Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
12 listopada 2014 in Praca i Finanse by Strefa_Psyche_SWPS

Do pracy po długim weekendzie

Badania dowodzą, że nasza wydajność po powrocie z urlopu jest zauważalnie niższa od przeciętnej. Jedynie 13 proc. z nas wraca do biura z głową pełną nowych pomysłów i energią na ich realizację. Po urlopie często pojawiają się przygnębienie, obniżenie nastroju i stres adaptacyjny. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, odpowiedź organizmu na powrót do rutynowych czynności po okresie, w którym odpoczywaliśmy, mieliśmy możliwość dużej aktywności fizycznej i robiliśmy wszystko w swoim własnym tempie. Jak uniknąć pourlopowego przygnębienia i możliwie płynnie wrócić do trybu pracy - tłumaczy Autorka: Justyna Bednarczyk-Wilgos – psycholog SWPS.

Justyna Bednarczyk-Wilkgos, SWPS

Aby uniknąć negatywnych emocji, warto zacząć działać jeszcze przed wyjazdem. Zaplanujmy urlop w miejscu, w którym naprawdę uda nam się wypocząć – niezależnie od tego, czy wolimy spędzać czas aktywnie czy leniuchować na plaży. Dobre towarzystwo to również klucz do udanego wypoczynku. Jeśli nie zaplanujemy wyjazdu, właściwie będzie on przyczyną stresu i frustracja tym spowodowana jeszcze bardziej utrudni nam powrót do codziennych obowiązków.

Po powrocie dajmy sobie nieco czasu, by wdrożyć się w obowiązki i nie róbmy niczego gwałtownie. Pomiędzy powrotem z długiego weekendu, a przyjściem do biura powinniśmy spędzić chociaż jeden dzień w domu. Wykorzystajmy ten czas na rozpakowanie bagaży, wspominanie wyjazdu i nadrobienie domowych zaległości. Urlop związany jest również z zaburzeniem rytmu dnia i nocy, dlatego postarajmy się wrócić do naszych nawyków. Pomoże nam to płynnie wejść w pourlopową rzeczywistość.

Po powrocie do pracy uporządkujmy sprawy i zbudujmy listę priorytetów. Z wyznaczonymi celami, łatwo wywiążemy się ze wszystkich zadań. Dobrym pomysłem jest ustawienie autorespondera na poczcie e-mail na jeden dzień dłużej niż w rzeczywistości jesteśmy na urlopie. Gwarantuje to psychiczny komfort większej ilości czasu na uporządkowanie wszystkich spraw.

Warto również poinformować otoczenie o tym, że to nasze pierwsze dni po powrocie do pracy. W niektórych firmach przyjęła się tradycja ustawiania karteczek z taką informacją, jeśli jednak u nas zasada ta nie obowiązuje, postarajmy się rozpoczynać od tej wiadomości każdą rozmowę.

Po pracy znajdźmy czas na zajęcia, które pomogą nam się odprężyć – szczególnie ważna jest aktywność na świeżym powietrzu. Organizm wytworzy w ten sposób endorfiny, które nie tylko dodają energii do pracy i zwiększają naszą efektywność, ale również pozwolą przedłużyć dobroczynny wpływ odpoczynku.

Najważniejsze to działać w zgodzie z naszym organizmem. Bardzo niewielu z nas jest w stanie już pierwszego dnia po urlopie pracować z pełną werwą. Pogódźmy się z wolniejszym funkcjonowaniem naszego umysłu i dajmy mu kilka dni na powrót do pełnej formy. Zaakceptujmy pewne rozkojarzenie, jednak nie traktujmy urlopu jako wymówki dla zbyt długiego lenistwa.

źródło: strefapsyche.swps.pl


bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI