Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
14 maja 2012 in Praca i Finanse by Dorota-Bogucka

Kobiety na giełdzie – bez kompleksów

Kobiety inwestują na giełdzie zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni i robią to ostrożniej, ale w ostatecznym rozrachunku są bardziej skuteczne. Jeśli więc masz oszczędności, to czas się dowiedzieć, jakie cechy pomogą je pomnożyć.

W latach 90., gdy polski parkiet dopiero się tworzył w budynku po Komitecie Centralnym PZPR,  w Stanach Zjednoczonych B. Barber i T. Odean badali już wpływ płci na sposób inwestowania. Naukowcy dowiedli, że mężczyźni wykazują się wyższym poziomem nadmiernej pewności siebie na giełdzie, niż kobiety. Sonda, w której wzięło udział 35 tys. gospodarstw domowych, wykazała też, że żonaci i mężatki inwestują mniej agresywni niż single, ale różnica pomiędzy mężczyzną samotnym a żonatym  jest większa niż pomiędzy singielką a zamężną. Wyniki analizy stosunkowo łatwo jest zinterpretować – kobieta odpowiedzialna za budżet rodzinny jest ostrożniejsza od mężczyzny. I nie jest to bynajmniej specyfika amerykańska.

Dociekliwe i cierpliwe

Podobne wyniki uzyskał Expander, gdy z okazji tegorocznego Dnia Kobiet sprawdził, jak wygląda portfel inwestycyjny przeciętnej Polki, zbudowany na podstawie deklarowanej skłonności do lokowania w wybrane klasy aktywów.

Na podstawie ponad 1200 ankiet okazało się, że w portfelu Polek na pierwszym miejscu znalazły się lokaty oraz fundusze pieniężne. Ich udział wynosi 34,36%. Drugie miejsce, z udziałem 27,42%, przypadło instrumentom zabezpieczającym przed spadkami, do których należą produkty strukturyzowane. Kobiety na inwestycje w akcje przeznaczyłyby mniej niż 20% swojego portfela, mężczyźni natomiast ok. 23% swoich oszczędności. W przypadku innych instrumentów skłonność do oszczędzania jest podobna. Na obligacje zarówno kobiety, jak i mężczyźni przeznaczyliby ok. 18% portfela. Kobiety są z kolei bardziej skłonne inwestować w fundusze nieruchomości – prawie 15% wobec nieco ponad 12% dla mężczyzn.

Kolejną cechą, która sprzyja, zwłaszcza długoterminowym inwestycjom jest cierpliwość. Mężczyźni dokonują znacznie częściej transakcji giełdowych (są aktywniejsi o 43 proc.), ale za to z gorszym skutkiem (zarabiają o 1,4 proc. mniej). – Facet chce szybciej widzieć efekty, dlatego stara się wykorzystać każdy ruch na giełdzie – mówi Andrzej Klempka, długoletni makler w Biurze Maklerskim BDM – kobieta, jak już kupi akcje jakiejś spółki, to trzyma je dłużej. Zaobserwowałem też różnice zachowań wobec niepowodzeń, jeśli kobiecie się nie uda raz czy drugi, to wycofuje się z inwestycji, mężczyzna odwrotnie – skłonny się jest zapożyczyć, żeby odrobić straty – opowiada o swoich doświadczeniach Andrzej Klempka.

Zbyt długo się wahają

Kim Kiyosaki, autorka książki „Bogata kobieta” do katalogu zalet inwestorek dodaje jeszcze skłonność do głębszej analizy rynku, wyrażającą się m.in. porównywaniem cen – analogicznie jak w sklepie z butami – i brak zahamowań przed pytaniem o wyjaśnienie tego, czego nie rozumieją.

Ciekawe rezultaty przyniosły również badania National Center for Women and Retirement Research – wbrew stereotypom kobiety nie inwestują pod wpływem chwili ani pod wpływem informacji z tzw. pewnego źródła.  Z drugiej jednak strony skłonność do zbyt drobiazgowej analizy i brak zdecydowania powoduje, że tracą dobre okazje zakupu walorów.

Wzbogaceniu portfela sprzyja natomiast dbałość o relacje z innymi ludźmi, dzięki naturalnej empatii kobiecie łatwiej jest uzyskać potrzebne informacje. Wnioski nasuwają się same – jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką oszczędności, to zamiast trzymać je na bezpiecznym koncie, spróbuj swoich sił na parkiecie – wszak kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana!


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI