1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Jak odkryć swój potencjał i zdobyć odpowiednią pracę

123rf
123rf
Doświadczenie i kompetencje - tego najczęściej poszukują pracodawcy wśród nowych osób do swojej firmy. To bardzo często bariera, którą trudno pokonać absolwentom uczelni i poszukującym pracy.

Według niedawno opublikowanych danych „Badania rynku edukacji wyższej na terenie Dolnego Śląska” aktualnie bez pracy w województwie dolnośląskim pozostaje 15% absolwentów. W całym kraju ta liczba szacowana jest na poziomie 23%. Prognozy instytucji związanych z poszukiwaniem zatrudnienia niestety nie budzą optymizmu. Pod koniec roku wskaźnik absolwentów bez pracy może sięgnąć nawet 30%. Jak zatem poradzić sobie na coraz trudniejszym rynku zatrudnienia i wyróżnić się w gronie aplikujących? - Postawić na kompetencje, bo to bardzo często one tkwią za wymaganiami stawianymi przez pracodawców w ogłoszeniach - wyjaśnia Monika Petryna z portalu rozwoju kompetencji e-peers. - Dzisiaj coraz częściej na pracownika patrzymy nie wyłączenie przez pryzmat jego wiedzy, ale przede wszystkim wiedzy i umiejętności wykorzystywanych w aktywności zawodowej.

Systemowo, czyli idealnie

Z kolei badania przeprowadzone na potrzeby wyższych szkół bankowych wskazują, że pracodawcom brakuje u absolwentów uczelni wyższych przede wszystkim umiejętności posługiwania się językiem obcym w stopniu umożliwiającym swobodną pracę. Doskwiera też brak umiejętności tworzenia profesjonalnych pism i dokumentów. - Oprócz wiedzy niezwykle ważna jest postawa, która pozwoli przyszłemu pracodawcy wierzyć, że absolwent jest przydatny - to tak zwana proaktywność, motywacja wewnętrzna, chęć szybkiego uczenia się od współpracowników stają się wyróżnikami na rynku pracy - wyjaśnia Joanna Ukleja, kierownik merytoryczny studiów HR dla Profesjonalistów w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. - Bardzo ważne jest tzw. myślenie systemowe, czyli umiejętność spojrzenia na swoją pracę poprzez pryzmat tego, jaki wpływ ma ona na innych, orientacja na klienta wewnętrznego, sprawne komunikowanie się. Do tego dodajmy umiejętność myślenia analitycznego i mamy kandydata idealnego.

Stawiając na kompetencje - myślisz o rozwoju

Według danych firmy doradczej Deloitte, która co roku przeprowadza badanie wśród studentów i absolwentów, przy wyborze pierwszej pracy najbardziej liczy się możliwość rozwoju i zdobywani nowych umiejętności. Takie zainteresowanie zadeklarował niemal co czwarty badany. Na drugim miejscu znalazło się wysokie wynagrodzenie. Co ciekawe, jako kluczowy czynnik wyboru pracodawcy wskazało go jedynie 16% odpowiadających. Młodzi ludzie poszukując pracy stawiają także na przyjazną atmosferę oraz szansę rozwoju poprzez udział w interesujących projektach zawodowych. Badanie opublikowane w 2013 roku potwierdza też, że zagraniczne wyjazdy studyjne oraz doświadczenie zdobywane w trakcie nauki w formule kilkutygodniowych praktyk mają największy praktyczny wpływ na wybranie pierwszego miejsca pracy.

Jakiej pracy szukają dziś absolwenci? Zdecydowanie najatrakcyjniejsza jest ta umożliwiająca rozwój, pogłębianie wiedzy i podejmowanie nowych wyzwań. Ważne jest przy tym, aby w pierwszej kolejności każda osoba poszukująca pracy i będąca na etapie podejmowania decyzji o kierunku zatrudnienia zastanowiła się, czy ma w sobie potencjał niezbędny do podjęcia danego wyzwania zawodowego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze