1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Ciąża w budżecie domowym

123rf.com
123rf.com
Inwestycje w zdrowie i bezpieczeństwo dziecka to główne koszta ponoszone przez przyszłych rodziców. Badania przeprowadzone przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM)* pozwalają poznać ich planowane wydatki.

Wyniki badań pokazują, że kobiety w ciąży, bez względu na to czy oczekują pierwszego czy kolejnego dziecka, obawiają się o swoją sytuację społeczno-ekonomiczną. Spora grupa kobiet w ciąży odczuwa obawę z powodu możliwości utraty pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego (17% pań  w pierwszej i 23% w kolejnej ciąży), a co czwarta badana z obu grup wyraża niepokój związany z utratą pozycji zawodowej.

Pomimo obaw o przyszłość finansową rodziny (38% w obu badanych grupach), kobiety w ciąży nie oszczędzają na inwestycjach okołoporodowych. Zdecydowana większość mam chciałaby, aby ojciec dziecka uczestniczył w porodzie, za co są skłonne dodatkowo zapłacić, podobnie za dodatkowe znieczulenie (około ¼ badanych) i opiekę położnej. Inne usługi, takie jak: poród w prywatnym szpitalu lub na specjalnym oddziale  o podwyższonym standardzie oraz cesarskie cięcie na życzenie są nieznacznie częściej wskazywane przez kobiety w kolejnej ciąży. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zajęć w szkole rodzenia, zainteresowanie udziałem w nich gwałtownie maleje przy kolejnym porodzie.

Kolejna ciekawa obserwacja odnosi się do rozważanych inwestycji dotyczących wyłącznie mającego się narodzić dziecka. Mamy spodziewające się kolejnego dziecka znacznie częściej deklarują chęć wykupienia wszystkich dodatkowych szczepień (30% w stosunku do 21% kobiet w pierwszej ciąży).  W zakresie decyzji ubezpieczeniowo - finansowych, 20% wszystkich matek planuje polisy ubezpieczeniowe lub lokaty. Co ciekawe, w kategoriach inwestycji obok lokat i polis pojawia się również bankowanie krwi pępowinowej (5% kobiet w pierwszej i 7% w kolejnej ciąży). Świadczy to o rosnącej świadomości przyszłych mam, co do tej usługi. Blisko połowa kobiet w ciąży w obu grupach zgadza się ze stwierdzeniem, że bankowanie krwi to polisa na życie własnego dziecka, oraz że jest to jedyny sposób na zabezpieczenie komórek macierzystych mogących w przyszłości uratować jego życie.

„Postrzeganie przez kobiety w ciąży bankowania krwi pępowinowej jako inwestycji świadczy o tym, że coraz częściej myślą one o ochronie zdrowia swoich dzieci w perspektywie długoterminowej. Przyszłe mamy chcą mieć pewność, że w razie potrzeby będą miały do dyspozycji bezcenne komórki macierzyste. Stąd też coraz częściej słyszymy porównanie bankowania krwi pępowinowej do „polisy na zdrowie” – mówi dr Tomasz Baran, Polski Bank Komórek Macierzystych.

Kobiety w ciąży biorące udział w badaniu zostały poproszone o uszeregowanie pod względem ważności wydatków związanych z narodzinami dziecka. W czołówce rankingu znalazły się m.in.: wyprawka do szpitala (70% mam debiutantek i 62% doświadczonych), wyposażenie pokoiku dla dziecka (odpowiednio 40 i 33%), fotelik o maksymalnych parametrach bezpieczeństwa i ergonomii (36 i 41%), ubezpieczenie zdrowotne (32 i 23%), specjalne kosmetyki (25 i 30%) oraz zbankowanie krwi pępowinowej (17 i 32%).

mat.pras.PBKM


* Badania: mama, ciążą, poród, dziecko – różnice w postawach wśród mam w pierwszej vs kolejnej ciąży. badanie polek w ciąży.  Badanie przeprowadzone metodą wywiadów wypełnianych samodzielnie przez Internet (CAWI). MillwardBrownHealthcare, grudzień 2013.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze