Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
21 sierpnia 2014 in Praca i Finanse by Joanna Olekszyk

Kariera zawodowa: co chcemy robić w życiu?

Czy wiesz już, co chcesz robić w życiu? To pytanie potrafi powracać jak bumerang. Zadają je nam rodzice, nauczyciele, partnerzy. Czasem też zadajemy je sobie sami, gdy stajemy przed zawodową ścianą. Czy musimy na nie odpowiadać?

Przez większą część mojej młodości nie miałam zielonego pojęcia, co chcę robić w życiu. Zbyt wiele rzeczy mnie interesowało i zbyt wiele tylko na chwilę. Z jednej strony było mi z tym dobrze, z drugiej – czułam presję bliskich i znajomych: „Jak to? Nie wiesz, jakie studia?”, „Najwyższy czas, żebyś się jakoś określiła”. Ale co miałam zrobić, skoro nie wiedziałam? No i jak miałam wiedzieć, skoro nigdy nie byłam lekarzem, adwokatem czy dziennikarzem? Niestety, nikt nie pochwalał logiczności mojego wywodu. Wszyscy byli zgodni: trzeba się na coś zdecydować i konsekwentnie trzymać swojego wyboru. I choć już wcześniej to przeczuwałam, dopiero niedawno odkryłam, że to całkowita bzdura!

Słomiany zapał czy ciekawość?

– Zawsze mówili o mnie, że mam słomiany zapał. I wcale się tego nie wstydzę. Co więcej, uważam, że to źródło ogromnego życiowego doświadczenia – twierdzi Jacek Walkiewicz, mówca motywacyjny, trener i mentor. – To nie jest tak, że tylko jedna droga prowadzi do sukcesu i że tylko wiedząc od małego, co chcemy robić, możemy cokolwiek osiągnąć. Kiedyś zazdrościłem tym, którzy od początku poświęcali się swojej pasji, najpierw lepili modele samolotów, a potem szli do szkoły lotniczej. Ale zrozumiałem, że to nie jest lepsza droga, tylko inna. Można na to spojrzeć też w ten sposób: ktoś się zamknął w świecie samolotów i machnął ręką na inne rzeczy, które oferuje świat. A pozostali próbują. Porzucają modele na rzecz windsurfingu, kupują cały osprzęt i ubranie, po czym stwierdzają, że ich to nudzi, sprzedają wszystko na Allegro i przerzucają się na rower. Znów kupują cały osprzęt, trenują, jeżdżą, aż im się znudzi albo nie. Co w tym złego?

Jacek Walkiewicz uważa, że sztywne podejście do wyboru drogi zawodowej, reprezentowane zwykle przez rodziców, wynika wprawdzie z ich troski, ale nie działa na naszą korzyść. – Jeśli spytamy 19-latka, co chce robić w życiu, pewnie odpowie: „Nie mam pojęcia”. I bardzo dobrze, bo jak w wieku 19 lat można to wiedzieć? Skoro jeszcze nie wiemy, co w ogóle świat ma nam do zaoferowania – mówi. – Ja mam 52 lata i ciągle mnóstwo nowych pomysłów na siebie. Nie wiem, czy to, co robię, jest tym, co będę robił zawsze. Przecież panta rhei, wszystko się zmienia, świat, ludzie, a w związku z tym ich cele i marzenia także.

Strony: 1 2


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI