Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
22 lipca 2014 in Praca i Finanse by Ewa-Mazul

Komunikacja w pracy. Służbowe e-maile

Wszyscy czasem dostajemy służbowe e-maile, po których zalewa nas nagła fala wściekłości. Nie pada w nich żadne obraźliwe słowo, a jednak czujemy się do czegoś przymuszani. Ekspertka magazynu SENS podpowiada, jak radzić sobie z opresyjnymi komunikatami.

Wymiana e-mailowa to bardzo specyficzna forma prowadzenia rozmowy. Niby mniej formalna, ale jednak wszystko zostaje na piśmie… Oto perełka korespondencji służbowej. E-mail wystosowany przez przedstawicielkę firmy do hurtowni, z którą współpracuje od kilku lat, jak dotąd – co ważne w kontekście tego zdarzenia – bez żadnych zgrzytów.

Witam!!!!!

W imieniu naszego specjalisty ds. technologii odzieży proszę o PILNE przesłanie wszystkich dokumentów dotyczących tkanin zakupywanych przez nasz zakład odzieżowy w Państwa firmie. Data aktualizacji nie powinna być starsza niżeli rok 2012. Jeżeli nie spełnicie naszej prośby, zostaną wyciągnięte odpowiednie konsekwencje, które mogą w dużym stopniu zaważyć na dalszej współpracy.

Bogna, pracownica hurtowni tkanin, która odebrała powyższego e-maila, najpierw przetarła oczy ze zdumienia, potem wkurzyła się nie na żarty i już miała odpowiedzieć w tonie: „Jeżeli nie jesteście Państwo w stanie pobrać pliku z naszej strony internetowej, który zawiera wszystkie niezbędne dane techniczne, to może Państwa szef powinien wyciągnąć w stosunku do Was odpowiednie konsekwencje…”. Jednak powstrzymała się siłą woli i postanowiła nie iść na wojnę. Ale jak z jednej strony nie iść na wojnę, a z drugiej – nie dać się poniewierać? I co w ogóle spowodowało, że ten e-mail tak nią wstrząsnął?

Trzeba przyznać, że składał się z wielu skumulowanych komunikatów blokujących porozumienie. Już sam nagłówek zawierający pięć wykrzykników zdaje się stawiać czytelnika na baczność. Zaraz potem pojawia się trudna struktura oparta na mechanizmie wypierania się odpowiedzialności: X prosi o coś w imieniu Y. Niejasne staje się więc, kto jest autorem wszystkich opresyjnych popychaczy słownych, które mają chyba za zadanie motywować do niezwłocznego podjęcia oczekiwanych przez nadawcę działań. Kto jednak jest nadawcą? X czy Y? Autorka czy raczej specjalista ds. technologii odzieży? Kto był autorem opresyjnej formy e-maila? Właściwie nie wiadomo, a podświadomie wyczuwa się, że w razie próby konfrontacji dowiemy się, że „to nie moja wina – on mi kazał”. I co wtedy? Te wszystkie informacje odebrane na podświadomym poziomie powodują pojawienie się uczucia bezradności, które ma to do siebie, że niezwykle często przeradza się w złość, która zagrzewa do walki metodą przeciwnika: on mi „dowalił”, to teraz ja „dowalę” jemu.

Strony: 1 2


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI