Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

21 listopada 2012 in Praca by Dorota-Bogucka

Gdy pracodawca nie płaci

Jak odzyskać wynagrodzenie od nieuczciwego pracodawcy?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl
Jak odzyskac wynagrodzenie

123rf.com

Zanim złożymy pozew przeciwko pracodawcy, sięgnijmy po „Wezwanie do zapłaty”. Wzór takiego pisma jest stosunkowo prosty – musi zawierać nasze dane teleadresowe, dane naszego dłużnika, informacje, że domagamy się wypłaty z dokładnym określeniem, na jakiej podstawie oraz jakiej kwoty. Podajemy też nasze konto a także informację, że jeśli nie otrzymamy zapłaty, to skierujemy sprawę na drogę sądową. Pismo wysyłamy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Koszt nie przekracza 6 zł.

Jeśli pierwsze wezwanie nie poskutkuje, to wysyłamy wezwanie ponowne. W sytuacji, gdy opóźnienia wypłat są spowodowane przejściowymi kłopotami, pracodawca prawdopodobnie skontaktuje się z nami i zaproponuje rozwiązanie.  Jeśli natomiast po kolejnych dwóch tygodniach nikt z firmy do nas nie zadzwoni, to znaczy, że mieliśmy pecha trafić na pracodawcę nieuczciwego. Wtedy również nie jesteśmy bezbronni.

Pozew do sądu

Jeżeli wykonywaliśmy obowiązki jedynie na podstawie ustnej umowy, to musimy skierować pozew do wydziału pracy sądu rejonowego właściwego dla siedziby pracodawcy. Sąd pracy najpierw ustali, że łączył nas z firmą stosunek pracy, a następnie wyda orzeczenie w sprawie zasadności naszych roszczeń. Pozew składamy osobiście w biurze podawczym w trzech egzemplarzach wraz z załącznikami. Będą je stanowić wspomniane już notatki, kopie korespondencji lub inne dokumenty. W pozwie opisujemy dokładnie przebieg naszej pracy, powołując się na dowody i najlepiej świadków. Jedną kopię – z potwierdzeniem złożenia – sobie zachowujemy. Jeśli w pozwie wnioskujemy również o obciążenie kosztami sądowymi pozwanego (właściciela firmy lub samej firmy, która nas zatrudniała), złożenie pozwu kosztuje nas tylko tyle, ile wynoszą opłaty za ksero.

Podobnie postępujemy w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy cywilnej – zlecenia, o dzieło, tyle, że w tej sytuacji kierujemy pozew do wydziału cywilnego sądu rejonowego właściwego dla siedziby pracodawcy. Ten ostatni otrzyma z sądu kopię pozwu. Część pracodawców chce uniknąć dalszych komplikacji i decyduje się wypłacić pieniądze, wtedy wycofujemy pozew.

W przypadku, gdy pracodawca nie zapłaci, czekamy na wezwanie do sądu. – Bałam się rozprawy, sądziłam, że będę musiała odpowiadać na wiele szczegółowych pytań, a moja była pracodawczyni będzie mnie oskarżała o niewłaściwe wykonanie pracy lub coś podobnego – opowiada Monika Chodkowska, kosmetyczka z Warszawy – ale moje obawy były niepotrzebne, moja była szefowa w ogóle się w sądzie nie pojawiła, mnie sędzia zapytał tylko, czy podtrzymuję pozew i po krótkiej przerwie wydał wyrok na moją korzyść. Po otrzymaniu nakazu wypłaty skierowałam sprawę do komornika, który wyegzekwował mój dług – opowiada.

Problemem jest wciąż dość długi czas – od momentu złożenia pozwu do wypłaty mija kilka miesięcy. Paradoksalnie jednak ten czas również pracuje dla nas, bo narastają odsetki, o które powiększona zostanie kwota naszej wypłaty.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI