Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

budzet domowy
123rf.com
17 lipca 2014 in Praca i Finanse by redakcja

Polacy będą się zadłużać na dzieci

Co ósmy Polak planujący wziąć pożyczkę w tym roku, zamierza się zadłużyć na wydatki związane z dziećmi (13%) – wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie P.R.E.S.C.O. GROUP w ramach programu edukacyjnego „Wydatki Kontrolowane”. W sumie dług na ten cel planuje zaciągnąć ponad 130 tys. Polaków. Co drugi pożyczone pieniądze zamierza przeznaczyć na wyjazd dziecka, a co czwarty - na zakup wyprawki do szkoły lub na studia, jak podręczniki, zeszyty i inne artykuły szkolne. Kolejne 25% planujących zaciągnąć w tym roku dług na wydatki na dziecko zamierza sfinansować z tych środków edukację swojej pociechy, opłacając zajęcia dodatkowe, korepetycje, niepubliczną szkołę, prywatną uczelnię itp.

– Badania pokazały, że Polacy chcą zapewnić swoim pociechom jak najlepszy poziom życia i edukacji,  nawet jeśli nie zawsze pozwala im na to bieżący budżet. W tym celu decydują się zaciągnąć dług. Należy jednak uważać, by nie przecenić swoich zdolności spłaty i nie wpaść w pętlę zadłużenia. Z raportu P.R.E.S.C.O. GROUP wynika bowiem, że 70% posiadających dług na dzieci, zalega z jego spłatą – zaznacza Wojciech Andrzejewski, wiceprezes zarządu P.R.E.S.C.O. GROUP.

Obecnie zadłużenie na sprawy związane z dziećmi ma blisko 330 tys. Polaków. Zdecydowana większość z nich posiada dług zaciągnięty na zakup ubrań lub butów dla dziecka (70%), 40%  na leczenie dziecka, a co piąty na wyprawkę do szkoły lub na studia. Ponadto, co piąta osoba posiadająca zadłużenie na wydatki dla swojej pociechy finansowała pozyskanymi w ten sposób  środkami edukację dziecka.

Aż 75% posiadających dług na leczenie dziecka zalega z jego spłatą, dotyczy to też zdecydowanej większości mających zadłużenie na ubrania lub buty dla dziecka (86%) i połowy posiadających dług na edukację swojej pociechy.

Innymi celami, poza wydatkami na dzieci, jakie Polacy zamierzają jeszcze w tym roku sfinansować z długu, są wydatki mieszkaniowe (50%), samochody (17%) i podróże (7%). Co dziesiąty Polak planujący w tym roku zaciągnięcie kredytu lub pożyczki chce przeznaczyć pozyskane w ten sposób pieniądze na jedzenie (10%).

mat.pras.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI