Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój

21 listopada 2012 in Praca by Dorota-Bogucka

Gdy pracodawca nie płaci

Jak odzyskać wynagrodzenie od nieuczciwego pracodawcy?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl
Jak odzyskac wynagrodzenie

123rf.com

Zanim złożymy pozew przeciwko pracodawcy, sięgnijmy po „Wezwanie do zapłaty”. Wzór takiego pisma jest stosunkowo prosty – musi zawierać nasze dane teleadresowe, dane naszego dłużnika, informacje, że domagamy się wypłaty z dokładnym określeniem, na jakiej podstawie oraz jakiej kwoty. Podajemy też nasze konto a także informację, że jeśli nie otrzymamy zapłaty, to skierujemy sprawę na drogę sądową. Pismo wysyłamy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Koszt nie przekracza 6 zł.

Jeśli pierwsze wezwanie nie poskutkuje, to wysyłamy wezwanie ponowne. W sytuacji, gdy opóźnienia wypłat są spowodowane przejściowymi kłopotami, pracodawca prawdopodobnie skontaktuje się z nami i zaproponuje rozwiązanie.  Jeśli natomiast po kolejnych dwóch tygodniach nikt z firmy do nas nie zadzwoni, to znaczy, że mieliśmy pecha trafić na pracodawcę nieuczciwego. Wtedy również nie jesteśmy bezbronni.

Pozew do sądu

Jeżeli wykonywaliśmy obowiązki jedynie na podstawie ustnej umowy, to musimy skierować pozew do wydziału pracy sądu rejonowego właściwego dla siedziby pracodawcy. Sąd pracy najpierw ustali, że łączył nas z firmą stosunek pracy, a następnie wyda orzeczenie w sprawie zasadności naszych roszczeń. Pozew składamy osobiście w biurze podawczym w trzech egzemplarzach wraz z załącznikami. Będą je stanowić wspomniane już notatki, kopie korespondencji lub inne dokumenty. W pozwie opisujemy dokładnie przebieg naszej pracy, powołując się na dowody i najlepiej świadków. Jedną kopię – z potwierdzeniem złożenia – sobie zachowujemy. Jeśli w pozwie wnioskujemy również o obciążenie kosztami sądowymi pozwanego (właściciela firmy lub samej firmy, która nas zatrudniała), złożenie pozwu kosztuje nas tylko tyle, ile wynoszą opłaty za ksero.

Podobnie postępujemy w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy cywilnej – zlecenia, o dzieło, tyle, że w tej sytuacji kierujemy pozew do wydziału cywilnego sądu rejonowego właściwego dla siedziby pracodawcy. Ten ostatni otrzyma z sądu kopię pozwu. Część pracodawców chce uniknąć dalszych komplikacji i decyduje się wypłacić pieniądze, wtedy wycofujemy pozew.

W przypadku, gdy pracodawca nie zapłaci, czekamy na wezwanie do sądu. – Bałam się rozprawy, sądziłam, że będę musiała odpowiadać na wiele szczegółowych pytań, a moja była pracodawczyni będzie mnie oskarżała o niewłaściwe wykonanie pracy lub coś podobnego – opowiada Monika Chodkowska, kosmetyczka z Warszawy – ale moje obawy były niepotrzebne, moja była szefowa w ogóle się w sądzie nie pojawiła, mnie sędzia zapytał tylko, czy podtrzymuję pozew i po krótkiej przerwie wydał wyrok na moją korzyść. Po otrzymaniu nakazu wypłaty skierowałam sprawę do komornika, który wyegzekwował mój dług – opowiada.

Problemem jest wciąż dość długi czas – od momentu złożenia pozwu do wypłaty mija kilka miesięcy. Paradoksalnie jednak ten czas również pracuje dla nas, bo narastają odsetki, o które powiększona zostanie kwota naszej wypłaty.


Wiosenne trendy w manicurze z Indigo Nails: konkurs

Zadbane dłonie i ładne paznokcie to powód do dumy i niepodważalny atut każdej kobiety. Elegancki manicure, tak samo jak biżuteria czy makijaż, doda nam pewności ...

Przetrwać rozwód. Zwyciężanie w pokoju według Bruce’a Lee

Z czym kojarzy ci się Bruce Lee? Większość ludzi łączy tę słynną postać z technikami sztuk walki. A jednak pozory mogą mylić. Bruce Lee był ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI