1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Jak zostać wesołym emerytem?

123rf.com
123rf.com
Jak zwiększyć swoją przyszłą emeryturę? Najprościej byłoby odpowiedzieć: pracować u rzetelnego pracodawcy, zarabiać więcej niż konsumujemy i tę nadwyżkę korzystnie inwestować.

Pod koniec lat 90. agencje reklamowe miały złote żniwa, a  z billboardów spoglądali na nas weseli staruszkowie, którzy dzięki mądremu inwestowaniu doskonale się bawią i wyjeżdżają na egzotyczne wakacje. Cieszą się życiem, krótko mówiąc. W ten sposób wabiły nas Otwarte Fundusze Emerytalne, do których trafia część (od ubiegłego roku mniejsza niż do tej pory) składek odprowadzanych przez pracodawcę. Dotyczy to tych, dla których OFE jest obowiązkowe, czyli urodzonych najwcześniej w 1969 r., i tych starszych, którzy OFE wybrali jako opcję dobrowolną. Ponieważ instytucje prowadzące fundusze mają obowiązek informować klientów o swoich wynikach, możemy sprawdzać, czy nasz wybór był dobry i ewentualnie zmienić fundusz.

Dobrowolne oszczędzanie

Jeszcze większe pole manewru mamy przy wyborze sposobu dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Możemy np. należeć do Pracowniczego Programu Emerytalnego w miejscu, gdzie pracujemy, albo oszczędzać poprzez konto indywidualne.

W tym przypadku znowu mamy dwie możliwości. Ostatnia reforma systemu wprowadziła Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, które od funkcjonujących wcześniej Indywidualnych Kont Emerytalnych różnią się tym, że osoba gromadząca środki na  IKZE ma prawo do odpisu podatkowego w ograniczonej wysokości.

Takiej możliwości nie mamy w przypadku IKE, ale te z kolei oferują zyski z oszczędności nieobłożone podatkiem od zysków kapitałowych. Decydując się na wybór formy oszczędzenia, musimy pamiętać, że każdy na nas może mieć tylko jedno konto. A sposobów zwiększenia dzięki nim emerytury jest naprawdę dużo. Banki oferują Indywidualne Konta Emerytalne w formie bankowego rachunku oszczędnościowego (lub lokaty). Roczne efektywne oprocentowanie depozytów w tych bankach sięga od 2,8% do 5,27%. Obecnie przeciętne oprocentowanie kont emerytalnych wynosi 4,11%, czyli jest bliskie aktualnym wskaźnikom inflacji. Jednocześnie konta te są przeciętnie wyżej oprocentowane niż roczne depozyty.

Fundusz też ma zalety

Drugim rozwiązaniem, które pozwala na oszczędzanie na przyszłą emeryturę bez podatku Belki, są IKE w towarzystwach funduszy inwestycyjnych (można je też otworzyć w banku). Tutaj nie możemy mówić o jakimkolwiek gwarantowanym czy oczekiwanym zysku, bo ten zależy od wyników realizowanej strategii inwestycyjnej. W krótkim terminie może ona przynieść straty, jeśli przyszły emeryt wybierze fundusze z dużym udziałem akcji. W długim terminie, czyli na przykład w ciągu 20 lat oszczędzania na emeryturę, taka ekspozycja powinna jednak przynieść wymierne korzyści.

- Podstawowa cecha, która odróżnia rachunki IKE w TFI od tych w postaci depozytu bankowego polega na opłatach i limitach wpłat. O ile wszystkie bankowe konta emerytalne są darmowe, to w przypadku tych w TFI mogą wystąpić dwojakiego rodzaju opłaty: dystrybucyjna i za zarządzanie. Wysokość drugiej z nich zależy od strategii inwestycyjnej – ocenia Arkadiusz Rojek z firmy Home Broker, która analizuje rynek tych usług.

Zaletą IKE prowadzonych przez TFI jest możliwość wyboru różnych strategii inwestycyjnych, w zależności od okresu pozostałego do emerytury i skłonności do ryzyka.

Oprócz IKE oferowanych przez banki i TFI na rynku funkcjonują również konta emerytalne prowadzone przez towarzystwa ubezpieczeń na życie.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze