Poradnik egzotyczny: jak przygotować się do dalekich wyjazdów?

fot.123rf

Polacy podróżują coraz więcej i coraz dalej. Okres jesienny rozpoczyna wyprawy w poszukiwaniu słońca, ale także chęć poznawania innych kultur. Gdzie i na ile jechać? Jak radzić sobie z jet lag? Czy trzeba się szczepić? Dlaczego do egzotycznego wyjazdu warto się dobrze przygotować?
Z roku na rok rośnie zainteresowanie polskich turystów wyjazdami egzotycznymi. Ze statystyk rezerwacyjnych Travelplanet.pl wynika, że spośród polskich turystów, którzy do połowy listopada zdecydowali się na wyjazd za granicę na Boże Narodzenie i Sylwestra, aż 26 proc. chce spędzić ten czas na drugim końcu świata. Jednak taki wyjazd nie wymaga jedynie spakowania walizek i udania się na lotnisko. Eksperci z Travelplanet.pl podpowiadają na co warto zwrócić uwagę, wybierając się do egzotycznych krajów.

reklama

Gdzie się jeździ i ile to kosztuje

Kraje egzotyczne, które są w ofertach biur podróży, to przede wszystkim Tajlandia, Dominikana, Kuba, Meksyk, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chiny, RPA, Gambia, Sri Lanka, Kenia, Wietnam, Mauritius i Wyspy Zielonego Przylądka. W zależności od wybranego kierunku czy sposobu spędzania czasu na takim wyjeździe, przygotowanie się do niego może się różnić. Ceny wycieczek w egzotyczne regiony świata zaczynają się od 3000 zł/os. W tej cenie możemy zwiedzić Gambię. Niewiele drożej będą nas kosztować Zjednoczone Emiraty Arabskie, za które zapłacimy od 3100 zł/os. W górnym przedziale cenowym znajduje się w tym roku RPA od 5500 zł, a Mauritius nawet od 7800 zł/os.

Długość podróży

Wybierając cel podróży, powinniśmy wziąć pod uwagę liczbę dni przeznaczonych na wypoczynek. Jeśli mamy ograniczoną ilość czasu, warto pomyśleć o nieco bliżej położonej Gambii, Wyspach Zielonego Przylądka czy Emiratach Arabskich. Pamiętajmy, że nawet gdy sam lot trwa ok. 6 godzin, to do czasu całej podróży trzeba doliczyć jeszcze dojazdy do lotniska wylotowego, pobyt na nim, dojazd do hotelu. Ten czas także obejmie drogę powrotną, a to wszystko kosztem naszego urlopu. Gdy dysponujemy dłuższym urlopem – możemy wybrać te dalsze kierunki. Do Tajlandii leci się ok. 11 godzin, a na Dominikanę ok. 13. Dlatego warto wybierać kierunek podróży w oparciu o liczbę dni naszego urlopu.