Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój

Dlaczego ważna jest koncentracja uwagi?

Dlaczego tak ważna jest koncentracja uwagi?
123rf
8 stycznia 2013 in Praca by redakcja-2
Gdy wykonujemy zadanie wymagające skupienia uwagi, krótka przerwa na wyciszenie telefonu czy przeczytania sms-a, może wiele kosztować, dowodzą badania.

Naukowcy odkryli, że kilkusekundowe przerwy w pracy mają zaskakująco duży wpływ na nasze zdolności do dokładnego wypełnienia zadania. Badania udowodniły, że przerwy trwające około 3 sekund podwoiły ilość błędów uczestników eksperymentu. Czytanie sms-ów, krótka odpowiedź na pytanie kolegi, zamieszanie herbaty wydają się nam tak oczywiste, że niezauważalne, jednak znacznie pomniejszają naszą zdolność do najwyższej koncentracji uwagi.

Jest to ważne w pracy na przykład lekarzy pogotowia ratunkowego czy pilotów samolotów, ale nie tylko. Przerywając każdą czynność, wymagającą koncentracji, tracimy ciągłość uwagi. Nasz rozbiegamy umysł nie jest w stanie się skupić, dlatego na pracę poświęcamy znacznie więcej czasu, niż moglibyśmy, gdyby nasz mózg był bardziej wyciszony. Potrzebujemy robić sobie przerwy, bo jedna czynność za bardzo nas męczy. Mamy ogromną potrzebę przekładania uwagi z jednego zdania na drugie. Jednak nawet krótkie przerwy wytrącają nas z procesu skutecznego myślenia.

Źródło: Michigan State University

Twoje noworoczne postanowienia zawodowe – TUTAJ


Warsztaty Wojciecha Eichelbergera w wersji online

Nie wstydź się wizyty u urologa! Działaj!

Patrząc na wydłużające się kolejki do lekarzy – szczególnie specjalistów – oraz czytając raporty o wydatkach ponoszonych na leki, można dojść do wniosku, że Polacy ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI