Problemy z pieniędzmi za granicą

Pieniadze w czasie wyjazdow zagranicznych
123rf.com

Nawet podczas krótkich wyjazdów zagranicznych możemy stracić pieniądze i znaleźć się w tarapatach. Do wielu trudnych sytuacji można się przygotować, oszczędzając sobie i innym niepotrzebnych zmartwień.
Jeśli w pojedynkę jedziemy na zorganizowany wyjazd zagraniczny i znajdujemy się w grupie z osobami z tego samego miasta, to w razie problemów z pieniędzmi możemy spróbować pożyczyć jakąś rozsądną kwotę od współpasażerów. – Kiedy pierwszy raz jechałam na tak zwaną objazdówkę po Francji, to nie miałam pojęcia, ile wziąć pieniędzy – opowiada Maria, kelnerka z Krakowa – w autokarze na siedzeniu obok jechała miła starsza pani. Gdy po pięciu dniach zabrakło mi pieniędzy na dodatkowe wstępy i posiłki, które nie były wliczone do ceny wycieczki, to zaproponowała, że pożyczy mi kilkaset franków, a ja jej oddam złotówki w Polsce. To było bardzo miłe, dalej mogłyśmy razem zwiedzać, dług zwróciłam zaraz po powrocie – mówi Maria.

Maria uniknęłaby pożyczania, gdyby oprócz gotówki wzięła kartę, z której w razie konieczności mogłaby wypłacić pieniądze. Zwłaszcza, że w awaryjnej sytuacji znacznie prostszym rozwiązaniem jest zasilenie konta w kraju niż przesyłanie pieniędzy za granicę.

Załóżmy jednak, że na wyjazd zagraniczny nie wzięliśmy karty i musimy skorzystać z innej formy pomocy. W takiej sytuacji krewni lub znajomi mogą przekazać środki przy pomocy specjalistycznych firm. Ofert jest kilka, a przy wyborze należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak: wysokość prowizji i sieć punktów, gdzie przekaz będziemy mogli odebrać. Dlatego, jeśli wyjeżdżamy na dłużej, to dobrze jest wcześniej sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy taki punkt. Łatwiej to sprawdzić w Polsce, bezpośrednio albo przez internet. Podobnie przed wyjazdem w odległe miejsce, na innych kontynentach powinniśmy się upewnić, jak wygląda sytuacja walutowa w tym kraju, jaką walutą można tam płacić i które firmy mają tam swoje przedstawicielstwa.