Gdzie najłatwiej znaleźć pracę?

123rf.com

Z corocznego raportu portalu Pracuj.pl wynika, że rok 2014 był dobry na rynku pracy. Najbardziej dynamiczny wzrost widać w sektorze firm najmniejszych, zatrudniających do 10 osób. Zdaniem Przemysława Gacka, prezesa zarządu Grupy Pracuj S.A. nie wiadomo, czy liczba ogłoszeń będzie nadal rosła równie dynamicznie jak przez ostatnie 2 lata z uwagi na niestabilną sytuację polityczną na Wschodzie i niepewność finansowa w strefie Euro, ale ostatni kwartał pokazuje optymizm pracodawców.
W jakiej branży najłatwiej było znaleźć pracę w 2014 r.?

reklama

Pierwsza piątka nie uległa zmianie w stosunku do roku poprzedniego:

  1. handel i sprzedaż;
  2. bankowość, finanse i ubezpieczenia;
  3. telekomunikacja i zaawansowane technologie;
  4. przemysł ciężki;
  5. budownictwo i nieruchomości.

Po kilkuletniej zapaści „na prostą wychodzi ” turystyka, hotelarstwo i gastronomia – odnotowano niemal 30% wzrost ogłoszeń o pracę. Stabilnie prezentuje się także transport i logistyka – podobnie, jak w poprzednim roku zaobserwowano wzrost liczby ofert pracy o niemal ¼.

W 2014 r. najwięcej ofert pracy było dla handlowców, pracowników do spraw obsługi klienta oraz specjalistów do spraw finansów i IT. Wśród ogłoszeń dla finansistów szczególnie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników bankowości.

Największy wzrost zapotrzebowania odnotowano na:

  • pracowników związanych z turystyką,
  • pracowników produkcji,
  • logistyków,
  • specjalistów z obszaru HR oraz zarządzania zasobami ludzkimi,
  • handlowców i budowlańców w sektorze budownictwa i nieruchomości.

Według raportu Pracuj.pl najłatwiej znaleźć pracę w województwie mazowieckim (74% ofert z Warszawy), wielkopolskim, dolnośląskim oraz małopolskim. Prawdopodobnie częściowo wynika to z faktu, że lokalizacje te są chętnie wybierane na centra usług wspólnych.

„Po ostatnim kryzysie pracodawcy zwiększają zatrudnienie w sposób ostrożny, jednak zapotrzebowanie na pracowników systematycznie rośnie”, dodaje Przemysław Gacek.