duda ma szansę zawładnąć sercami Polaków?

Moim zdaniem Agata Duda już odegrała ogromną rolę na etapie kampanii. My Polacy, czekaliśmy na kogoś takiego – wykształconego, nowoczesnego wizerunkowo. Nie odczuwa dystansu do mediów, umie z nich korzystać. Dzisiejsza Polska oczekuje takiej Pierwszej Damy, czyli aktywnej, a jednocześnie takiej, która ma odpowiedni dystans do samej siebie i można powiedzieć po pierwszych wystąpieniach wpisuje się w oczekiwania Polaków. – mówiła Elżbieta Jakubiak.

Swoją opinią podzieliła się również Danuta Waniek: Myślę, że w trakcie kampanii zaznaczała swoją obecność zawsze tam gdzie była potrzebna, nie narzucała się. Robiła bardzo dobre i sympatyczne wrażenie. Wydaje mi się, że fani Andrzeja Dudy od razu ją polubili – widzieli kobietę, która potrafi szybko nawiązać kontakt, uwieść tych, którzy na nią patrzą i jej słuchają. To już jest duży walor żeby wystartować w ten sposób.

Zagranicą za największe ikony i przykład stawia się Michelle Obamę – z jednej strony reprezentującą ogromną klasę, ale także z dystansem do samej siebie i otwartością – i Carlę Bruni, która przeszła metamorfozę od modelki do wspaniałej żony Nicholasa Sarkozy’ego. Każda z nich wybrała inną metodą do pełnienia tej roli. Podobnie jest w Polsce – każda z poprzednich Pierwszych Dam w inny sposób piastowała swój urząd – Danuta Wałęsa usunęła się w cień męża; Jolanta Kwaśniewska działa charytatywnie i uczyła nas savoir-vivre; Maria Kaczyńska pozostanie w naszej pamięci jako społeczniczka, wrażliwa na krzywdę słabszych; Anna Komorowska była dobrym duchem Pałacu Prezydenckiego, zawsze ciepła i otwarta na innych. Jaka będzie Agata Duda? Na odpowiedź musimy jeszcze chwilę poczekać, ale pozostaje mieć nadzieję, że wyciągnie naukę z działalności każdej z poprzednich Pierwszych Dam.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI