Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

14 lipca 2014 in Styl Życia by Katarzyna Droga

Pomaganie daje siłę

Agnieszka Cegielska – dwukrotna laureatka plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”, działająca na rzecz chorych dzieci w fundacji Szkoła Otwartych Serc – tuż przed kolejnym koncertem w rodzinnym Malborku (7 czerwca) opowiada o sile, jaką daje pomaganie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

mat.pras.

Cieszę się z tej wygranej, bo:

„Gwiazda Dobroczynności” ma wymierne cele. Będzie można kupić potrzebującym dzieciom sprzęt rehabilitacyjny czy buty i kurtki na zimę – dla ich mam to są naprawdę bardzo duże wydatki, na które często nie mogą sobie pozwolić. Potrzeby fundacji są ogromne, wydają się nieosiągalne, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Najlepszy przykład: uparłyśmy się pewnego razu, żeby zdobyć specjalny pionizator dynamiczny dla sparaliżowanego chłopca. To bardzo drogi sprzęt – kosztuje 7 tysięcy złotych, ale tylko dzięki niemu chłopiec miał szansę zobaczyć świat na stojąco, a nie z poziomu łóżka. Zgłosiłam się do komisarza Unii Europejskiej – zdobyłam 3 tysiące złotych, napisałam do fundacji Orlen Dar Serca, dla której prowadziłam kiedyś licytację – odpisali, że pomogą. I udało się zdobyć ten pionizator! W szlachetnym celu po prostu dostaje się nagle niezwykłych sił. Dla siebie nigdy nie miałabym odwagi o to poprosić, dla dzieci – zrobię wszystko. Nie ma dla mnie drzwi, do których bałabym się zapukać. Nasza fundacja działa przy szkole, więc jeśli jest taka możliwość – pomagamy też jej uczniom. Często nie zdajemy sobie sprawy, jakie emocje im towarzyszą. Kiedy sprawdzałyśmy rozmiary butów zimowych, poprosiłyśmy pewnego chłopca, żeby przyniósł swoje, a on miał tylko trampki. Przeraziłam się, że w listopadzie chodził w zwykłych tenisówkach. – Dlaczego pani się dziwi? – zapytał. – Mama zakłada mi podwójne skarpetki i tak chodzę.

To była dla nas ogromna lekcja pokory. Inny chłopiec, który dostał kurtkę na zimę, stanął w kącie i zaczął ją całować. Nam wydaje się, że to są drobne sprawy, że być może nie ma sensu zaprzątać sobie nimi głowy, a dla tych młodych ludzi znaczenie mają nie tylko materialne rzeczy, ale także nieprawdopodobna motywacja, dowartościowanie. Często wspominam historię dziewczynki z mukowiscydozą. Ta choroba to wyrok. Też dostała od nas kurtkę. Była tak szczęśliwa, że pobiegła do naszej pani prezes, wołając: – Pani Doroto, jaką piękną kurtkę dostałam! Jest najpiękniejsza na świecie, będę w niej chodzić do końca życia!

Nie da się o tym mówić bez wzruszenia…

Dobro jednoczy

Kiedy ruszył plebiscyt „Gwiazdy Dobroczynności” w roku 2013, w moim rodzinnym Malborku nastąpiła pełna mobilizacja. Konkurencja była ogromna – rywalizowaliśmy przecież z bardzo popularnymi osobami, nawet pierwszoligowymi sportowcami, którzy mają tysiące fanów. Szanse na wygraną nie były oczywiste, a pani Dorota Ojdowska-Starzyk (prezes i założycielka fundacji Szkoła Otwartych Serc – przyp. red.) martwiła się głównie tym, że w razie przegranej dzieciom będzie ciężko się z tym pogodzić. Ale udało się! Tak zaczęła się toczyć kula dobrej energii – po zdobyciu Gwiazdy Dobroczynności, podczas dorocznego koncertu charytatywnego w Malborku, udało nam się wylicytować ponad 40 tysięcy złotych. Nie mogliśmy w to uwierzyć, dla fundacji to ogromna kwota, ale ja cieszę się jeszcze z jednej rzeczy, którą trudno wyrazić w liczbach: udało mi się zjednoczyć ludzi w Malborku! Postawiłam sobie za cel, że w tej dobrej sprawie wszyscy się do nas dołączą, że będziemy działać ponad podziałami. Nieważne, kto ma jakie poglądy i czym się zajmuje – razem zorganizowaliśmy piękny koncert, razem walczyliśmy o fundusze dla dzieci, razem zdobyliśmy Gwiazdę Dobroczynności. Po ogłoszeniu wyników plebiscytu w Malborku zapanowało prawdziwe święto. Mieszkańcy przekazywali sobie na ulicach gest zwycięstwa, ludzie mieli nagle poczucie więzi, wspólnej radości, że to „ich Aga” dla ich dzieci zdobyła tę nagrodę.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI