Lepszy brak pracy niż zła praca

Lepszy brak pracy niż zła praca
123rf

Bycie bezrobotnym negatywnie wpływa na nasz stan psychiczny. Ale australijscy naukowcy odkryli, że jest jeszcze coś gorszego – tkwienie w nieodpowiedniej pracy.
Naukowcy kierowani przez dr Lianę Leach zbadali psychiczne skutki pracowania w miejscu, gdzie brak jest poczucia bezpieczeństwa, wpływu na swoje położenie, występują warunki stresowe, wynikające z niepewnej przyszłości a płaca nie jest zadowalająca. – Nasze badania przyniosły dwa główne wnioski. Okazało się, że ludzie pracujące w nieodpowiedniej pracy mają znacznie gorsze zdrowie psychiczne niż ci, którzy pracują w dobrych warunkach. Nieodpowiednia praca pięciokrotnie podnosi ryzyko depresji i dwukrotnie fobie lękowe – mówi Leach. – Po drugie negatywne skutki złej pracy są większe niż bycie bezrobotnym.

Badania pokazały, że nie ma większego znaczenia status finansowy badanych, wykształcenie czy płeć. Jeśli pracujemy w warunkach, które nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu – każdy z nas w jakiejś mierze jest bezbronny.

Podczas badań okazało się, że ludzie, którzy przez jakiś czas nie mieli pracy, mieli wyższy poziom zadowolenia z życia i optymizmu, niż ci którzy pracowali w niekorzystnych dla siebie warunkach.

– Każdy z nas ma w swojej pracy chwile, kiedy jest trudniej, ale dłuższe pracowanie w stresie grozi utratą zdrowia psychicznego, dlatego tak ważne jest negocjowanie takich warunków pracy, w których czujemy się komfortowo – powiedziała Leach.

Źródło: The Australian National University

Znaleźć pracę przez Facebook TUTAJ