Polak żyje świadomie

123rf.com

Polacy są jednym z najbardziej świadomie żyjących narodów w Europie. Coraz częściej robimy zakupy w

reklama

przemyślany sposób, planujemy menu dla całej rodziny z wyprzedzeniem, kupujemy sezonowe,

niepaczkowane produkty, a także chętnie korzystamy z technologii, które nam to ułatwiają.
Dzięki temu nie tylko dbamy o naszą planetę, ale również oszczędzamy czas i pieniądze. Aż 75% z nas segreguje odpady, 71% nie kupuje paczkowanej żywności, a 55% deklaruje, że na własnym balkonie hoduje owoce i warzywa.

JAK TO WYGLĄDA W EUROPIE?

  • Conscious life ten styl życia charakteryzuje: świadoma i mądra konsumpcja; zmniejszanie ilości wyrzucanego jedzenia; nierzadko kupowanie produktów niepaczkowanych i sezonowych – jest to efektem mocno zakorzenionych wartości, które są wyznacznikiem zrównoważonego zachowania i życia. Polska, na równi z Włochami, Wielką Brytanią i Francją, najmocniej identyfikuje się z tym stylem życia, co ma ogromny wpływ na jego przenikanie i rozprzestrzenianie się w całej Europie.
  • Tetris life– to filozofia, której istotą jest połączenie się ludzi, rzeczy, miejsc i czasu w pełnym obowiązków życiu rodzinnym i pracy. Ten styl życia jest często wykorzystywany w codziennym zbilansowanym życiu. Powstał w Europie na fundamentach wynikających z braku czasu i ogromnej chęci zaoszczędzenia go poprzez wprowadzanie efektywnych i efektownych działań.
  • Shared life – styl życia opierający się na socjologiczno-ekonomicznych zjawiskach, które polegają na dzieleniu się nie tylko produktami i usługami, ale wszystkimi aspektami codziennego życia, w tym jedzeniem i wspólnym spożywaniem posiłków.
  • Seamless life– to praktyczne i wydajne używanie nowych materiałów i technologii – ten sposób postępowania wciąż jest daleki od stania się dzienną normą. Pragnienie, aby technologia stała się jeszcze bardziej satysfakcjonująca i użytkowa będzie w najbliższej przyszłości chętnie poruszanym tematem.
  • Nomadic life – styl życia skoncentrowany przede wszystkim na spontaniczności, przeznaczeniu i zmienności – jest to bardziej codzienna praktyka niż wspólnie dzielona wartość. Bycie koczownikiem jest sposobem na eksperymentowanie, jednak nie jest to stały pogląd.