Podróż do Porto. Co zwiedzić?

123rf.com

Porto to drugie co do wielkości miasto Portugalii. Leży na wzgórzach przy ujściu rzeki Douro do Oceanu Atlantyckiego. Łączy w sobie ślady dawnej Portugalii z nowoczesnym centrum gospodarczym. Warto włączyć wizytę w tym mieście do wakacyjnych planów.
W Porto na pewno warto zwiedzić stare miasto, które znajduje się na liście UNESCO. Przypomina ono ono okres handlowej świetności, która w XVIII w. zapoczątkowali Anglicy. W ślad za nimi przybyli Norwegowie, Niemicy i Holendrzy. Dzięki ich interesom miasto bogaciło się z dnia na dzień.

123rf.com
Na starym mieście wciąż można podziwiać wiele zabytkowych budynków. Giełda towarowa Palácio da Bolsa to imponujący przepychem gmach, w którym odbywały się transakcje handlowe. Na szczególną uwagę zasługuje bogato zdobiona Sala Arabska (Salão Árabe) oraz reprezentacyjny Dziedziniec Narodów (Pátio das Nações) z herbami 20 krajów, z którymi Portugalia prowadziła interesy i utrzymywała dobre relacje polityczne.

123rf.com

Obok znajduje się gotycki kościół św. Franciszka (Igreja de São Francisco). Ma misterne zdobienia na kolumnach, ołtarzu, w nawach i na suficie, które wykonano z bogato złoconego drewna. Dziś w kościele znajduje się muzeum (Museu da Ordem Terceira da Igreja de S. Francisco):

123rf.com

Pięknymi barokowymi dekoracjami może pochwalić się także Romańska katedra Sé. W polożonej nw lewej nawie kaplicy Najświętszego Sakramentu znajduje się srebrny ołtarz uznawany za ważne dzieło portugalskiego złotnictwa. W krużgankach można natomiast podziwiać ogromne, biało-niebieskie płytki ceramiczne azulejos nawiązujące do „Pieśni nad pieśniami”.