Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Jak zarządzać domowym budżetem?

Dorota-Bogucka
123rf.com
123rf.com
6 marca 2012 in Praca i Finanse by Dorota-Bogucka
Teoria, że jedni mają w genach utracjuszostwo, a inni z natury są oszczędni, wcale nie musi się sprawdzać.

Między rozrzutnością a skąpstwem

Niektórzy twierdzą, że nasz stosunek do pieniędzy zależy od tego, czy na pierwsze wymarzone jeansy zapracowaliśmy sami, na przykład myjąc szyby samochodowe na stacji benzynowej, czy dostaliśmy je w prezencie. Istnieje też teoria, że jedni mają w genach utracjuszostwo, podczas gdy inni z natury są oszczędni. Pocieszające jest to, że kontrolowania dochodów i wydatków osobistych można się nauczyć. Pierwszym krokiem do zapanowania nad domowym budżetem jest zidentyfikowanie wszystkich źródeł przychodów i celów, na jakie wydajemy pieniądze.

Przy jednym koncie bankowym sprawa jest prosta – śledzimy na bieżąco stan rachunku, wprowadzamy restrykcyjny limit na karcie, a wydatki gotówkowe skrupulatnie zapisujemy (np. w kalendarzu danego dnia). Jeżeli kont jest więcej, bo prowadzimy dom wspólnie z bliskimi, to już warto pomyśleć o narzędziach ułatwiających zarządzanie finansami, czyli aplikacjach, takich jak m.in. Kontomierz, które umożliwiają dostęp i analizę danych bez potrzeby logowania się do każdego banku z osobna. Program automatycznie kategoryzuje wypłaty, więc jednym kliknięciem możemy sprawdzić, ile wydaliśmy na opłaty mieszkaniowe, a ile na zakupy. Jeśli brakuje nam wewnętrznej dyscypliny w oszczędzaniu, to wyznaczamy określoną kwotę na zakupy, np. 300 zł, a Kontomierz poinformuje, kiedy tę kwotę przekroczymy. Program może też podpowiedzieć, na jaki rachunek warto przenieść pieniądze, ponieważ jest lepiej oprocentowany. Funkcja planera przypomina o rachunkach, biletach, podatkach i abonamentach za usługi!

Rower za piątki

W programie Domowe Finanse PL+ oprócz danych finansowych mamy do dyspozycji również rejestr stanów licznikowych, w którym możemy analizować zużycie energii elektrycznej , gazu i wody w kolejnych miesiącach. Jeszcze dalej w nauce oszczędzania idzie aplikacja Budżet domowy, która może pokazać do 30% ukrytych kosztów w domowych wydatkach. Co oznacza, że możemy zaoszczędzić nawet jedną trzecią wydawanych pieniędzy. Brzmi kusząco!

Sposobów na oszczędzanie jest wiele – można np. wkładać określoną kwotę do wirtualnej świnki skarbonki, która raz w miesiącu upomina się o nakarmienie. Choć skarbonka wcale nie musi być wirtualna. – Przyjęłam system, że odkładam każdą monetę pięciozłotową, którą dostałam np. jako resztę. Początkowo domownicy śmiali się, kiedy wieczorem skrupulatnie wyjmowałam z portmonetki piątki, ale docenili mój sposób, kiedy po paru miesiącach za zaoszczędzone w ten sposób pieniądze kupiłam rower – opowiada Iwona Kowalska, rehabilitantka  z Tarnowa.

Premia za wytrwałość

Część programów do zarządzania osobistymi finansami jest darmowa –  jak AceMoney Lite, który dodatkowo użytkownicy chwalą za ładny interfejs i dobry kalkulator przychodów, za inne trzeba płacić. Niektóre nie wymagają instalacji ani rejestrowania, bo możemy je uruchomić z przenośnej pamięci, pozostałe trzeba sobie wgrać, korzystając z instrukcji.

Dla tych, którzy dzięki oszczędzaniu mają nadwyżki do zainwestowania, najlepsze będą programy do zarządzania domowym budżetem z funkcjami obsługi lokat, funduszy inwestycyjnych, pobierania z Internetu aktualnych kursów walut czy notowań giełdowych.

W jakich sytuacjach warto z nich skorzystać?

Domowa księgowość wsparta komputerem na pewno ułatwi sfinansowanie wakacji lub samochodu. Użytkownik widzi, czy jest nad, czy pod kreską w czasie, który został do zrealizowania planów. Taki program pomaga uczyć się oszczędności, ponieważ po kilku tygodniach można już zrobić zestawienie i znaleźć „dziurę”, gdzie uciekają pieniądze. – W banku może zmienić się stopa lombardowa, procentowa czy kurs waluty, co bezpośrednio może mieć przełożenie na plany, samemu jest to dość skomplikowane liczenie, program wskaże to w czasie realnym. Więc jest sens używania tego typu oprogramowania w domu – pisze na forum internauta . – Jest jednak jedna rzecz najtrudniejsza. Sumienność, dokładne spisywanie wszystkich wydatków, od batonika kupionego w kiosku na przystanku po zakup mieszkania na kredyt. Ja wielu próbowałem, ale moja wytrwałość starczała na góra miesiąc – kończy wpis.

Doświadczenie uczy jednak, że nawet w takich przypadkach cel może zostać osiągnięty, jeśli tylko uświadomimy sobie, jaki mamy stosunek do pieniędzy i co możemy osiągnąć, gdy go zmienimy.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI