1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Polacy najchętniej odpoczywają z bliskimi

fot.123rf
fot.123rf
Wielu ludzi poszukuje swojego miejsca na ziemi, w którym będą naprawdę szczęśliwi i spełnieni. Okazuje się jednak, że czasami nie trzeba szukać daleko, a to wyjątkowe miejsce jest na wyciagnięcie ręki, co pokazują zrealizowane na zlecenie Goodyeara badania w ramach kampanii My Feel Good Place. Jak wynika z przeprowadzonej ankiety dla wielu wyznacznikiem psychologicznego bezpieczeństwa i szczęścia w danym miejscu jest bliskość kochanych osób i znajoma okolica. Bardzo cenna jest zwłaszcza możliwość spędzania czasu z najbliższymi.

W ramach przeprowadzonej w trzej krajach sondy (Włoszech, Francji i Niemczech), ankietowanym zadano pytanie czym jest dla nich pojęcie My Feel Good Place. W odpowiedziach respondenci najczęściej wskazywali na dom, do którego wracają po ciężkim dniu (33%) lub miejsce, w którym przyjaciele i rodzina są blisko (29%). Dla mniej niż jednej trzeciej (23%) źródłem dobrego samopoczucia jest podróż w niezwykłe miejsce.

Co ciekawe, ankieta ujawniła interesujące różnice między krajami. Niemcy, niezależnie od wieku, wybierali dom, do którego wracają po ciężkim dniu, jako miejsce, w którym czują się dobrze. We Włoszech i Francji preferencje były mniej wyraźnie zarysowane. Młodsi ankietowani z Włoch (29%) i Francji (31%) woleli ucieczkę w niezwykłe miejsce, co wskazuje na śmiałość charakteru i chęć poznawania nowych ludzi. Warto tez zauważyć, że Włosi (36%) wykazywali największą tendencję do wskazywania miejsca, w którym przyjaciele i rodzina są blisko.

„Wyniki ankiety wykazują, że niezależnie od pochodzenia i kultury, możliwość kontaktu z przyjaciółmi i rodziną jest najważniejszym elementem, który sprawia, że w danym miejscu czujemy się dobrze. Miejsce jest w tym przypadku elementem wtórnym wobec faktu przebywania razem. Innymi słowy nieważne gdzie, ważne z kim. Najważniejsi są ludzie, z którymi dobrze się czujemy i w towarzystwie których możemy się zrelaksować” – powiedział dr Dimitrios Tsivrikos, psycholog konsumpcji i biznesu w University College of London.

Zdaniem doktora Tsivrikosa trudno jest też przecenić wpływ bezpiecznej przestrzeni czy środowiska, w którym dobrze się czujemy, na ludzką psychikę.

„Przebywając w przestrzeniach czy środowiskach, które uznajemy za psychologicznie bezpieczne, regenerujemy ciało i umysł, dystansując się od czynników stresu związanych z pracą czy życiem osobistym. Znalezienie miejsca, w którym dobrze się czujemy, może przynieść ważne psychologiczne korzyści i pozytywnie wpływać na nastrój, samopoczucie i ogólną sprawność” – dodał D. Tsivrikos.

Poglądy Niemców, Włochów i Francuzów podzielają też Polacy. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w 2013 r. większość z nich czuje się szczęśliwa w najbliższym otoczeniu – rodziny i bliskich znajomych i, jak twierdzą socjolodzy, tendencja ta utrwala się. Przekłada się to również na podróże, bo jak wynika z raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, Polacy coraz częściej wyjeżdżają w gronie rodziny, zabierając ze sobą dzieci. O ile w 2012 roku dzieci (w tym niemowląt) było 11,6%, a w 2013 – 12,3%, o tyle w 2014 roku już 13,6% . A gdzie najchętniej wybierają się Polacy? Jak się okazuje, w rankingach najpopularniejszych wśród Polaków od lat dominują te same kraje, co oznacza, że lubimy, to co znamy i gdzie czujemy się bezpieczni.

„Nie różnimy się zasadniczo od innych nacji ze środkowej czy północnej Europy i podobnie jak oni dążymy na południe ku słońcu, wodzie i temperaturze choćby nieco wyższej niż u nas. Oznacza to, że niezmiennie od lat najpopularniejszymi kierunkami naszych wyjazdów są Grecja, Turcja, Egipt i Hiszpania wybierane przez blisko 70% polskich turystów” – twierdzi Krzysztof Piątek, Prezes Zarządu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

Źródło: Biuro Prasowe Goodyear

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze