Podejście do pieniędzy tworzy się w dzieciństwie

123rf.com

Zarządzanie własnym budżetem to nie tylko zbiór wyuczonych zasad, ale ogólna postawa. W wychowaniu warto uwzględnić naukę sprawnego poruszania się w świecie pieniędzy, ponieważ choć nie każde dziecko wyrośnie na specjalistę od inwestycji, to każdy dorosły musi podejmować decyzje finansowe.
„Tak jak system wartości czy podejście do drugiego człowieka, świadomość finansowa buduje się w dzieciach już od najmłodszych lat. Pierwszym i najbardziej znamiennym wzorcem są rodzice: to oni swoją postawą i swoim życiem pokazują dziecku, w jaki sposób radzić sobie z codziennymi finansami. Jeśli pieniądze nie są tematem tabu, wokół którego gromadzą się emocje podszyte lękiem, to łatwiej zbudować w dzieciach zdrowe przekonania i postawy. Gdy nauczymy dzieci, jak efektywnie zarządzać środkami, jak działają mechanizmy rynkowe i jak poruszać się w tym świecie, żeby odnieść sukces, z większym prawdopodobieństwem z naszego dziecka wyrośnie świadomy finansowo i zaradny dorosły”, tłumaczy psycholog i socjolog, dr Lidia Czarkowska.

reklama

Obserwując bierność finansową rodziców i nieporadne zarządzanie budżetem, z dużym prawdopodobieństwem dziecko wyrobi w sobie podobną postawę w dorosłym życiu. Z kolei otwarte podejście do pieniędzy, budowanie w dziecku przekonania o jego sprawczości w zakresie własnego budżetu, pokazywanie mechanizmów i narzędzi, którymi może się posługiwać, zbuduje jego pewność siebie i śmiałość w samodzielnym podejmowaniu decyzji finansowych. „Od tego, jaką postawę finansową reprezentują rodzice, w dużej mierze zależał będzie sukces dziecka w dorosłym życiu. Warto więc pracę zacząć od siebie, pamiętając o kilku prostych zasadach: rozmawiaj w domu otwarcie o pieniądzach, nie ukrywaj wydatków ani zakupów, nie kupuj na kredyt rzeczy, które nie są Ci niezbędne. I zapomnij o zasadzie: zastaw się, a postaw się” – podsumowuje Piotr Minkina, ekspert Union Investment TFI.

na podst.mat.pras. Union Investment TFI