Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
21 stycznia 2015 in Praca i Finanse by redakcja

Czas na zmianę pracy

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne dotyczą rzucania paleniu i odchudzania. Wiele osób wybiera też ten moment, żeby podjąć decyzje o zmianie pracy. Dlaczego pracownicy odchodzą?

Głównymi powodami skłaniającym do zmiany pracy są zarobki oraz relacje z szefem. Decyzję o odejściu determinuje także sytuacja na rynku pracy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przewiduje, że w 2015 roku nastąpi wyraźny spadek bezrobocia. W regionach nasyconych nowymi inwestycjami (np. Wielkopolska czy Dolny Śląsk) pracodawcy już w ubiegłym roku odczuwali wyraźny deficyt pracowników. W efekcie powinno więc być dużo łatwiej znaleźć nową pracę.

„Biorąc pod uwagę utrzymywaną od kilku lat politykę oszczędności kosztów stosowaną przez przedsiębiorstwa oraz rosnącą presję podwyżek wynagrodzeń, możemy zakładać, że ten rok przysporzy pracodawcom sporo emocji. Wraz z nadchodzącym ożywieniem gospodarczym mogą oni bowiem zostać zaskoczeni utratą pracowników”, ocenia Dorota Strzelec, psycholog pracy z firmy doradczej StaffPoland Sp. z o.o.

Pracodawca, któremu szczególnie zależy na zatrzymaniu pracownika (a trzeba pamiętać, że łączny koszt zatrudnienia następcy, zwłaszcza jeśli dotyczy to kadry wyspecjalizowanej, jest wysoki), może negocjować z nim, proponując lepsze warunki pracy − w przypadku specjalistów na wysokich stanowiskach najbardziej motywujące są bodźce pozapłacowe np. możliwość dokształcania się i rozwoju, awans zawodowy czy zwiększenie samodzielności i zakresu odpowiedzialności.

Na koniec warto też nie zapominać, że pracownik i jego przełożeni mogą kiedyś spotkać się ponownie w relacjach zawodowych. Zatem niezależnie od powodów rozstania i tego, która strona je zainicjowała, lepiej zakończyć współpracę w miłej atmosferze. Zdarza się, że niezadowoleni przełożeni próbują utrudnić pracownikowi odejście albo usiłują zdyskredytować go wśród zespołu, sugerując jego niekompetencję i małą przydatność w firmie. Mogą się w ten sposób narazić się na zarzut łamania prawa! Także odchodząca osoba powinna pamiętać, że w okresie wypowiedzenia nadal jest pracownikiem przedsiębiorstwa i musi normalnie wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

na podst. mat. pras. inplusPR


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI