1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Planowanie to połowa sukcesu

Kariery i zawodowego sukcesu nie da się dziś dokładnie zaplanować – mówił Peter Drucker, ekspert od zarządzania. W wielu przypadkach kariera pracownika będzie trwać niejednokrotnie dłużej niż firma, która go zatrudniała. Dlatego musimy być przygotowani na szukanie wielu ścieżek rozwoju, budowanie różnych karier. Żeby coś osiągnąć w życiu zawodowym i nie tylko, trzeba przede wszystkim liczyć na siebie i wziąć sprawy w swoje ręce.

Myślenie o własnej karierze i wyznaczanie sobie celów, nie tylko zawodowych, potrzebne jest do tego, aby w życiu robić to, co się lubi i potrafi najlepiej. To właśnie sprawia, że życie ma sens.

Jasne określenie celów zmienia marzenia i wizje w rzeczywistość. Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, zadowolisz się każdym, dowolnym miejscem. Cele nie tylko nadają kierunek działaniom, ale i ułatwiają dostrzeżenie okazji umykających uwadze innych.

Nawet idąc na zakupy lepiej mieć plan, w co chcemy się zaopatrzyć, w przeciwnym wypadku można nie kupić tego, co potrzeba, albo nabyć za dużo. I podobnie jest w przypadku kariery zawodowej.

Zaplanowanie kariery zawodowej nie jest łatwe, ale przynosi spore korzyści osobie, która poświęci na to trochę czasu. Planowanie daje też większą świadomość samego siebie, własnych zdolności, zalet, umiejętności, ale też wad, słabych stron i ograniczeń. Ułatwia konsekwentne podążanie wybraną drogą. To inwestycja, która zawsze się zwraca i owocuje pracą spełniającą oczekiwania i dającą możliwości.

Wiemy, jak trudnym zadaniem jest stworzenie długoletniego planu kariery, który systematycznie będzie realizowany. Dlatego zachęcamy do tego, żeby przede wszystkim znaleźć na siebie pomysł i wiedzieć, dokąd się zmierza.

Dokąd zmierzasz? Określanie celu

Każdy przewodnik kariery powie Ci, że musisz określić swój cel. Dziś jednak w wielu przypadkach kariera pracownika, głównie umysłowego, będzie trwać niejednokrotnie dłużej niż firma, która go zatrudniała, a jeśli w firmie będzie pracować długo, to strategia firmy może znacząco ewaluować. Dlatego musimy być przygotowani na szukanie wielu ścieżek rozwoju, na budowanie różnych karier.

W ramach tych wszystkich doświadczeń najważniejszym wydaje się pytanie: Jaka jest moja misja życiowa? Dokąd idę? Dokąd te doświadczenia mają mnie doprowadzić?

Myślenie o własnej karierze i wyznaczanie sobie celów potrzebne są do tego, by znaleźć sobie w życiu zajęcie i robić to, co potrafi się najlepiej i co przede wszystkim przynosi satysfakcję. Bo to właśnie sprawia, że życie ma sens.

Jasne określenie celów zmienia marzenia i wizje w rzeczywistość. Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, zadowolisz się każdym miejscem. Cele nie tylko nadają kierunek działaniom, ale i ułatwiają dostrzeżenie okazji, umykających uwadze innych, a przede wszystkim ułatwiają podejmowanie właściwych decyzji.

Celu nie można określić zbyt precyzyjnie. Raczej rzadko zdarza się przypadek chłopca, który jako pięciolatek, zamarzył sobie być strażakiem, przeszedł przez gimnazjum z profilem ścisłym, liceum o profilu technicznym, złożył po maturze podanie do Wyższej Szkoły Oficerów Pożarnictwa, zdał egzamin wstępny i został przyjęty, studia skończył w terminie i podejmując pracę jako oficer zawodowej straży pożarnej zrealizował swoje pierwsze marzenia. Nie można też celu określić zbyt ogólnie - jakieś studia i dobrze płatne stanowisko kierownicze. Cel należy określić dość szeroko, ale precyzyjnie. Nie wystarczy poprzestać na określeniu „chcę być dobrym człowiekiem”. Celem może być zostanie specjalistą od marketingu, ale wkrótce trzeba jeszcze rozstrzygnąć czy będzie to marketing tradycyjny czy może e -marketing. A jeśli tradycyjny - to w jakiej branży: FMCG czy raczej usług. Jeśli z kolei usługi, to skierowane do biznesu, czy może do klienta indywidualnego? Itp. Itd. Każde precyzyjniejsze określenie celu wymaga innych predyspozycji.

Stwórz swój profil i mapę swoich kompetencji

Peter Drucker twierdził, że nie jesteśmy przygotowani do funkcjonowania na rynku pracy, ale też w samej pracy. A to dlatego, że nie znamy:
- siebie, naszych mocnych stron, naszych możliwości i ograniczeń;
- najlepszych i najskuteczniejszych dla nas metod pracy;
- wartości, które są dla nas ważne, a bez identyfikacji których ciężko będzie nam się odnaleźć w zawodowej rzeczywistości i znaleźć odpowiednie środowisko pracy.

Zanim więc zaczniesz robić plany – zastanów się nad kilkoma kwestiami.

Mapa kompetencji

Zastanów się dobrze, jakie główne kompetencje wnosisz do swojej firmy:

  • WIEDZA np. znajomość rynku motoryzacyjnego, znajomość specyfiki branży FMCG, znajomość produktów finansowych, znajomość specyficznych programów komputerowych
  • UMIEJĘTNOŚCI np. zarządzanie projektami, zarządzanie zespołami wielokulturowymi
  • DOŚWIADCZENIE np. we wprowadzaniu marki na rynek, w tworzeniu stron e - commerce, w budowaniu strategii IT
  • POSTAWY/ OSOBOWOŚĆ np.zaangażowanie, mobilność, nastawienie na rezultaty, dobry współpracownik, umiejętność radzenia sobie z silnym stresem

WARTOŚCI

Jeśli nie uświadomisz sobie swoich wartości, niemożliwe będzie znaleźć organizację, która pozwoli Ci je realizować. Jest niewiele rzeczy, które w codziennym funkcjonowaniu są gorsze i bardziej uciążliwe niż konflikt wartości na linii organizacja – pracownik.

MOCNE STRONY

Każdy jest w czymś dobry, ma jakieś doświadczenia, z których wyniósł konkretne umiejętności. Jeśli siebie nie poznasz, swoich mocnych i słabych punktów, swojego organizmu, psychiki, duchowości jak możesz sobą kierować? Rozróżnij to co niezmienne, z czym musisz żyć od tego co możesz zmienić, nad czym musisz pracować.

NAJSKUTECZNIEJSZE METODY PRACY

Nie ma uniwersalnych metod pracy, najskuteczniejszych w danych sytuacjach. Czy łatwiej osiągasz cele pracując samodzielnie czy w zespole? Czy wolisz podejmować decyzje samodzielnie i być za nie odpowiedzialny, czy wolisz, gdy inni podejmują je za Ciebie? Czy wolisz pracować w domu czy poza nim? Czy chciałbyś mieć kontakt z klientami czy raczej nie? Co Cię motywuje do pracy? Czy lubisz ryzyko? Jakie otoczenie pracy wpływa na Ciebie mobilizująco?


Stwórz założenia do planu i trzymaj się ich!

Daleka podróż zaczyna się od pierwszego kroku

Podróż do wybranego celu w przyszłości zaczyna się już dziś, dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć co jest dla nas ważne i dokąd zmierzamy. Jeśli to wiesz, łatwiej będzie Ci podejmować decyzje już dzisiaj.

W aspekcie zawodowym ważne jest określenie możliwych ścieżek rozwoju i sposobów ich realizacji

Planowanie jest wszystkim, plan jest niczym

Tworząc założenia do planu opieramy się na obecnej wiedzy: o sobie, o trendach na rynku, o rzeczywistości. Żyjemy w świecie wciąż się zmieniającym, ba! nawet my sami się zmieniamy. Jesteśmy uzależnieni od zmian, ale i wpływamy na rzeczywistość sami ją zmieniając. Wszystkich zmian nie da się przewidzieć, należy zatem na nie odpowiednio reagować modyfikując plany. Niezwykle trudno karierę zaplanować raz i potem konsekwentnie ją realizować. Cele zawodowe muszą być w grubszych zarysach stałe, plan natomiast musi być ciągle dostosowywany do rzeczywistości.

Dlatego konieczne są upór i konsekwencja przy realizacji celów i elastyczność przy realizacji planów, ale przede wszystkim aktualizowanie ich co jakiś czas, czyli nieustanne planowanie

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze