1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Miejsca dla freelancera

Znudzeni pracą w domu, często z zarwanymi nocami a przespanymi dniami, znudzeni swoim własnym towarzystwem i rozmowami na Skype czy przez telefon. Freelanserzy postanowili wyjść do ludzi i tworzyć niewielkie, zupełnie niezależne „corporacje”.

Idea coworkingu zrodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie początkowo oznaczała współpracę online. Z czasem, osoby działające via internet, znudzone pracą w domu, zaczęły poszukiwać przestrzeni do pracy, w której mogłyby działać w atmosferze pełnej mobilizacji i ciekawych kontaktów.

Co niemiara możliwości

W biurze coworkingowym można znaleźć wszystko, co jest niezbędne do pracy. Podstawowe urządzenia i przybory biurowe – niszczarkę, drukarkę, ksero, biurko, notesy, długopisy, kosze na śmieci, czasem też płyty CD do zgrywania danych, komputery, oczywiście internet, a nawet napoje czy dostęp do zaplecza kuchennego. Do dyspozycji mają bardzo często także recepcję, w pełni wyposażone sale konferencyjne i, co najważniejsze, przestrzeń do pracy. Budynki, w których mieszczą się pomieszczenia do coworkingu najczęściej mają doskonałą lokalizację, posiadają również parking i są strzeżone przez ochronę, dzięki czemu pozostawione w biurze sprzęty i rzeczy nie są narażone na zniszczenie czy kradzież. Grupy coworkingowe organizują za dodatkową opłatą catering na konferencje oraz opcje: „gabinet szefa” i „wirtualny adres”. Ta ostatnia daje możliwość rejestracji firmy we własnym domu, pozwala ponadto na pełną obsługę korespondencji, w tym także przekazywanie przesyłek.

Co dwie głowy to nie jedna

 

Coworking to społeczna aktywność wolnych strzelców, którzy tworzą wspólną przestrzeń do pracy.

 

 

Bezcenną zaletą coworkingu jest oddzielenie prywatnego życia od zawodowego i towarzystwo innych ludzi z pasją i zaangażowaniem realizujących swoje projekty. Wspólne Biuro (centrum coworkingowe w Katowicach), powstało dwa lata temu z inicjatywy kilku osób, które będąc freelancerami, prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze, miały dość pracy w domu. – Sam chciałem rozwinąć swoją firmę jednocześnie nie ponosząc kosztów związanych z samodzielnym wynajmem całego biura w centrum miasta. Zresztą stworzenie Wspólnego Biura nie było dla nas celem biznesowym samym w sobie – miało tylko ograniczyć koszty prowadzenia naszych firm i tą rolę spełnia do tej pory. – tłumaczy Tomasz Kacała, współtwórca Wspólnego Biura. Jednak największą zaletą przez te dwa lata była możliwość współpracy z innymi osobami pracującymi w tej samej branży – wynikło z tego kilka wspólnych projektów i przede wszystkim pomogło w dalszym rozwoju naszych firm. W tej chwili z jednoosobowych działalności osób, które razem startowały we Wspólnym Biurze, powstały firmy zatrudniające po kilka osób i pracujące przy znacznie większych projektach niż na początku – podkreśla zalety coworkingu Tomasz Kacała.

Praca wolnego strzelca, dzięki centrum coworkingowym staje się bardziej ludzka i jest na pewno bogatsza w doświadczenia. Coworking bowiem to nie tylko biurko, to przede wszystkim inspirująca atmosfera. Wzrastająca liczba centrów coworkingowych świadczy o tym, że idea się sprawdza i że to już najprawdopodobniej nie moda, a stały trend na zmieniającym się rynku.

Zalety coworkingu

  • Oddzielenie życia zawodowego od prywatnego.
  • Codzienny kontakt z innymi freelanserami w kreatywnym środowisku pracy.
  • Pełna niezależność ceniona przez wolnych strzelców.
  • Możliwość „wyjścia z domu”.
  • Większy know how.
  • Ograniczone koszty wynajmu i utrzymania biura.
  • Możliwość rozwinięcia działalności gospodarczej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze