Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Czas wolnych strzelców

aleksandra-strojwas
123rf.com
123rf.com
30 kwietnia 2012 in Praca i Finanse by aleksandra-strojwas
Może to jest pomysł – w dobie trudności na rynku pracy. Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem. Czy freelancing to przyszłość młodych zdolnych? I czy każdy się w nim odnajdzie?

Wydaje się, że freelancing to praca marzeń – wstajesz, o której chcesz, samodzielnie pozyskujesz zlecenia i przyjmujesz tylko te, które uznasz za wartościowe. Nie tracisz czasu na dojazdy, bo… pracujesz z domu, szef nie rozlicza cię z przepracowanych godzin – ważne jest tylko to, czy na czas wykonasz określone zadanie. Z drugiej strony nie masz gwarancji zarobków, a banki wolą dawać kredyty pracownikom zatrudnionym na etat. Czy zatem łatwo jest być freelancerem? I czy każdy może nim zostać?

– Tej pracy podejmują się osoby, które mają twórcze umysły, nie lubią kieratu, obowiązku siedzenia w biurze od 8.00 do 16.00, tego, że ktoś przydziela im zadania. To ludzie, którzy do pracy i do zarządzania potrzebują tak naprawdę samych siebie – stwierdza Aleksandra Pogorzelska, psycholog biznesu ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Dodaje, że wolnymi strzelcami często zostają osoby o odpowiednich predyspozycjach psychicznych, czyli odważne, pewne siebie i swoich umiejętności, dobrze zorganizowane, elastyczne i odporne na stres.

Freelancer, czyli kto?

Wolny strzelec to niezależny „pracownik”, niezatrudniony na etacie, niezwiązany wyłącznie z jedną firmą, samodzielnie pozyskujący klientów i realizujący projekty. Pracuje – na własne życzenie – w ramach umowy o dzieło, umowy zlecenia albo w ramach własnej działalności gospodarczej. Wolny strzelec działa w pojedynkę i jest specjalistą w zakresie usług, które oferuje. Osoby funkcjonujące w ten sposób kładą duży nacisk na budowanie własnego wizerunku, wyrabianie swojej marki – po to, aby być rozpoznawalnym wśród klientów. Dzisiaj freelancing jest szczególnie popularny w branżach, w których można realizować zlecenia zdalnie, codzienna obecność w pracy nie jest wymagana, wystarczy przesłać skończone dzieło przez internet. Dlatego freelancerów spotkasz najczęściej w takich profesjach jak: IT, dziennikarstwo, fotografia, PR, copy-
writing, tłumaczenia, grafika, programowanie, jak również w branżach związanych z doradztwem czy konsultingiem.

Wolność ponad wszystko

Brak szefa, który stoi nad głową i nadzoruje każdy etap wykonywanego zadania, samodzielne wybieranie godzin pracy czy możliwość pójścia do kina lub na fitness w środku dnia – to wydaje się kuszące. Wolnymi strzelcami często zostają osoby, które męczą się w warunkach tradycyjnej pracy, czują się ograniczane sztywnymi godzinami i powtarzalnością zadań.

– Chyba to leży w mojej naturze, że nie potrafię za długo usiedzieć w miejscu – przyznaje Arek Rejs, dziennikarz i fotograf specjalizujący się w tematyce motorowodnej, który pracuje w charakterze freelancera od pięciu lat. – Najdłużej wytrzymałem w jednym miejscu trzy lata, ale pod koniec to już było ponad moje siły. Konieczność wykonywania takich samych, z góry narzuconych zadań bardzo mnie męczyła. Zacząłem szukać jakiegoś rozwiązania.

Freelancing okazał się wyjściem idealnym. Jak przyznaje Arek, ważnym elementem jego pracy jest podróżowanie – często podejmuje decyzję o wyjeździe z dnia na dzień, kiedy np. dowiaduje się, że jakaś zagraniczna stocznia właśnie zdecydowała się udostępnić do testów łódź, która dopiero co zjechała z hali produkcyjnej. Pogoń za nowością to istota jego pracy, a chyba mało który szef byłby wyrozumiały dla częstych i długich nieobecności pracownika.

Czy jednak rzeczywiście praca w charakterze wolnego strzelca daje pełną niezależność? Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się przecież z koniecznością płacenia podatków czy składek do ZUS, poza tym trzeba cały czas rozsyłać oferty, zdobywać klientów, a jednocześnie wykonywać pracę. Może wolność freelancerów jest tylko mitem?

– Perspektywa samodzielnego delegowania zadań nęci, ale cały czas gdzieś w tyle głowy jest ta niepewność, czy będą kolejne zlecenia – przyznaje Aleksandra Pogorzelska. – Będąc na etacie, nie musimy się o to martwić. Z kolei freelancerzy cenią sobie niezależność.

Czas to pieniądz

Najtrudniejsze są okresy przestoju, kiedy zleceń jest jak na lekarstwo, a za prąd i jedzenie trzeba przecież płacić na bieżąco. Najczęściej właśnie wtedy freelancerów dopadają momenty zwątpienia.

Strony: 1 2


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI